Tarnów - najcieplejsze miejsce w Polsce

Tarnów - najcieplejsze miejsce w Polsce
Źródło zdjęć: © Š ArTo/Fotolia.com

Najcieplejszym miejscem naszego kraju jest **Tarnów**, nazywany także polskim biegunem ciepła. Do takich ustaleń doprowadziły długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku. Oprócz położenia geograficznego o tak niezwykłych warunkach termicznych decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny. Dzięki temu **Tarnów **może się poszczycić najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Okres wegetacji wynoszący od 210 do 225 dni również należy do najdłuższych w Polsce. Najistotniejszy jest jednak czas trwania metrologicznego lata, które wynosi aż 118 dni. To właśnie duża ilość ciepła i słońca sprawia, że **Tarnów **jest tak malowniczym i gościnnym miastem. Poznajcie bliżej ten zawsze gorący zakątek naszego kraju!

Najcieplejszym miejscem naszego kraju jest Tarnów, nazywany także polskim biegunem ciepła. Do takich ustaleń doprowadziły długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku. O tak niezwykłych warunkach termicznych, oprócz położenia geograficznego, decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny. Dzięki temu *Tarnów *może poszczycić się najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Okres wegetacji wynoszący od 210 do 225 dni również należy do najdłuższych w Polsce. Najistotniejszy jest jednak czas trwania metrologicznego lata, które wynosi aż 118 dni. To właśnie duża ilość ciepła i słońca sprawia, że *Tarnów *jest tak malowniczym i gościnnym miastem. Poznajcie bliżej ten zawsze gorący zakątek naszego kraju!

pw/if

1 / 8

Starówka, Tarnów

Obraz
© Š stonik/Fotolia

Będąc w Tarnowie koniecznie trzeba spędzić trochę czasu na tutejszej starówce, nazywanej "perłą polskiego renesansu". Jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice w większości wzniesione w XVI - XVIII wieku. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami. Centralnym punktem starówki jest Ratusz wybudowany w połowie XIV wieku. Pierwotnie gotycką budowlę wielokrotnie przebudowywano nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego. Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.

2 / 8

Bazylika Katedralna, Tarnów

Obraz
© Wikipedia.org by Lestath (Jan Mehlich) Licencja CC

Bazylika Katedralna, nazywana "Matką tarnowskich kościołów" to najbardziej reprezentacyjny zabytek Tarnowa. Powstała w XIV wieku w duchu gotyku, a dzisiejszy neogotycki wygląd otrzymała po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900. Świątynia słynie z monumentalnych renesansowych nagrobków przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz manierystycznego Ostrogskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej jest uważany za najpiękniejszą rzeźbę doby renesansu w całej Europie. W 2006 roku w katedrze zostało ustanowione Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

3 / 8

Dom Mikołajowskich, Tarnów

Obraz
© Wikipedia.org by Jakub Hałun Licencja CC

W zaułku za Katedrą znajduje się Dom Mikołajowskich, jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie, wzniesiona w 1524 roku. Mające tutaj swoją siedzibę Muzeum Diecezjalne, posiada w swoich zbiorach wyjątkowy eksponat - oryginał ołtarza pochodzący z wpisanego na listę UNESCO kościółka w Lipnicy Murowanej.

4 / 8

Muzeum Etnograficzne, Tarnów

Obraz

Warto również zajrzeć do tutejszego Muzeum Etnograficznego, w którym znajduje się jedyna w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze Romów. Na dziedzińcu dawnego zajazdu podmiejskiego zobaczyć można sezonową wystawę oryginalnych wozów taborowych.

5 / 8

Park Strzelecki, Tarnów

Obraz
© Wikipedia.org by Pz Licencja CC

Park Strzelecki, który pierwotnie nosił nazwę Ogrodu Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, jest najstarszym tego typu obiektem miasta. Założony został w 1866 roku na terenach folwarku miejskiego. Jest to ogród w stylu angielskim, o nieregularnej kompozycji ze stawem w części północnej, który w lecie pokryty jest liliami wodnymi.

6 / 8

Dworzec kolejowy, Tarnów

Obraz
© Wikipedia.org by Wizardscoat Licencja CC

Dla niektórych niespodzianką będzie tarnowski dworzec kolejowy. Secesyjny, monumentalny gmach wybudowany został na wzór dworca lwowskiego w latach 1906-1910, a gruntownie zmodernizowany w 2010 roku. Po remoncie jego wnętrza przypominają elegancki hotel. Płyty na posadzki zostały przywiezione z Anglii, a kostkę brukową, która najbardziej przypomina tę z czasów Franciszka Józefa sprowadzono z Włoch. Metamorfozie tarnowskiego dworca towarzyszyła również zmiana wyglądu znajdującego się przed nim placu, który zyskał nową nawierzchnię z kostki porfirowej i bazaltowej oraz odpowiednie oświetlenie.

7 / 8

Fontanna, Tarnów

Obraz
© PAP/Paweł Topolski

Niedaleko dworca kolejowego i Plant Kolejowych znajduje się najnowsza atrakcja dla najmłodszych - fontanna ze słońcem i układem planetarnym. Gwiazda wykonana została ze szkła i stali, a na stalowych orbitach umieszczono granitowe planety. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół własnej osi. Fontanna jest oczywiście iluminowana - zatem warto tu przyjść wieczorem, by w pełnej krasie obejrzeć niezwykłe widowisko. Tłem dla schematu Układu Słonecznego jest czarny bazalt, w którym umieszczone zostały diody imitujące inne gwiazdy.

8 / 8

Wieża ciśnień, Tarnów

Obraz
© www.tarnow.net.pl

Tarnowska "bania" * to jeden z symboli nowoczesnego *Tarnowa. Jest jedyną tego typu czynną wieżą ciśnień w Polsce i ewenementem w skali światowej! Zaprojektowana pod koniec lat 70. XX wieku na Politechnice Warszawskiej, a wybudowana na początku lat 80. Stalowa konstrukcja wieży ma wysokość wysokości 37 metrów. Zbiornik wody o pojemności 3000 m sześciennych w kształcie torusa został wsparty na 24 słupach o średnicy wynoszącej 28 m i przekroju poprzecznym 8 m. "Bania" działa jako wieża ciśnień, jest magazynem wody, który funkcjonuje w czasie szczytowego jej poboru przez odbiorców na największych i najwyżej położonych tarnowskich osiedlach tzw. "Falklandach". Jej właścicielem są Tarnowskie Wodociągi. Niestety atrakcja ta niedostępna dla zwiedzających.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)