Travelery 2012 wręczone!
Decyzją Kapituły Grand Prix 7. edycji TRAVELERÓW otrzymał Profesor Aleksander Wolszczan. Zdobywczynią nagrody Bilet na przyszłość została Anna Jackiewicz, która otrzyma grant w wysokości 10 tysięcy zł na realizację swojej wyprawy. Laureatów pozostałych sześciu kategorii wyłonili czytelnicy miesięcznika TRAVELER.
Decyzją Kapituły Grand Prix 7. edycji TRAVELERÓW otrzymał Profesor Aleksander Wolszczan. Zdobywczynią nagrody Bilet na przyszłość została Anna Jaklewicz, która otrzyma grant w wysokości 10 tysięcy zł na realizację swojej wyprawy. Laureatów pozostałych sześciu kategorii wyłonili czytelnicy miesięcznika TRAVELER.
Profesor Aleksander Wolszczan *otrzymał statuetkę *Grand Prix Travelerów *z rąk *Elżbiety Dzikowskiej, laureatki Grand Prix w 2007 roku. Tym samym najbardziej znany polski astronom i odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, dołączył do grona osób uhonorowanych tym wyróżnieniem. Nagroda przyznawana jest za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji. Zwycięzcę w tej kategorii wskazuje Kapituła.
pw/if
Podróż roku - Dziki Madagaskar – tajemnice rzeki i ludzi – Arkadiusz Ziemba, Zbigniew Sas
Najpierw jako pierwsi w historii przemierzyli bieg rzeki Antanambalana od źródeł do ujścia. Po drodze kupili dłubankę, spędzili noc w obozie złodziei bydła i uczestniczyli w rytuale przewijania zwłok. Później zawitali do wioski Ambinanitelo, gdzie mieszkał Arkady Fiedler. Tam z inicjatywy podróżników stanie pomnik upamiętniający polskiego pisarza.
Wyczyn roku - pierwsze zimowe wejście na szczyt Gaszerbrum I w Karakorum – Adam Bielecki i Janusz Gołąb z zespołem, pod kierownictwem Artura Hajzera
Ten wyczyn już przeszedł do historii himalaizmu. 9 marca 2012 r. Polacy stanęli na szczycie Gaszerbrum I. Zostało to uznane przez renomowany amerykański portal internetowy explorersweb za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 r. – ważniejsze nawet od skoku Felixa Baumgartnera z kosmosu.
Społeczna inicjatywa roku - podróż marzeń na zwrotnik Raka – Fundacja Rak&Roll
Raka można pokonać, tak jak pokonać można drogę na Zwrotnik Raka – to hasło rzuciła fundacja Rak&Roll, od ponad trzech lat walcząca ze schematami myślenia o chorobach nowotworowych. Jej podopieczni pokonali 5 tys. km i równie dużo stereotypów na temat tej choroby. Przejechali z Polski przez kraje Europy i Maroko do Sahary Zachodniej. Przy okazji przypominając, że jak dowodzą badania, jazda na rowerze może zapobiegać zachorowaniom na nowotwór.
Naukowe odkrycie roku - Meteoryt Morasko – Magdalena Skirzewska, Łukasz Smuła i zespół prof. Andrzeja Muszyńskiego
Ponad ćwierć tony i ponad 70 cm w najszerszym miejscu ma kawał kosmicznego żelaza, który poszukiwacze meteorytów z Opola pod okiem poznańskiego geologa wykopali w Rezerwacie Morasko. Okaz leżał ponad dwa metry pod ziemią. To część największego deszczu meteorytów w Europie. Jak się szacuje, do tej pory znaleziono łącznie od półtora do dwóch ton kosmicznych skał.
Podróżnicza książka roku - Robert Robb Maciąg – „Tysiąc Szklanek Herbaty. Spotkania Na Jedwabnym Szlaku”
Kiedyś słynny szlak kupców, podróżników, poszukiwaczy przygód, a także miejsce wymiany myśli filozofów i mistyków. Co dziś pozostało z dawnego Jedwabnego Szlaku? Robert Robb Maciąg, zdobywca Travelera 2007 w kategorii Podróż roku, głowę ma wolną od uprzedzeń i przy tytułowych szklankach herbaty odkrywa prawdziwą Azję Centralną. (Wyd. Bezdroża).
Blog Travelerowca - Skokwbokblog.com – Maciek Klimowicz
Maciek Klimowicz prowadził zwykłe życie, aż kiedyś pojechał w góry. Tam poczuł przestrzeń i zrozumiał, że czas coś zmienić. Zamieszkał w Tajlandii. Prowadzi bloga, dzięki któremu poznajemy kulisy życia w tym kraju, a także podróży do innych miejsc Azji. Zdjęcia są idealnym uzupełnieniem każdego wpisu.
pw/if