Trwa ładowanie...

Tajemnicze namioty nad Morskim Okiem. "Nie podchodźcie i nie dotykajcie"

W jednym z najpopularniejszych miejsc w Tatrach pojawiły się tajemnicze namioty. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego tłumaczą, po co zostały one rozstawione w okolicach Morskiego Oka. "Śpieszymy z wyjaśnieniem i prosimy, by do namiotów nie podchodzić i nie dotykać ich" - czytamy w komunikacie TPN.

Morskie Oko to jedno z ulubionych miejsc turystów w Tatrach Morskie Oko to jedno z ulubionych miejsc turystów w Tatrach Źródło: TPN, WP Turystyka
dlgr3j3
dlgr3j3

Turystów, którzy na żywo zobaczyli tajemnicze namioty, a także internautów, którzy natknęli się na ich zdjęcia, zaskoczył ten widok. Nie ma co się temu dziwić, bowiem biwakowanie i rozkładanie namiotów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zabronione.

Namioty do celów naukowych

Władze parku narodowego poinformowały w swoim komunikacie, że namioty służą do badań naukowych, przeprowadzanych na owadach. "Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej tworzą bibliotekę barkodów DNA, czyli tzw. genetycznych kodów kreskowych dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska" - napisali w komunikacie, udostępnionym w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

dlgr3j3

Projekt Biodiversity Genomics Europe jest realizowany przez 33 instytucje naukowe aż z 21 krajów. "Polskę reprezentuje zespół badawczy pod kierownictwem prof. Michała Grabowskiego, składający się z naukowców z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pracowni BioBank z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, współpracujący z Tatrzańskim Parkiem Narodowym w zakresie badań na naszym terenie" - podają władze TPN.

Apel władz parku narodowego

Tatrzański Park Narodowy w swoim komunikacie zaapelował także do turystów o niepodchodzenie do namiotów, bowiem to mogłoby negatywnie wpłynąć na prowadzone badania.

- Proszę nie podchodźcie, nie dotykajcie, bo od tego zależy, czy badania będą obiektywne i czy wszystko będzie w porządku ze sztuką naukową - mówił pracownik parku. Przy tej sposobności mężczyzna przypomniał również, że w parku narodowym nie można schodzić z wyznaczonych szlaków.

dlgr3j3

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj