Toksyczna ryba u wybrzeży Europy. Jej ukąszenie jest bardzo niebezpieczne
W związku ze zbliżającym się sezonem letnim, naukowcy ostrzegają przed toksyczną rybą Lagocephalus sceleratus, która pojawiła się w Zatoce Medulińskiej w Chorwacji. Stanowi ona zagrożenie dla turystów i lokalnej fauny. Badacze zalecają opracowanie strategii zapobiegającej rozmnażaniu się tego gatunku oraz systemu ostrzegania turystów.
Naukowcy alarmują, ponieważ w Zatoce Medulińskiej w Chorwacji pojawiła się toksyczna ryba Lagocephalus sceleratus. Ryba, znana z tego, że jej ukąszenia są niebezpieczne, a także z powodu silnie trującego mięsa. Stanowi zagrożenie dla turystów oraz lokalnej fauny.
Zdaniem naukowców potwierdzone miejsca, gdzie odnotowano pojawienie się tego gatunku rozdymki, to najdalej na północ odnotowana lokalizacja.
Zagrożenie dla turystyki i bezpieczeństwa
Lagocephalus sceleratus, znana również jako srebrzysta rozdymka, zwykle występuje w tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jednak teraz, po przedostaniu się przez Kanał Sueski, zagraża turystom także w rejonie Morza Śródziemnego i Adriatyku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pokazała wideo z plaży w Gdyni. To nie foka
Dr Neven Iveša z Uniwersytetu Jurja Dobrili w Chorwacji podkreśla, że ryba ta jest agresywna, a jej ugryzienia mogą prowadzić do poważnych obrażeń, w tym częściowej amputacji palców.
Ekologiczne i ekonomiczne konsekwencje
Obecność ryby w północnym Adriatyku to sygnał ostrzegawczy, potwierdzający jej ekspansję, która może spowodować potencjalne konsekwencje ekologiczne oraz ekonomiczne.
Ze względu na swoją drapieżność i brak naturalnych wrogów ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Utrudnia też połowy, ponieważ uszkadza w poszukiwaniu pokarmu sieci rybackie.
Ryba ta nie tylko zagraża więc bezpieczeństwu publicznemu, ale także lokalnym ekosystemom i rybołówstwu. Jej mięso zawiera tetrodotoksynę, silną neurotoksynę, która może być śmiertelna po spożyciu.
Wzrost liczby przypadków
Od pierwszego odnotowanego przypadku w Adriatyku w 2012 r., liczba spotkań z Lagocephalus sceleratus wzrasta. W maju ubiegłego roku złowiono 52-centymetrowego samca na głębokości ok. 20 m. Był to już czwarty taki przypadek w Adriatyku.
Zalecenia naukowców
Naukowcy w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, zalecają aktywne monitorowanie obecności tego gatunku i opracowanie strategii zarządzania, aby zminimalizować wpływ tej ryby na bezpieczeństwo.
Sugerują także usuwanie ryb w okresie tarła oraz informowanie społeczeństwa o zagrożeniu i zachęcanie do zgłaszania obserwacji.
Badania opublikowano w najnowszym wydaniu "Acta Ichthyologica et Piscatoria" - międzynarodowym czasopiśmie naukowym, publikującym artykuły oparte na oryginalnych danych i eksperymentach.
Źródło: "Acta Ichthyologica et Piscatoria", The Sun