Tatry - najlepsze trasy rowerowe

Tatry - najlepsze trasy rowerowe

Szybkimi krokami zbliża się zakończenie wakacji, warto więc rozważyć rowerową wyprawę górską śladami dzielnego Janosika. Zapraszamy dziś w Wysokie i Niskie Tatry, nie tylko ze względu na fakt, że należą one do najbardziej malowniczych i interesujących krajoznawczo terenów w całych Karpatach, ale także, że są wprost stworzone dla rowerzystów!

Szybkimi krokami zbliża się zakończenie wakacji, warto więc rozważyć rowerową wyprawę górską śladami dzielnego Janosika. Zapraszamy dziś w Wysokie i Niskie Tatry, nie tylko ze względu na fakt, że należą one do najbardziej malowniczych i interesujących krajoznawczo terenów w całych Karpatach, ale także, że są wprost stworzone dla rowerzystów! Zobacz, gdzie warto zawitać z rowerem!

WM/pw/if

1 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

Jednym z miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić jest Liptów. Region ten, jak mało który, nadaje się na górskie wycieczki rowerowe. Łagodnie pofalowana kotlina otoczona jest wysokimi pasmami, dzięki czemu można podziwiać piękną scenerię bez potrzeby zdobywania wysokich szczytów i wspinania się stromymi podjazdami. Znajdują się tu dogodne trasy, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i poszukiwaczy większej dawki adrenaliny.

2 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

Do dyspozycji rowerzystów jest tu 12 oznakowanych tras o łącznej długości ponad 634 km. Szlaki są nie tylko oznaczone na mapach, ale także bardzo dokładnie oznakowane w terenie, a na każdym skrzyżowaniu i rozjeździe znajdują się tabliczki. Wielkim ułatwieniem w poznawaniu regionu na dwóch kółkach jest specjalny autobus łączący Liptowski Mikulasz z Rużomberkiem i małą wioską Vlkolinec, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

Dla miłośników nieco trudniejszych wycieczek, typowo górskich, bardzo ciekawe będą trasy w okolicach Rużomberka. Wiodą one skrajem Wielkiej Fatry, słynącej z pięknych widoków. Tutaj także znajduje się wpisany na listę UNESCO Vlkolinec, zabytkowa wieś, uznana za "żywy skansen". Równie ciekawa może być wizyta w Górach Chotczańskich, które tworzą potężne, wyspowo wznoszące się szczyty. Miedzy nimi, głęboko wciśnięte między strome stoki, ciągną się malownicze doliny, z których zwłaszcza Dolina Kwaczańska idealnie nadaje się na wyprawę rowerową. Tutejsza osada Obłazy, gdzie stoją stare drewniane młyny, należy do najpiękniejszych zakątków pod Tatrami.

4 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

Na szczególną uwagę prawdziwych miłośników gór, zasługują trzy miejsca. Pierwsze to Popradzki Staw - słowacki odpowiednik naszego Morskiego Oka, znad którego brzegów rozciąga się wspaniała panorama Tatr Wysokich. Z kolei wyprawa do Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej daje możliwość wjechania daleko w głąb gór i popatrzenia na granitowe kolosy naprawdę z bliska. Taka wycieczka to także podróż śladami najstarszej turystyki tatrzańskiej - Beaty Łaskiej, która odbyła podobną trasę (chociaż z pewnością nie na rowerze) już w XVI wieku. Zwieńczeniem wysokotatrzańskich eskapad rowerowych powinien być wjazd do Schroniska Wielickiego - najwyżej położonego miejsca w Tatrach Wysokich dostępnego na rowerze. Na miejscu (w Jasnej) znaleźć można oczywiście wypożyczalnię sprzętu i dobrze wyposażony sklep sportowy.

5 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

Miłośnicy naprawdę ostrej jazdy po górach powinni spróbować swoich sił w dwóch bardzo dobrze wyposażonych BikeParkach. Jeden z nich położony jest niedaleko Rużomberku, a drugi pod Chopokiem. Oferują one niezapomniane zjazdy downhillowe. Ułatwieniem w korzystaniu z tras są kolejki linowe w Jasnej i Rużomberku, dostosowane do przewożenia rowerów. Na szczególną uwagę zasługują północne stoki Chopoka *- przez cały sezon letni funkcjonuje tutaj Bike World - kompleks pięciu tras zjazdowych o zróżnicowanej trudności. Najdłuższa z nich ma ponad 8 km, a trzy prawie kilometr przewyższenia. Oprócz tego zorganizowano tu nowoczesny park usytuowany w sercu *Niżnych Tatr. Dzięki swojej różnorodności oferuje możliwości przejazdu trasami wszystkich stopni trudności. Na miejscu (w Jasnej) znaleźć można oczywiście wypożyczalnię sprzętu i dobrze wyposażony sklep sportowy.

6 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

Na koniec jeszcze - krótka uwaga odnosząca się do warunków pogodowych, panujących nie tylko w górach, ale także na ich przedpolu - na Liptowie i pod Wysokimi Tatrami. Pogoda bywa tutaj bardzo zmienna, burze i ulewy mogą znienacka zamienić łatwą przejażdżkę w morderczą walkę z żywiołem, zwłaszcza, że nawet w lecie temperatura w ciągu kilkudziesięciu minut potrafi spaść nawet o 10 lub więcej stopni Celsjusza. Otwarte przestrzenie są z kolei narażone na wyładowania atmosferyczne - pamiętajmy o tym wybierając się na trasę i kiedy widzimy nadchodzące opady poszukajmy dobrego miejsca na przeczekanie, nie próbując "uciekać" do przodu - prawie nigdy się to nie udaje.

WM/pw/if

7 / 7

Rowerem pod Tatrami

Obraz

W samych *Tatrach *ruch rowerowy jest dość ograniczony. Specjalne przepisy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) regulują ściśle w które miejsca mogą wjechać rowerzyści. Po słowackiej stronie jest ich znacznie więcej niż po polskiej - można tu wjechać do dolin: Zuberskiej, Żarskiej, Cichej i Koprowej, a także dotrzeć do Popradzkiego Stawu, Schroniska Wielickiego, na Siodełko i do Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)