Trwa ładowanie...

Leśnicy odkopali kapsułę czasu. "Znalezisko jest wyjątkowe"

Na profilu Nadleśnictwa Karnieszewice na Facebooku opublikowano zdjęcia skarbów znalezionych podczas sadzenia drzew. Leśnicy odkopali kanę po mleku, a w niej rzeczy osobiste należące m.in. do żołnierza Wermachtu. "Szok w jak świetnym stanie są te rzeczy" - komentują internauci.

W kanie po mleku znaleziono m.in. dokumenty W kanie po mleku znaleziono m.in. dokumenty Źródło: Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe
duymuzz
duymuzz

"Co poza kamieniami można wykopać z ziemi? Jak się okazuje – kapsułę czasu. Podczas prowadzenia prac sadzenia, na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice, odkopano kanę po mleku wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu i leśnika, wówczas mieszkającego na terenie Prus Wschodnich, dzisiaj zaś stanowiących okolice Ełku" - czytamy w poście opublikowanym przez Nadleśnictwo Karnieszewice na Facebooku.

W kanie znaleziono dokumenty, odznaki oraz elementy munduru

Leśnicy podkreślają, że znalezisko jest wyjątkowe i posiada ogromny walor historyczny. Gerhard Liedtke zakopał w kanie po mleku m.in. mapy, mundur, czapkę i kaburę. Znaleziono również książeczkę wojskową, odręcznie pisany list oraz akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze: Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany.

"Szok, w jak dobrym są stanie" - zachwyca się internautka w komentarzu pod zdjęciami. "Niesamowite znalezisko: 75 lat pod ziemią w tak dobrym stanie" - czytamy pod opublikowanym postem.

Ze znalezionych dokumentów można dowiedzieć się, kim był ich właściciel. "Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 roku, był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśnik w dzisiejszym Mleczkowie. Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci, jedna z córek - urodzona we wrześniu ‘44 w Olsztynie. Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych.

duymuzz

Gdy wybuchła II WŚ miał 24 lata, a w 1941 wziął udział w kampanii. Wezwanie z lutego ‘45 roku wskazuje na zobowiązanie Liedtke do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie, jednak podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, Gerhard uciekając na zachód, w okolicach Sianowa zakopał, w ramach ochrony, wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. 76 lat później, spulchnianie gleby pod sadzenie, przywraca historię Liedtke na nowo" - czytamy w udostępnionym poście.

Znalezione skarby będzie można oglądać w Gołuchowie

Tym, co działo się z Gerhardem po 1945 r. oraz odtworzeniem jego historii zajmie się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Jego pracownicy odebrali już od nadleśnictwa znalezione w kanie po mleku skarby. Jak tylko zostaną oczyszczone i odpowiednio zakonserwowane, będzie je można podziwiać w dziale muzealnym ośrodka.

Sensacja archeologiczna we Wrzępi. O polskim odkryciu mówi cały świat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj