Trwa ładowanie...
d1ygxt1

Trocki Historyczny Park Narodowy

Trocki Historyczny Park Narodowy jest jedynym tego typu parkiem na Litwie. Niezwykle ważne jest tu dziedzictwo kulturowe, gdyż Troki i okolice kryją w sobie ogromne bogactwo historyczne i archeologiczne.

d1ygxt1
d1ygxt1

Trocki Historyczny Park Narodowy jest jedynym tego typu parkiem na Litwie. Niezwykle ważne jest tu dziedzictwo kulturowe, gdyż Troki i okolice kryją w sobie ogromne bogactwo historyczne i archeologiczne. Historia Trok splata się tu ściśle z historią całego państwa.

CITL / M.Jovaiša
Źródło: CITL / M.Jovaiša

Najważniejszą częścią parku jest zespół zamków na wyspie i półwyspie oraz trocka starówka, położona na wąskim półwyspie między jeziorami Galwe (Galvė), Tataryszki (Totoriškių) i Bernardyńskie, lub Łuka (Bernardinų). Środowisko naturalne bezpośrednio wpłynęło na strukturę systemu obronnego i zabudowę miasta. Około 20% powierzchni parku zajmuje woda. Znajdują się tu 32 jeziora o różnej strukturze i wielkości.

CITL / V.Valužis
Źródło: CITL / V.Valužis

Całą powierzchnię Wyspy Zamkowej zajmuje zamek z pałacem wielkoksiążęcym. Jest to jedyny zachowany na Litwie zamek na wyspie. Pierwszy zamek został zbudowany w Starych Trokach – dawnej stolicy Litwy, gdzie około 1350 r. urodził się książę litewski Witold, zwany Wielkim. Na przesmyku między jeziorami Galwe i Łuka zachowały się resztki murów największego na Litwie zamku (zamku na półwyspie), zbudowanego w połowie XIV w.

CITL / K.Driskius
Źródło: CITL / K.Driskius

Mieszczące się na zamku trockim muzeum historyczne zapoznaje zwiedzających z historią kraju; w kazamatach zamkowych prezentowane są dzieła sztuki stosowanej ze zbiorów dawnych możnowładców litewskich. W Wielkiej Komnacie organizowane są koncerty. Z wieży strażniczej można obejrzeć panoramę Trok i okolic, poprzecinaną licznymi jeziorami pośród masywów leśnych. W zamku na wyspie oprócz ekspozycji historycznej można obejrzeć również ekspozycję myśliwską oraz unikatową ekspozycję etnograficzną, poświęconą trockim Karaimom.

CITL / A.Varanka
Źródło: CITL / A.Varanka

W dniach 7-8 czerwca odbywa się „Średniowieczny festiwal w zamku w Trokach”. Gości odwiedzających w tym czasie zamek mogą odwiedzić warsztaty rzemieślnicze z epoki średniowiecza. Główną atrakcja festiwalu są walki rycerskie które stanowią kwintesencję festiwalu. Łakomczuchy znajdą również coś dla siebie, będą mogli spróbować potraw z tamtej epoki.

CITL / A.Anušauskas
Źródło: CITL / A.Anušauskas

Najważniejsze zabytki przyrody to ukształtowane przez lodowiec łańcuchy wzgórz i pagórków poprzecinane terenami obfitującymi w jeziora. Największe wrażenie robią jeziora Skaistis (Skajście) i Galwe z licznymi wyspami, połączonymi ze sobą przesmykami, które wraz z mniejszymi jeziorami Bernardyńskim i Tataryszki stanowią jednolity system.

CITL / M.Jovaiša
Źródło: CITL / M.Jovaiša

Jeziora na terenie Trockiego Historycznego Parku Narodowego stwarzają doskonałe możliwości do uprawiania sportów i rozrywek wodnych oraz żeglarstwa. Od dawna na jeziorze Galwe organizowane są zawody kajakarskie i inne. Można również popływać łódkami lub statkiem. W upalne dni wielu wczasowiczów wybiera wspaniałe plaże Pojezierza Trockiego, zwłaszcza nad jeziorem Akmena.

d1ygxt1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ygxt1