Trwa ładowanie...
19-06-2016 10:55

Termy Uniejów - uzdrowisko u podnóży średniowiecznego zamku

Klimatyczne 3-tysięczne miasteczko, położone nad Wartą, przy północno-zachodniej granicy województwa łódzkiego, to ośrodek chętnie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy. Dzieje się tak ze względu na ujęcia wód geotermalnych, bogatych w duże ilości składników mineralnych, obecne w Uniejowie. Jednak to nie wszytko, co oferuje to miejsce.

Termy Uniejów - uzdrowisko u podnóży średniowiecznego zamkuŹródło: All Inclusive
d2phxi5
d2phxi5

W wodach termalnych znajdziemy duże ilości takich składników mineralnych, jak m.in. chlorek sodu, potasu, magnezu, fluoru, wapnia, jodu, radonu, siarki i bromu. Są one wydobywane na głębokości 2 km i osiągają temperaturę 68–70 st. C. Ich dobroczynne właściwości wspomagają proces rehabilitacji oraz leczenie chorób różnych układów: krążenia, ruchu, oddechowego, nerwowego i pokarmowego, a także łagodzą objawy schorzeń skórnych. Status uzdrowiska nadano miastu w 2012 r., ale lecznicze źródła odkryto już w 1978 r. Dziś przy Radzie Miejskiej funkcjonuje specjalna Komisja Uzdrowiskowa.

Najważniejszym kompleksem są tutaj Termy Uniejów, bardzo popularne nie tylko wśród mieszkańców centralnej Polski (chętnie wybierają się do niego np. warszawiacy). Co ciekawe, leżą one u podnóży ceglanego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich z XIV w. Obecnie działa w nim hotel ze stylizowanymi apartamentami – średniowiecznymi, noszącymi nazwy od królów Polski Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka oraz eklektycznymi, Rubinowym, Złotym i Szmaragdowym.

W samym kompleksie termalno-basenowym można zażywać kąpieli w miejscowych leczniczych solankach. Obiekt dzieli się na strefy zewnętrzną i wewnętrzną. W tej pierwszej znajdują się basen rekreacyjny, pływacki, termalny i dziecięcy, brodzik dla maluchów, bufet wodny z zatoką otoczony rwącą rzeką, taras wypoczynkowy, wyspa jacuzzi i dwie zjeżdżalnie. We wnętrzu kompleksu mieszczą się basen leczniczy z leżakami i hydromasażami, basen rekreacyjno-dziecięcy ze statkiem pirackim i tężnia solankowa oraz restauracja na 100 miejsc (pobyt w tym sektorze term nie wlicza się do czasu, na jaki wykupiliśmy bilet wstępu – naliczanie zostaje wstrzymane na 30, 45 bądź 60 min., w zależności od rodzaju wejściówki), a także klub taneczny i kręgielnia.

Poza tym goście mogą skorzystać również ze strefy saun, idealnej dla osób potrzebujących zrelaksować się i odpocząć od codziennych spraw. W tym centrum spa udostępniono basen lodowy (do ochłodzenia ciała po wizycie w saunie), gorący basen solankowy, gabinet masażu (z przyjemnymi zabiegami z użyciem miodu lub czekolady), kabinę na podczerwień IR, komorę śnieżną z temperaturą od -5 do -13 st. C, sanarium, saunę banię, solarium, słoneczną łąkę, jedną łaźnię aromatyczną i dwie tureckie parowe. Oprócz specjalistycznych pomieszczeń znajduje się tu część ogólna z sekcją wypoczynkową z kozetkami, kabiną biczów wodnych, masażem stóp, fińskim wiadrem i natryskami. Ze Strefy Saun wyjdziemy bezpośrednio na taras, aby podziwiać piękne widoki i spróbować koktajli owocowych.

d2phxi5

W Uniejowie warto zatrzymać się na kilka dni. Po odprężającej wizycie w termach najlepiej wyruszyć na zwiedzanie. Do zabytków sakralnych miasta należą XIV-wieczna gotycka Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i prawosławna cerkiew, a właściwie kaplica grobowa rodziny Tollów, zbudowana w 1885 r. Ciekawym pomysłem będą odwiedziny w zespole muzealno-noclegowym Zagroda Młynarska. Na jego terenie umieszczono pięć zabytkowych obiektów z obszaru województwa łódzkiego: dwór z miejscowości Nagórki, dwa koźlaki (wiatraki kozłowe) z Chorzepina i Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupę ze Skotnik, jak również wierną rekonstrukcję stodoły z Besiekier. Każdy z nich pełni określone funkcje. W wiatraku ze Zbylczyc zobaczymy, jak produkowało się kiedyś mąkę żytnią. Chata ze Skotnik, z piecem do wypieku chleba i wędzarnią, odgrywa rolę karczmy. W stodole odbywają się różnorodne warsztaty rzemiosła. Budynek inwentarski przeznaczono na stajnię, w której istnieje możliwość zostawienia
własnego konia. Dla osób chcących zatrzymać się na nocleg udostępniono pokoje we dworze z Nagórek i odpowiednio urządzone pomieszczenie w młynie z Chorzepina.

Ze względu na malownicze położenie, Uniejów i jego okolice są znakomitym rejonem do uprawiania rozmaitych sportów. To świetne miejsce na rodzinne wycieczki rowerowe, przejażdżki konne, spływy kajakami czy długie spacery i marsze nordic walking. Tutejsze urokliwe krajobrazy uprzyjemniają każdy rodzaj aktywności na świeżym powietrzu.

Tekst: Sylwia Jedlak-Dubiel, Magazyn All Inclusive

All Inclusive
All Inclusive
d2phxi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2phxi5