Trwa ładowanie...
dp03dyd

Tatry. Szczepionka przeciw wściekliźnie w lasach. Łatwo pomylić ją ze śmieciem

Tatrzański Park Narodowy opublikował wideo, na którym jeden z leśników pokazuje, jak wyglądają pojemniki ze szczepionką przeciw wściekliźnie. "Dla swojego bezpieczeństwa nigdy takiego śmiecia nie podnoście" - ostrzega Grzegorz Bryniarski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionki przyciągają dzikie zwierzęta, np. lisy (zdjęcie poglądowe)
Szczepionki przyciągają dzikie zwierzęta, np. lisy (zdjęcie poglądowe) (Getty Images, sandra standbridge)
dp03dyd

Na opublikowanym na Facebooku wideo zobaczyć można, jak leśniczy Grzegorz Bryniarski na szlaku w pobliżu Morskiego Oka znajduje coś, co na pierwszy rzut oka wygląda, jak śmieć pozostawiony przez turystów. "Podobny troszkę do zasobnika do jednorazowej śmietanki do kawy" - mówi leśniczy i tłumaczy dalej, że to pojemnik, w którym była szczepionka przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka przeciw wściekliźnie

W pierwszej chwili taki pojemnik łatwo pomylić ze śmieciem, dlatego dla własnego bezpieczeństwa, lepiej takiego znaleziska po prostu nie dotykać. Chyba, że dysponujemy rękawiczkami.

dp03dyd

Leśnik tłumaczy, że szczepionki przeciw wściekliźnie są rozrzucane nad lasami z samolotów. Mają odpowiedni zapach, który przyciąga dzikie zwierzęta, m.in. lisy. Przegryzają one pojemniki wypełnione szczepionką, a ta przez śluzówkę wnika do organizmu, wytwarzając odporność na tę niezwykle groźną chorobę. "Dla swojego bezpieczeństwa nigdy takiego śmiecia nie podnoście" - podkreśla leśnik.

Kontakt człowieka ze szczepionką lub nawet jej resztkami jest niebezpieczny, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajduje się na nich ślina zwierzęcia, które mogło być chore.

dp03dyd

Co to jest wścieklizna?

Wścieklizna to wirusowa, śmiertelna choroba układu nerwowego przenoszona przez zwierzęta. Występuje na całym świecie. Może przenosić się na człowieka ze śliną chorego zwierzęcia, poprzez ugryzienie albo oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka.

  WHO

Główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa. Według WHO każdego roku z powodu wścieklizny umiera ok. 60 tys. ludzi.

dp03dyd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wiewiórka kontra lis

dp03dyd

Podziel się opinią

Share

dp03dyd

dp03dyd