Trwa ładowanie...

Architektoniczne anomalie. Kto potrafi wyjaśnić zagadkę ich powstania?

Nie trzeba wcale wyjeżdżać do włoskiej Pizy, by stanąć obok krzywej wieży. Architektoniczne anomalie znajdziemy także w Polsce. Oto najbardziej znane budowle odchylające się od pionu.

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich jest odchylona od pionu o ponad 2 mKrzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich jest odchylona od pionu o ponad 2 mŹródło: Adobe Stock, fot: robnaw
dvf6f8x
dvf6f8x

Krzywa wieża w Pizie jest odchylona od pionu o ponad cztery metry. Często pojawiają się obawy, że w końcu może runąć. Gliniaste podłoże nie zapewnia bowiem stabilności ok. 14-tonowej budowli.

Błąd budowniczych przyciąga do Włoch turystów z całego świata. Choć włoska wieża jest z pewnością najpopularniejsza, warto poznać także polskie okazy, które potwierdzają prawdziwość powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie".

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Najbardziej krzywą wieżę w Polsce znajdziemy w Ząbkowicach Śląskich. Śląska Piza - bo tak na nią mówią miejscowi - jest odchylona od pionu aż o 2,14 m. Na szczyt prowadzi 139 schodów. Nie wiadomo do końca, dlaczego i kiedy powstała. Być może jest pozostałością dawnego zamku lub służyła jako brama miejska czy dzwonnica.

dvf6f8x

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wakacje na Rodos już możliwe? "Czuć zapach spalenizny, ale życie toczy się normalnie"

Jej pochyłość próbuje tłumaczyć natomiast miejska legenda. Zgodnie z nią w 1858 r., po pożarze miasta, wykonano ekspertyzę fundamentów. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że wieża przypuszczalnie od początku była pochyła, ponieważ budowniczy chcieli stworzyć niepowtarzalny obiekt. Podobno dawniej widniał na niej nawet napis jednego z jej twórców: "Ich heiß Johannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß" (Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością). Dziś po napisie nie ma jednak śladu.

Obecnie krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich stanowi piękny punkt widokowy przyciągający wielbicieli mrocznych historii, którzy mogą zwiedzić wystawę "Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym". Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 15 zł.

dvf6f8x

Krzywa wieża w Toruniu

Krzywą wieżą może pochwalić się także Toruń słynący ze średniowiecznych zabytków. Dawna baszta obronna jest odchylona od pionu o 1,46 m. Według legendy nie powstała przypadkowo. Jeden z toruńskich krzyżaków złamał zakonne zasady i zakochał się w pięknej córce bogatego kupca, z którą umawiał się na schadzki. W ramach kary za złamanie ślubu czystości zbudowano wówczas pochyłą wieżę, będącą symbolem odejścia od surowej reguły zakonnej.

Chętni turyści mogą przejść swoisty "test prawości". Ci, którzy mają na sumieniu grzechy cięższe od grzechu nieszczęsnego krzyżaka, podobno nie zdołają utrzymać równowagi, opierając się plecami o ścianę wieży. Uczciwi i wierni utrzymają się zaś na własnych nogach.

W rzeczywistości krzywa wieża w Toruniu została wybudowana w XV w. jako część miejskich murów obronnych. W XVIII w. mieściło się w niej więzienie dla kobiet, następnie przerobiono ją na kuźnię, a później nawet na mieszkanie. Teraz w jej wnętrzach można zobaczyć historyczne wystawy. Bilet normalny kosztuje 13 zł, a ulgowy 9 zł.

dvf6f8x

Inne krzywe wieże w Polsce

Krzywe wieże w Ząbkowicach Śląskich i Toruniu są najsłynniejsze, ale niejedyne w naszym kraju. Dokąd jeszcze zatem warto się udać w poszukiwaniu niecodziennych budowli?

W Świeciu na turystów czeka zamek krzyżacki z krzywą wieżą odchyloną od pionu o  1,06 m. W Złotoryi przechyla się dawna baszta Kowalska, w Krakowie stara wieża ratuszowa na Rynku Głównym, a w Słupsku kościół Mariacki.

Oby nasze krzywe wieże stały jak najdłużej!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvf6f8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvf6f8x