Ticino - nieznana strona Szwajcarii

Ticino - nieznana strona Szwajcarii
Źródło zdjęć: © Switzerland Tourism

Ticino to najbardziej na południe wysunięty kanton Szwajcarii, w którym językiem urzędowym jest włoski. Jakie atrakcje kryje? Poznajcie bliżej tę mniej znaną część Szwajcarii!

Ticino to najbardziej na południe wysunięty kanton Szwajcarii, w którym językiem urzędowym jest włoski. Jakie atrakcje kryje? Poznajcie bliżej tę mniej znaną część Szwajcarii!

Strome zbocza porastają palmy, mimozy, kasztany i winorośle, pomiędzy którymi rozciągają się wąwozy, a w sam środek wciska się rzeka Isorno. Tak wita turystów dziewicza dolina Onsernone. Jej krajobraz inspirował wielu artystów i pisarzy, m.in. Maxa Ernsta, Kurta Tucholsky'ego, Maxa Frischa. Ten ostatni czuł się tutaj tak dobrze, że aż kupił dom w miejscowości Berzona i zrobił z niego swoją drugą rezydencję. Do tej położonej na uboczu doliny najlepiej dojechać z Locarno autobusem sieci Postauto. Dziś to miejsce utrzymuje się głównie z turystów.

Źródło: MojaSzwajcaria.pl /if/at

1 / 4

Dolina Onsernone, Szwajcaria

Obraz
© Switzerlnad Tourism

Zainteresowani historią, dowiedzą się w muzeum w Loco, jak popularne były niegdyś produkty ze słomy wyprodukowane w Onsernone oraz, że kiedyś *27 młynów w dolinie *mieliło kukurydze na mąkę. Do dzisiaj działają młyny w Loco i Vergeletto.

Co trzeba zobaczyć?
- odrestaurowane młyny w Loco i Vergeletto z XVIII w.
- kaplice z freskami
- Muzeum Onsernonese, Loco
- szlak turystyczny Loco-Intragna lub Pila-Cavigliano
- Palazzo della Barca i Palazzo Gamboni, Comologno

Co trzeba zrobić?
- kąpiel w źródłach termalnych Craveggia/Spruga
- odpoczynek na hali Alpe Saléi
- zakup Farina bóna, wyśmienitej mąki z mielonych ziaren kukurydzy

2 / 4

Bosco Gurin, Szwajcaria

Obraz
© Switzerland Tourism

Zakręt za zakrętem pod górę ciągnie się droga z malowniczej doliny Maggia do Bosco Gurin. Na górze zaskoczenie - ta wieś w kantonie Ticino ze swoimi ciemnymi drewnianymi domami w ogóle nie pasuje do typowych miejscowości tego regionu. Ponadto mówi się tu po niemiecku, a dokładniej ggurijnartitsch. Rozwiązanie tej zagadki podsuwa historia: w wiosce położone na wysokości 1503 m n.p.m. w średniowieczu osiadali się Walserowie, którzy przybyli z Wallis pokonując Alpy. Ich śladami można podążać godzinnym spacerem przez wieś drogą Sentieri, która prowadzi do malowniczego muzeum Domy Walserów w Gurin.

Co warto zobaczyć:
- Capanna Grossalp, Bosco Gurin
- wędrówka Grossalp-Cimalmotto
- tarasy rolne w Linescio
- szlak edukacyjny o grotach skalnych, Cevio

3 / 4

Arosio, Szwajcaria

Obraz
© Switzerland Tourism

Kasztanowy Szlak prowadzi z Arosio *przez lasy, ponad stromymi zboczami i wzdłuż miejscowości Mugena, Vezio i Fescoggia. Przydrożne tablice opowiadają, co można zrobić z tych małych brązowych owoców. W lekko pagórkowatym krajobrazie regionu *Malcantone, który rozciąga się od Jeziora Lugano po Monte Lema, przez wiele stuleci ludzie żyli z kasztanów. Na osobę zużywano 150 kg mąki kasztanowej, z której robiono chleb, makarony i zupy. Wskutek postępu technicznego na długo zapomniano o tym pożywieniu, jednak dziś kasztany przeżywają drugą młodość. W *Ticino *uprawie się je już na ponad 20000 hektarach. Ponadto, każdej jesieni obchodzonych jest wiele świąt kasztanów - Castagnate.

4 / 4

Valle do Muggio, Szwajcaria

Obraz
© Switzerland Tourism

Zaraz za górą Monte Generoso, w przepięknej dolinie Valle di Muggio, czas wydaje się stać w miejscu. Na stromych zboczach rozciągają się domy z typowymi dachami z kamienia, na około rosną lasy kasztanowe, a na dnie doliny płynie rzeka Breggia w kierunku Chiasso. Tutejsze muzeum etnograficzne postawiło sobie za zadanie zachowanie tej naturalności. Z tego powodu zamieniono okolicę w skansen, w którym można przenieść się w przeszłość. Z dużą dbałością o szczegóły zostały odrestaurowane płoty z kamiennych płyt oraz dawne budynki, takie jak młyny czy składy węgla oraz oczywiście Nevere. Te silosy z kamienia były budowane głęboko w ziemi i aż do drzwi wypełniane ubitym śniegiem, aby przechowywane tam mleko było świeże aż do lata.

Co trzeba spróbować:
- Osteria Manciana w Scudellate
- Zincarlin, ser z regionu Valle di Muggio
- piwniczka i wina Mendrisiotto
- Święto Kasztanów w Muggiotal w połowie października
- Graa di Cabbio: mała suszarnia, w której kasztany są suszone w tradycyjny sposób
- podróż kolejką zębatą z Capolago na Monte Generoso
- wędrówka z Monte Generoso do Scudellate
- młyn Bruzella nad rzeką Breggia
- procesje w Wielkim Tygodniu w centrum Mendrisio

Źródło: MojaSzwajcaria.pl /if/at

szwajcariaalpyaktywnie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)