Trwa ładowanie...
ycipk-25enur

Termity stworzyły 200 mln kopców. Ewenement w skali światowej

Liczą sobie prawie 4 tys. lat i zostały usypane przez termity. Obszar, który zajmują jest ogromny. Zbliżony jest do powierzchni Wielkiej Brytanii. Termity wciąż zamieszkują okolicę, na której powstało ich dzieło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kopce są widoczne nawet ze zdjęć satelitarnych
Kopce są widoczne nawet ze zdjęć satelitarnych (YouTube)
ycipk-25enur

Wielkie dzieło termitów znajduje się w północno-wschodniej Brazylii, na obszarze liczącym 230 tys. kilometrów kwadratowych. Dla porównania, powierzchnia Wielkiej Brytanii to 244 tys. kilometrów kwadratowych. Termity na tak olbrzymim obszarze usypały kopce, sięgające wysokości 2,5 metra.

W sumie jest ponad 200 milionów kopców. Okolica nadal zamieszkiwana jest przez termity. To kluczowa informacja, bo mamy do czynienia z naprawdę wiekową konstrukcją. Według naukowców z Universidade Estadual de Feira de Santana, budowa najstarszych z nich rozpoczęła się 3820 lat temu! Są więc rówieśnikami najstarszych znanych kopców termitów na świecie, które pochodzą z Afryki.

Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-25enur

Ogromne kopce służyły termitom do zdobywania pożywienia. To tak naprawdę sieć tuneli, prowadzących do dna lasu. Efekt musi robić wrażenie, skoro konstrukcje da się nawet dostrzec na zdjęciach satelitarnych.

źródło: Dziennik Naukowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-25enur

Zobacz też: Przeskanowali mumię kota

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-25enur

ycipk-25enur
ycipk-25enur