Tężnie solankowe - spacer po zdrowie
Już starożytni Rzymianie doceniali sól – "białe złoto" – odkrywając jej niezwykłe właściwości konserwujące i pielęgnacyjne. Początkowo tężnie służyły jedynie do pozyskiwania soli kuchennej. Z czasem, dzięki rozwojowi nauki, odkryto ich właściwości lecznicze.
Pierwsza tężnia solankowa powstała w XIV wieku we włoskiej Lombardii, a następnie moda na solne inhalacje rozprzestrzeniła się na Niemcy i Austrię. W Polsce największym i najbardziej znanym obiektem jest tężnia w Ciechocinku, działająca nieprzerwanie od XIX wieku i wciąż uznawana za największą tego typu konstrukcję w Europie.
Dziś także i my możemy korzystać z jej dobrodziejstw, a jednym z najlepszych sposobów jest inhalacja solnym aerozolem w tężni.
Czy sól i sól są sobie równe? Oczywiście, że nie. Przytoczmy jeszcze parę słów historii o ciekawym odwiercie ciepłej solanki z głębokości około 600 metrów w Soli koło Żywca. Pierwsze wzmianki pojawiły się Dziejopisie Żywieckim od roku 1448. Przez następne lata ważono sól. Przytoczmy parę słów jak to było:
"Roku Pańskiego 1664 we wsi nazwanej Soli w Państwie Żywieckim od granic węgierskich sól warzono, zaciągnąwszy z Wieliczki górników, którzy wykopawszy studnie, dostali wód słonych i sól z nich warzyli, i od godziny do godziny, to jest przez godzin 24 po korcy 12 soli warzonej brali, po pół talera naprzód korzec przedawali."
Złoża były eksploatowane do 1670 roku. W 1958 roku podczas szukania ropy odkryto ponownie bogate złoża płynnej solanki, która dzisiaj jest stosowana jest tylko w 3 tężniach w Polsce. Te wyjątkowe miejsca to:
- Tężnia w Soli
- Tężnia pod Wieżą w Słotwiny Arena w Krynicy - Zdrój
- Tężnia w Skolnity w Wiśle
O co chodzi z cudowną mocą solnego aerozolu?
Nie trzeba wyjeżdżać nad morze, by skorzystać z dobroczynnych właściwości jodu – wystarczy spacer w otoczeniu tężni! Szacuje się, że godzinna inhalacja solankowym aerozolem dostarcza organizmowi tyle jodu, co trzydniowy pobyt nad Bałtykiem! Mikroklimat wokół tężni obfituje w cenne pierwiastki, takie jak jod, brom, wapń, potas, magnez, żelazo i sód, które wspomagają funkcjonowanie organizmu.
Jak najlepiej korzystać z tężni?
Chcąc zmaksymalizować korzyści zdrowotne, warto podczas pobytu w tężni spacerować lub wykonywać lekkie ćwiczenia oddechowe. Ruch poprawia krążenie, co przyspiesza wchłanianie drogocennych mikroelementów przez organizm.
Dlaczego warto?
Solny aerozol wpływa pozytywnie na:
- układ oddechowy, wspomagając leczenie astmy, nieżytu nosa i stanów zapalnych zatok,
- układ nerwowy, pomagając przy migrenach i przewlekłym stresie,
- układ krążenia, regulując ciśnienie krwi,
- tarczycę, dostarczając jod niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania,
- skórę, nawilżając ją i wspomagając regenerację,
- odporność, wzmacniając organizm i pomagając w walce z infekcjami.
Odetchnij pełną piersią w tężniach Grupy Pingwina!
Na mapie Polski znajduje się wiele inhalatoriów solankowych, ale jesteśmy pewni, że nasze tężnie w Słotwiny Arena w Krynicy-Zdrój, w lesie pod Wieżą widokową oraz w Skolnity w Wiśle z pięknym widokiem na pobliskie góry skradnie Wasze serca!
Połączcie aktywny wypoczynek z troską o zdrowie – wybierzcie się na spacer, oddychajcie pełną piersią i poczujcie moc natury. Odkryjcie niezwykły mikroklimat, który nie tylko leczy, ale i relaksuje!
Zapraszamy do tężni całe rodziny– zdrowie zaczyna się od oddechu!
Więcej informacji na https://grupapingwina.pl/teznie/.