Tajemnicza krypta w podziemiach uczelni. Nie wolno jej otwierać do... 8113 roku
Oglethorpe to uczelnia położona w Brookhaven na przedmieściach amerykańskiego miasta Atlanta. I choć w rankingach uniwersytetów plasuje się dość wysoko, nie jest specjalnie znaną placówką naukową. Ma jednak coś wyjątkowego, co wyróżnia ją spośród wszystkich innych miejsc na świecie. To Krypta Cywilizacji.
14.08.2023 | aktual.: 14.08.2023 21:12
Na uczelni powstał niezwykły projekt określany jako Krypta Cywilizacji (Crypt of Civilization). Jest to hermetyczna komora, zbudowana w latach 1937-1940 na Uniwersytecie Oglethorpe w Brookhaven w stanie Georgia. Składowisko ma pojemność 57 m sześc. i zawiera liczne przedmioty i nagrania dźwiękowe, które ilustrują rozwój cywilizacji i człowieka do XX w. Zdeponowano tam klasyczną literaturę i teksty religijne, a także przedmioty ukazujące stopień postępu naukowego do 1939 roku.
Co najciekawsze, krypta jest szczelnie zamknięta i nie może zostać otwarta przed 8113 r.
Zainspirowany egipskimi piramidami
Thornwell Jacobs, rektor uczelni w latach 1915–1944 i inicjator projektu, zainspirowany odkryciem egipskich piramid, chciał stworzyć repozytorium przedmiotów codziennego użytku z lat 30. XX w. oraz zapis wiedzy człowieka z ostatnich 6 tys. lat. Był bowiem zdumiony niewielką ilością dostępnych informacji na temat życia w starożytnym Egipcie. Zdał sobie sprawę, że praktycznie cała zgromadzona przez nas wiedza o cywilizacji opierała się na dwóch niepełnych źródłach. Jednym z nich są przedmioty znalezione w grobowcach faraonów Egiptu oraz królów Sumeru i Babilonii. Drugi pochodził z inskrypcji skalnych i tabliczek znalezionych w starożytnej Asyrii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komitet Księgi Rekordów Guinnessa uznał kryptę za pierwszą autentyczną próbę trwałego zachowania zapisu kultury XX w. dla ludzi żyjących tysiące lat później, a Thornwella Jacobsa uznano za ojca wszystkich kapsuł czasu, jakie w późniejszym okresie zaczęły powstawać na mniejszą i większą skalę.
Tajemniczy rok 8113
Zastanawiające dla wielu osób było, dlaczego naukowiec wybrał na moment odpieczętowania kapsuły czasu akurat rok 8113. Otóż Jacobs wpadł na swój pomysł w 1936 r. Wtedy też minęło 6177 lat od stworzenia kalendarza egipskiego. Moment zamknięcia kapsuły miałby więc przypadać idealnie pośrodku, między powstaniem kalendarza egipskiego a otwarciem krypty.
Krypta Cywilizacji została zbudowana w basenie znajdującym się w piwnicy uniwersytetu. Basen został zmodyfikowany i przekształcony w hermetyczną komorę o wymiarach 6,1 m długości, 3 m wysokości i 3,0 m szerokości. Znajduje się na podłożu skalnym i ma kamienny dach o grubości 2,1 m. Ściany wyłożone są płytkami z emalii i zabezpieczone smołą.
Drzwi ze stali nierdzewnej zostały zaspawane. Projekt był finansowany przez przemysłowców i filantropów. Krypta została przekazana rządowi Stanów Zjednoczonych i jego spadkobiercom, aby była utrzymywana w zaufaniu dla ludzi do 82. wieku.
Czytaj także: Cieszyn. Otwarto kapsułę czasu z 1984 roku
Co znajduje się wewnątrz krypty?
Wśród przedmiotów, które zostały włożone do komory, znajdują się m.in. ołówek automatyczny, pióro wieczne i otwieracz do puszek, a także próbki nasion, nić dentystyczna, kobieca torebka z typową zawartością, niektóre płyty Artiego Shawa, toster elektryczny, smoczek, butelka piwa Budweiser zamknięta w specjalnym materiale do konserwacji, ręczna maszyna do pisania, radio, kasownik biurowy oraz elektryczna maszyna do szycia, kilka zabawek dla dzieci, miniaturowe reprodukcje niektórych słynnych rzeźb.
Źródło: Wikipedia, focus.pl