Trwa ładowanie...
dbze6l1

Termity stworzyły 200 mln kopców. Ewenement w skali światowej

Liczą sobie prawie 4 tys. lat i zostały usypane przez termity. Obszar, który zajmują jest ogromny. Zbliżony jest do powierzchni Wielkiej Brytanii. Termity wciąż zamieszkują okolicę, na której powstało ich dzieło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kopce są widoczne nawet ze zdjęć satelitarnych
Kopce są widoczne nawet ze zdjęć satelitarnych (YouTube)
dbze6l1

Wielkie dzieło termitów znajduje się w północno-wschodniej Brazylii, na obszarze liczącym 230 tys. kilometrów kwadratowych. Dla porównania, powierzchnia Wielkiej Brytanii to 244 tys. kilometrów kwadratowych. Termity na tak olbrzymim obszarze usypały kopce, sięgające wysokości 2,5 metra.

W sumie jest ponad 200 milionów kopców. Okolica nadal zamieszkiwana jest przez termity. To kluczowa informacja, bo mamy do czynienia z naprawdę wiekową konstrukcją. Według naukowców z Universidade Estadual de Feira de Santana, budowa najstarszych z nich rozpoczęła się 3820 lat temu! Są więc rówieśnikami najstarszych znanych kopców termitów na świecie, które pochodzą z Afryki.

Materiały prasowe

Ogromne kopce służyły termitom do zdobywania pożywienia. To tak naprawdę sieć tuneli, prowadzących do dna lasu. Efekt musi robić wrażenie, skoro konstrukcje da się nawet dostrzec na zdjęciach satelitarnych.

źródło: Dziennik Naukowy

dbze6l1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Przeskanowali mumię kota

dbze6l1

Podziel się opinią

Share

dbze6l1

dbze6l1