Trwa ładowanie...

Tajemnica Jeziora Erie rozwiązana. Opanowały je sinice

Satelita o nazwie Landsat 8 wykonał zdjęcie północnoamerykańskiego Jeziora Erie. Na fotografii widać, że akwen ma intensywnie zieloną barwę, dlatego sprawą zajęli się badacze. Rozwiązanie zagadki okazało się banalnie proste.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Tajemnica Jeziora Erie rozwiązana. Opanowały je sinice
Źródło: Flickr (CC BY 2.0) / NOAA
d1c0xz3

Jezioro Erie jest czwartym co do wielkości z pięciu Wielkich Jezior w Ameryce Północnej. Przez jego środek biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, natomiast na jego wschodnim końcu wypływa z niego rzeka Niagara. Obserwując akwen z góry można odnieść wrażenie, że ktoś wlał do niego zieloną farbę. Gdy naukowcy otrzymali zdjęcia wykonane przez satelitę Landsat 8, postanowili przyjrzeć się sprawie.

Jezioro Erie widziane z kosmosu / NASA
Źródło: Jezioro Erie widziane z kosmosu / NASA

Pracownicy amerykańskiej agencji rządowej NOAA (zajmującej się m.in. kwestiami związanymi z prognozowaniem pogody) otrzymali we wrześniu kolejną serię zdjęć. Tym razem zostały wykonane przez należący do NASA spektrofotometr MODIS, umieszczony na pokładzie satelity Terra. Po ich obejrzeniu naukowcy udali się na miejsce i pobrali próbki.

Zagadka została rozwiązana

Badacze z NOAA poinformowali, że za zmianę barwy wody w jeziorze odpowiadają cyjanobakterie – proste mikroorganizmy, znane jako sinice. Każdego lata pojawiają się również w polskich akwenach. Wytwarzają toksyny, a skażona nimi woda podrażnia skórę i jest niezdatna do picia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Sinice zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi, który potrzebny jest im do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest słodka i słona woda, choć wśród 200 gatunków są też takie, które występują w glebie.

d1c0xz3

Wody "kwitną" zazwyczaj latem, kiedy jest wysoka temperatura. W przypadku jeziora Erie, bujny rozkwit kolonii sinic trwa od połowy lipca. W tym roku jest wyjątkowo intensywny ze względu na nawozy, które spłynęły z pobliskich pól.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnicze stworzenie w chińskim jeziorze

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1c0xz3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0xz3
d1c0xz3