MiastaTrocki Historyczny Park Narodowy

Trocki Historyczny Park Narodowy

Trocki Historyczny Park Narodowy jest jedynym tego typu parkiem na Litwie. Niezwykle ważne jest tu dziedzictwo kulturowe, gdyż Troki i okolice kryją w sobie ogromne bogactwo historyczne i archeologiczne.

23.03.2009 | aktual.: 09.05.2013 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trocki Historyczny Park Narodowy jest jedynym tego typu parkiem na Litwie. Niezwykle ważne jest tu dziedzictwo kulturowe, gdyż Troki i okolice kryją w sobie ogromne bogactwo historyczne i archeologiczne. Historia Trok splata się tu ściśle z historią całego państwa.

Obraz
© CITL / M.Jovaiša

Najważniejszą częścią parku jest zespół zamków na wyspie i półwyspie oraz trocka starówka, położona na wąskim półwyspie między jeziorami Galwe (Galvė), Tataryszki (Totoriškių) i Bernardyńskie, lub Łuka (Bernardinų). Środowisko naturalne bezpośrednio wpłynęło na strukturę systemu obronnego i zabudowę miasta. Około 20% powierzchni parku zajmuje woda. Znajdują się tu 32 jeziora o różnej strukturze i wielkości.

Obraz
© CITL / V.Valužis

Całą powierzchnię Wyspy Zamkowej zajmuje zamek z pałacem wielkoksiążęcym. Jest to jedyny zachowany na Litwie zamek na wyspie. Pierwszy zamek został zbudowany w Starych Trokach – dawnej stolicy Litwy, gdzie około 1350 r. urodził się książę litewski Witold, zwany Wielkim. Na przesmyku między jeziorami Galwe i Łuka zachowały się resztki murów największego na Litwie zamku (zamku na półwyspie), zbudowanego w połowie XIV w.

Obraz
© CITL / K.Driskius

Mieszczące się na zamku trockim muzeum historyczne zapoznaje zwiedzających z historią kraju; w kazamatach zamkowych prezentowane są dzieła sztuki stosowanej ze zbiorów dawnych możnowładców litewskich. W Wielkiej Komnacie organizowane są koncerty. Z wieży strażniczej można obejrzeć panoramę Trok i okolic, poprzecinaną licznymi jeziorami pośród masywów leśnych. W zamku na wyspie oprócz ekspozycji historycznej można obejrzeć również ekspozycję myśliwską oraz unikatową ekspozycję etnograficzną, poświęconą trockim Karaimom.

Obraz
© CITL / A.Varanka

W dniach 7-8 czerwca odbywa się „Średniowieczny festiwal w zamku w Trokach”. Gości odwiedzających w tym czasie zamek mogą odwiedzić warsztaty rzemieślnicze z epoki średniowiecza. Główną atrakcja festiwalu są walki rycerskie które stanowią kwintesencję festiwalu. Łakomczuchy znajdą również coś dla siebie, będą mogli spróbować potraw z tamtej epoki.

Obraz
© CITL / A.Anušauskas

Najważniejsze zabytki przyrody to ukształtowane przez lodowiec łańcuchy wzgórz i pagórków poprzecinane terenami obfitującymi w jeziora. Największe wrażenie robią jeziora Skaistis (Skajście) i Galwe z licznymi wyspami, połączonymi ze sobą przesmykami, które wraz z mniejszymi jeziorami Bernardyńskim i Tataryszki stanowią jednolity system.

Obraz
© CITL / M.Jovaiša

Jeziora na terenie Trockiego Historycznego Parku Narodowego stwarzają doskonałe możliwości do uprawiania sportów i rozrywek wodnych oraz żeglarstwa. Od dawna na jeziorze Galwe organizowane są zawody kajakarskie i inne. Można również popływać łódkami lub statkiem. W upalne dni wielu wczasowiczów wybiera wspaniałe plaże Pojezierza Trockiego, zwłaszcza nad jeziorem Akmena.

zamekmiastapoza miastem
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także