Trwa ładowanie...
d1840ct

Toksyczny grzyb na plażach, który może zabić!

Naukowcy odkryli szczególnie toksyczny grzyb występujący na trawie porastającej wybrzeże Morza Północnego. Przetrwalniki buławinki czerwonej mogą być poważnym zagrożeniem dla dzieci i psów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Toksyczny grzyb na plażach, który może zabić!
(GNU Licencja Wolnej Dokumentacji by Huebi, Wikimedia Commons)
d1840ct

Botanicy z Uniwersytetu w Hanowerze odkryli na trawie anielskiej (Spartina anglica) porastającej wybrzeże Morza Północnego *szczególnie *niebezpieczny pasożyt - formę przetrwalnikową buławinki czerwonej (Claviceps purpurea). Obawiają się oni, że może być on groźny dla owiec, psów, a przede wszystkim dzieci.

Całe wybrzeże Morza Północnego

Grzyb ten jest pasożytem, sprawcą choroby zwanej sporyszem zbóż i traw. W przeszłości zakażenia zbóż buławinką czerwoną były przyczyną znacznych strat ekonomicznych i zatruć, a występowała ona najczęściej na kłosach żyta. Obecne metody uprawy praktycznie wyeliminowały tę chorobę, stwierdzono ją jednak na nadmorskiej trawie, porastającej wydmy.

d1840ct

Czytaj także:

- Obecność Claviceps purpurea na trawie anielskiej jest dla nas czymś nowym - powiedziała prof. Jutta Pappenbrock, zaznaczając, że obecność grzyba stwierdzono na całym wybrzeżu Morza Północnego, od Holandii aż po Danię.

Wspólne badania z Wyższą Szkołą Weterynaryjną w Hanowerze wykazały, że koncentracja toksycznego grzyba na nadmorskiej trawie była dużo wyższa niż w sporyszach występujących na życie.

Przetrwalniki grzyba, tzw. sklerocja wykształcają się jesienią. - Stwierdziliśmy jednak, że jego toksyny w ogóle się nie rozkładają - powiedziała prof. Pappenbrock, dodając, że już kilka sklerocjów może być dawką śmiertelną dla małych dzieci.

d1840ct

Roślina pochodzi z Ameryki

Trawa anielska *(Spartina anglica) pochodzi pierwotnie z Ameryki. W Anglii i Holandii była uprawiana jako umocnienie wybrzeża i nad całym Morzem Północnym porasta *wydmy. W związku z odkryciem niemieckich naukowców zawiadomiono odpowiednie urzędy i administracje nadmorskich parków narodowych. Niemieccy naukowcy wydali to ostrzeżenie jako pierwsi, lecz podobne badania prowadzą także botanicy w Holandii, Belgii i Francji.

Na liście Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska trawa anielska wymieniona jest jako roślina inwazyjna, która wypiera inną roślinność i ma negatywny wpływ na rybołówstwo i turystykę. Do tej pory nie było jeszcze mowy o jej negatywnych skutkach zdrowotnych.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, *trawa anielska *nie występuje w *Polsce *w stanie dzikim, więc turyści planujący * *nie mają się czego obawiać. Trawę anielską można za to nabyć w sklepach ogrodniczych – jako roślinę ozdobną. Buławinka czerwona występowała w naszym kraju prawie wyłącznie na zbożach i została całkowicie zlikwidowana ok. 20 lat temu.

d1840ct

dpa / Małgorzata Matzke /if/at

Źródło: *www.dw.de/polish *

Cuda Polski. Miejsca, które musisz zobaczyć!

d1840ct

Podziel się opinią

Share
d1840ct
d1840ct