MiastaTo jest w Polsce najfajniejsze!

To jest w Polsce najfajniejsze!

To jest w Polsce najfajniejsze!

Dzisiaj zapraszamy was w niezwykłą podróż do wyjątkowych, atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom miejsc i obiektów. Pokażemy wam także najlepsze imprezy oraz przedsięwzięcia realizowane na poziomie regionalnym i lokalnym. Po raz kolejny okazuje się, że w Polsce naprawdę mamy same perełki i jest się czym chwalić! Zobacz 14 najciekawszych rzeczy naszego kraju!

Dzisiaj zapraszamy was w niezwykłą podróż do wyjątkowych, atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom miejsc i obiektów. Pokażemy wam także najlepsze imprezy oraz przedsięwzięcia realizowane na poziomie regionalnym i lokalnym. Po raz kolejny okazuje się, że w Polsce naprawdę mamy same perełki i jest się czym chwalić! Zobacz 14 najciekawszych rzeczy naszego kraju!

pw/at

1 / 14

Szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Rynek Główny w Krakowie, który w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to serce całego miasta. Od niespełna dwóch lat ponad cztery metry pod jego powierzchnią można podziwiać unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami wodociągów, a także zachowane do dziś mury Małej i Wielkiej Wagi. Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem.

2 / 14

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Obraz
© Hachette Polska

Jednym z najciekawszych miejsc w Polsce jest także Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny uruchomiony pod koniec 2011 roku. Trasa położna w jednym z najstarszych pasm górskich w Europie wiedzie przez Bałtów, Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra, Kielce i Chęcin. Do najbardziej znanej atrakcji szlaku należy oczywiście JuraPark Bałtów, będący pierwszym w Polsce parkiem dinozaurów. To jeden z największych kompleksów turystycznych w Polsce i najczęściej odwiedzane miejsce w regionie.

3 / 14

Trasa turystyczna w kopalni soli Bochnia

Obraz
© Tomasz Janiak

Trasy podziemne wcale nie muszą być pamiątką po Niemcach. Kopalnia soli w Bochni pamięta czasy pierwszych Piastów i jest najstarszym zakładem przemysłowym w Europie. Choć mniej popularna niż jej „siostra” w Wieliczce, w niczym nie ustępuje jej atrakcyjnością. W dodatku działa tu jedyne w swoim rodzaju sanatorium, w którym pobyt refunduje NFZ! Jeśli aura nie zachęca do powrotu na powierzchnię, to spokojnie możemy zostać pod ziemią i za niewielką opłatą spędzić tu całą noc.

4 / 14

Termy Uniejów

Obraz
© www.termyuniejow.pl

Termy Uniejów to pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne. Obiekt położony u podnóża XIV-wiecznego zamku, otoczonego pięknym parkiem, oferuje całoroczne gorące kąpiele w leczniczych solankach. Kompleks dysponuje trzema zewnętrznymi nieckami basenowymi, w których woda przekracza 30 stopni Celsjusza.

5 / 14

Wyspa Młyńska

Obraz
© Wikipedia.org by Pit1233 Domena Publiczna

Bydgoska Wyspa Młyńska, położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku, wciąż jest zapomniana i niedoceniana. A szkoda, bo to miejsce naprawdę magiczne, otoczone wodami Brdy i jej odnogi Młynówki, w których przeglądają się malownicze kamieniczki miejscowej Wenecji. Historia tej blisko 5-hektarowej wyspy sięga średniowiecza, a nazwa wywodzi się od licznie powstających tu w XIV wieku młynów. Dziś jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych oraz niezwykle malowniczą oazą Bydgoszczy.

pw/at

6 / 14

Szlak architektury drewnianej w Małopolsce

Obraz
© wikiepdia.org by Dejvid94 Licencja GNU

Wokół Krakowa, pośród wzgórz, skał i dolin, wiją się setki kilometrów szlaków turystycznych. Jednym z nich jest właśnie Szlak architektury drewnianej w Małopolsce. Malownicza trasa obejmuje 251 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych - urokliwe kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny. Wszystkie te obiekty należą do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Zwiedzanie Szlaku Architektury Drewnianej to także niezwykła okazja do poznania klimatu małopolskiej wsi oraz wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych.

7 / 14

Szlak Orlich Gniazd

Obraz
© Licencja Creative Commons by Nikonek, Wikimedia Commons

Szlak Orlich Gniazd, liczący około 170 km długości, to malownicza kraina tajemniczych jaskiń i niezwykłych twierdz malownicza położona między Krakowem a Częstochową. To jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Polsce. Niezwykła rzeźba terenu spowodowała, że obszar nadawał się idealnie do wznoszenia budowli obronnych. Część z nich pochodzi z XIV wieku, a zostały wybudowane przez Kazimierza Wielkiego jako system obronny mający na celu zabezpieczenie granic. Dziś pozostały po nich w większości jedynie ruiny, które kryją w sobie mnóstwo intrygujących zakątków. Nietypowa nazwa "orle gniazda" pochodzi od usytuowania budowli - wznoszą się na szczytach wapiennych wzgórz na wysokość nawet 30 metrów. Do największych atrakcji szlaku należą ruiny zamków w Ogrodzieńcu, Bobolicach czy Pieskowej Skale.

8 / 14

JuraPark Krasiejów

Obraz
© http://www.juraparkkrasiejow.pl

Ten park to największy obiekt tego typu w Europie. Znajduje się tu ponad 250 figur dinozaurów, a na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Można przeżyć podróż Tunelem Czasu lub zobaczyć jak powstawał Wszechświat na pokładzie "kapsuły czasu", będącej jedynym tego typu kinem na świecie. W parku znajduje się też unikalne na świecie muzeum - postawione nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Tu, przez szklaną podłogę można podziwiać znaleziska paleontologów. W 2011 roku JuraPark Krasiejów odwiedziło aż 270 tys. osób!

9 / 14

Centrum Słowian i Wikingów

Obraz
© http://www.jomsborg-vineta.com/

Centrum Słowian i Wikingów położone na wyspie Wolin jest repliką tutejszych zabudowań z czasów wczesnego średniowieczna. Na podstawie prac archeologicznych zrekonstruowano kilkanaście budynków, ich wyposażenie, jak również kilka łodzi, którymi poruszano się w tamtych czasach. W wolińskiej osadzie prowadzone są pokazy i nauka dawnych rzemiosł. Zwiedzający mają możliwość obserwacji pracy rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, jak też samodzielnego wykonania średniowiecznych przedmiotów. Nieodzownym elementem promocji jest doroczny Festiwal Słowian i Wikingów, który odbywa się na przełomie lipca i sierpnia.

10 / 14

Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie

Obraz
© Facebook.com/ Carnaval Sztuk-Mistrzów

Carnaval Sztuk-Mistrzów to niezwykła impreza, która odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia w Lublinie. Miasto zalewają najróżniejsi artyści z całego świata - clowni, kuglarze, akrobaci oraz wielu innych przedstawicieli twórczości ludycznej z całego świata. Ideą festiwalu jest zaczarowanie turystów i mieszkańców Lublina sztuką znaną z jarmarków średniowiecza.

11 / 14

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej

Obraz
© www.termabania.pl

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, luksusowy kompleks narciarsko-termalny, został otwarty w czerwcu 2011 roku. Niezależnie od pory roku każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zimą można aktywnie wypoczywać na śniegu, a latem oddać się wodnemu szaleństwu na otwartych basen i zjeżdżalniach. Dodatkowo tutejsza kuchnia regionalna nie ma sobie równych! Jego wyjątkowe atrakcje zostały docenione m.in. przez Polską Organizację Turystyczną.

12 / 14

Miasteczko westernowe Twinpigs w Żorach

Obraz
© www.twinpigs.eu

Miasteczko Twinpigs – Westernowy Park Rozrywki to bardzo młody obiekt, który od razu przypadł turystom do gustu. Otwarty w czerwcu 2012 roku nawiązuje swym klimatem do XIX-wiecznych miasteczek Dzikiego Zachodu. Dzieci i dorośli nie mogą tu narzekać na nudę, bo atrakcji jest co nie miara. Pojedynki rewolwerowców, dojenie krów czy rzuty podkową to tylko niektóre z nich. Dodatkowo lokalizacja w jednym z najczystszych ekologicznie i niezdegradowanych obszarów Górnego Śląska, czyni to miejsce idealnym na weekendowy wypad z rodziną.

13 / 14

Podziemna Trasa Turystyczna

Obraz
© www.trasa-podziemna.erzeszow.pl fot. Bogdan Szczupaj

Rzeszów to ponad 160-tysięczne miasto, stolica województwa podkarpackiego, siedziba władz diecezjalnych, ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny. Znajduje się tu nie lada atrakcja, jaką jest Podziemna Trasa Turystyczna. Szlak liczący 369 metrów wiedzie pod kamienicami i płytą rzeszowskiego rynku na głębokości od 50 cm do 10 metrów. W sieci podziemnych korytarzy budowanych latami przez mieszkańców Rzeszowa, mieściły się niegdyś sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, a w czasie wojen i kataklizmów korytarze służyły jako schronienia dla mieszkańców miasta.

14 / 14

Szlak Piastowski

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Szlak Piastowski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych w Polsce. Jest także zaliczany do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych tras turystycznych w kraju. Szlak Piastowski łączy miejsca związane z początkiem państwa polskiego. Do najważniejszych należy niewątpliwie Gniezno, Biskupin, Ostrów Lednicki oraz Poznań z historycznym z Ostrowem Tumskim.

krakówbydgoszczmiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)