Tarnów. Atrakcje. Co zobaczyć w najmniej docenianym mieście w Polsce?
Położony nad Białą i Dunajcem Tarnów to drugie pod względem liczby ludności miasto województwa małopolskiego. Jakie są tu atrakcje? Co zobaczyć w najmniej docenianym mieście w Polsce?
21.01.2015 | aktual.: 15.11.2019 13:50
Stare Miasto w Tarnowie nazywane jest "perłą polskiego renesansu". Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice w większości wzniesione w XVI - XVIII wieku. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami. Centralnym punktem starówki jest ratusz wybudowany w połowie XIV wieku. Pierwotnie gotycką budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego. Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Jej grzebień zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.
W Tarnowie warto także zobaczyć Most Zakochanych, który przebiega nad potokiem Wątok, łącząc ulicę Szewską i Przesmyk w Tarnowie. Jest integralną częścią odnowionych bulwarów wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej, które po renowacji stały się wizytówką miasta. Został otwarty w 2013 roku i jest jednym z elementów ścieżki dla zakochanych. Most stał się bardzo szybko popularny wśród par, które zostawiają tutaj kłódki jako symbol wiecznej miłości.
Co ciekawe, Tarnów jest najcieplejszym miejscem w Polsce. Do takich ustaleń doprowadziły długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku. O tak niezwykłych warunkach termicznych, oprócz położenia geograficznego, decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny. Dzięki temu Tarnów może poszczycić się najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Czas trwania metrologicznego lata wynosi aż 118 dni.
if/udm