Tarnów - najcieplejsze miejsce w Polsce
Najcieplejszym miejscem naszego kraju jest **Tarnów**, nazywany także polskim biegunem ciepła. Do takich ustaleń doprowadziły długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku. Oprócz położenia geograficznego o tak niezwykłych warunkach termicznych decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny. Dzięki temu **Tarnów **może się poszczycić najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Okres wegetacji wynoszący od 210 do 225 dni również należy do najdłuższych w Polsce. Najistotniejszy jest jednak czas trwania metrologicznego lata, które wynosi aż 118 dni. To właśnie duża ilość ciepła i słońca sprawia, że **Tarnów **jest tak malowniczym i gościnnym miastem. Poznajcie bliżej ten zawsze gorący zakątek naszego kraju!
Najcieplejszym miejscem naszego kraju jest Tarnów, nazywany także polskim biegunem ciepła. Do takich ustaleń doprowadziły długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku. O tak niezwykłych warunkach termicznych, oprócz położenia geograficznego, decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny. Dzięki temu *Tarnów *może poszczycić się najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Okres wegetacji wynoszący od 210 do 225 dni również należy do najdłuższych w Polsce. Najistotniejszy jest jednak czas trwania metrologicznego lata, które wynosi aż 118 dni. To właśnie duża ilość ciepła i słońca sprawia, że *Tarnów *jest tak malowniczym i gościnnym miastem. Poznajcie bliżej ten zawsze gorący zakątek naszego kraju!
pw/if
Starówka, Tarnów
Będąc w Tarnowie koniecznie trzeba spędzić trochę czasu na tutejszej starówce, nazywanej "perłą polskiego renesansu". Jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice w większości wzniesione w XVI - XVIII wieku. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami. Centralnym punktem starówki jest Ratusz wybudowany w połowie XIV wieku. Pierwotnie gotycką budowlę wielokrotnie przebudowywano nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego. Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.
Bazylika Katedralna, Tarnów
Bazylika Katedralna, nazywana "Matką tarnowskich kościołów" to najbardziej reprezentacyjny zabytek Tarnowa. Powstała w XIV wieku w duchu gotyku, a dzisiejszy neogotycki wygląd otrzymała po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900. Świątynia słynie z monumentalnych renesansowych nagrobków przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz manierystycznego Ostrogskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej jest uważany za najpiękniejszą rzeźbę doby renesansu w całej Europie. W 2006 roku w katedrze zostało ustanowione Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Dom Mikołajowskich, Tarnów
W zaułku za Katedrą znajduje się Dom Mikołajowskich, jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie, wzniesiona w 1524 roku. Mające tutaj swoją siedzibę Muzeum Diecezjalne, posiada w swoich zbiorach wyjątkowy eksponat - oryginał ołtarza pochodzący z wpisanego na listę UNESCO kościółka w Lipnicy Murowanej.
Muzeum Etnograficzne, Tarnów
Warto również zajrzeć do tutejszego Muzeum Etnograficznego, w którym znajduje się jedyna w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze Romów. Na dziedzińcu dawnego zajazdu podmiejskiego zobaczyć można sezonową wystawę oryginalnych wozów taborowych.
Park Strzelecki, Tarnów
Park Strzelecki, który pierwotnie nosił nazwę Ogrodu Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, jest najstarszym tego typu obiektem miasta. Założony został w 1866 roku na terenach folwarku miejskiego. Jest to ogród w stylu angielskim, o nieregularnej kompozycji ze stawem w części północnej, który w lecie pokryty jest liliami wodnymi.
Dworzec kolejowy, Tarnów
Dla niektórych niespodzianką będzie tarnowski dworzec kolejowy. Secesyjny, monumentalny gmach wybudowany został na wzór dworca lwowskiego w latach 1906-1910, a gruntownie zmodernizowany w 2010 roku. Po remoncie jego wnętrza przypominają elegancki hotel. Płyty na posadzki zostały przywiezione z Anglii, a kostkę brukową, która najbardziej przypomina tę z czasów Franciszka Józefa sprowadzono z Włoch. Metamorfozie tarnowskiego dworca towarzyszyła również zmiana wyglądu znajdującego się przed nim placu, który zyskał nową nawierzchnię z kostki porfirowej i bazaltowej oraz odpowiednie oświetlenie.
Fontanna, Tarnów
Niedaleko dworca kolejowego i Plant Kolejowych znajduje się najnowsza atrakcja dla najmłodszych - fontanna ze słońcem i układem planetarnym. Gwiazda wykonana została ze szkła i stali, a na stalowych orbitach umieszczono granitowe planety. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół własnej osi. Fontanna jest oczywiście iluminowana - zatem warto tu przyjść wieczorem, by w pełnej krasie obejrzeć niezwykłe widowisko. Tłem dla schematu Układu Słonecznego jest czarny bazalt, w którym umieszczone zostały diody imitujące inne gwiazdy.
Wieża ciśnień, Tarnów
Tarnowska "bania" * to jeden z symboli nowoczesnego *Tarnowa. Jest jedyną tego typu czynną wieżą ciśnień w Polsce i ewenementem w skali światowej! Zaprojektowana pod koniec lat 70. XX wieku na Politechnice Warszawskiej, a wybudowana na początku lat 80. Stalowa konstrukcja wieży ma wysokość wysokości 37 metrów. Zbiornik wody o pojemności 3000 m sześciennych w kształcie torusa został wsparty na 24 słupach o średnicy wynoszącej 28 m i przekroju poprzecznym 8 m. "Bania" działa jako wieża ciśnień, jest magazynem wody, który funkcjonuje w czasie szczytowego jej poboru przez odbiorców na największych i najwyżej położonych tarnowskich osiedlach tzw. "Falklandach". Jej właścicielem są Tarnowskie Wodociągi. Niestety atrakcja ta niedostępna dla zwiedzających.
pw/if