Trójmiasto - gdzie się kąpać w Gdyni, Gdańsku i Sopocie
Po ulewie, która przeszła przez Trójmiasto 14 lipca, powiatowe stacje sanitarne przeprowadziły kontrole kąpielisk nad Zatoką Gdańską. Okazało się, że cztery z siedmiu miejsc wyznaczonych dla turystów w Gdańsku ma wodę zanieczyszczoną niebezpiecznymi dla zdrowia enterokokami. Kąpieliska w Jelitkowie i Brzeźnie zostały zamknięte. Sprawdzamy, jak wygląda bezpieczeństwo kąpieli na trójmiejskich plażach.
Jakość wody w kąpieliskach Trójmiasta
W oparciu o wykonane badania wody, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zdecydowała, że kąpieliska: Dom Zdrojowy Brzeźno, Molo Brzeźno, Jelitkowo oraz miejsce wykorzystywane do kąpieli Klipper-Jelitkowo pozostają zamknięte do odwołania. Jak czytamy w komunikacie z 21 lipca, "woda nie jest przydatna do kąpieli ze względów mikrobiologicznych". Bezpiecznie można się kąpać na plaży na Stogach i obu kąpieliskach Wyspy Sobieszewskiej (Orle i Sobieszewo).
- Na 22.07.2016 r. zaplanowano pobranie do badań kolejnych próbek wody, wyniki z badań spodziewane są 25.07.2016 r. - poinformował Wirtualna Polskę Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
- W przypadku, gdy woda dostanie się do przewodu pokarmowego lub nastąpi kontakt poprzez błony śluzowe, spojówki albo uszkodzony naskórek, może przede wszystkim nastąpić zakażenie - ostrzega Augustyniak.
Jak możemy dowiedzieć się z serwisu kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdańska woda jest zanieczyszczona enterokokami. Ich obecność świadczy o zanieczyszczeniu kałem ludzkim i stwarza realne zagrożenie dla zdrowia. Enterokoki przyczyniają się m.in. do przewlekłych zakażeń dróg moczowych, głównie pęcherza i nerek.
Jeśli chodzi o sytuację w Gdyni, to najświeższe badania (próbki pobrane 18 lipca br.) kąpielisk w Orłowie i Redłowie nie wykazały żadnych zanieczyszczeń wody. Również woda w Gdyni Śródmieściu i Gdyni Babich Dołach jest zdatna do kąpieli.
Po zeszłotygodniowych ulewach przebadane zostały także kąpieliska w najmniejszym z miast Trójmiasta. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, według oceny powiatowego inspektora sanitarnego w Sopocie z 21 lipca br., oba kąpieliska: Sopot Kamienny Potok Koliba i Sopot Łazienki Południowe, mają czystą wodę.
Kąpiel pod okiem ratownika
Gdańsk (7 kąpielisk z ratownikami)
Brzeźno to od lat jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno, po raz kolejnych wyróżnione Błękitną Flagą, jest nie tylko czyste, ale także wyjątkowe pod względem bezpieczeństwa. Posiada stały monitoring i całodobową ochronę, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy na sześciu stanowiskach. Od 2011 roku funkcjonuje również kąpielisko Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno. Od 1 lipca do 31 sierpnia ratownicy strzegą stumetrowego odcinka plaży.
Kolejnym cenionym wśród plażowiczów miejscem są Stogi, również wyróżnione Błękitną Flagą. Od 2006 roku funkcjonuje tu obiekt służb ratunkowych, w którym znajduje się punkt medyczny, centrum dowodzenia ratowniczego, toalety i prysznice, a całość posiada monitoring oraz całodobową ochronę. Bezpieczeństwa w wodzie pilnują ratownicy z brzegu, czterech wieżyczek, a także z łodzi. Na wyposażeniu jest szybka łódź motorowa oraz skuter.
Jelitkowo to najbardziej na północ miasta wysunięta część gdańskiego wybrzeża. Zorganizowano tu dwa miejsca kąpielowe: Jelitkowo, obejmujące 200 m linii brzegowej, gdzie znajdują się dwa stanowiska ratownicze oraz miejsce wykorzystywane do kąpieli Klipper-Jelitkowo, gdzie bezpieczeństwa również strzegą ratownicy. Plaża została wyróżniona Błękitną Flagą.
Na Wyspie Sobieszewskiej *zorganizowano dwa kąpieliska na plażach wyróżnionych Błękitna Flagą. Na plaży *Gdańsk Sobieszewo funkcjonują dwa stanowiska ratownicze na brzegu, a patrole są prowadzone także z łodzi i kajaków. Do dyspozycji ratowników jest także quad ze specjalistyczną przyczepą, przygotowaną do transportu osób poszkodowanych oraz szybka łódź motorowa. Trzy ustawione obok siebie pawilony stanowią zaplecze socjalne dla ratowników, magazyny oraz punkt medyczny. Natomiast korzystając z kąpieliska Orle, będziemy pod opieką ratowników wyposażonych w terenowego quada. Sto metrów kąpieliska strzeżonego posiada specjalny akwen dla grup zorganizowanych.
Gdynia
W drugim pod względem wielkości mieście Trójmiasta zorganizowano cztery kąpieliska strzeżone: Babie Doły, Śródmieście (nagrodzone Błękitną Flagą), Orłowo i Redłowo. Nad bezpieczeństwem plażowiczów codziennie czuwa 38 ratowników. Są oni wyposażeni w profesjonalny sprzęt: 4 łodzie motorowe typu RIB, skuter z platformą ratowniczą, 7 łódek wiosłowych typu BL, 5 kajaków morskich, deski ratownicze typu Rescue Board, pojazd ATV z przyczepą ratowniczą, sprzęt łączności. Dzięki temu ratownicy mogą przeprowadzać szybkie i skuteczne interwencje. Przez cały sezon letni na kąpieliskach strzeżonych w Gdyni znajduje się również ratownik medyczny, wyposażony w podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, a punkty pomocy doraźnej wyposażone m.in. w defibrylator AED.
Gdyńskie kąpieliska Śródmieście i Redłowo obejmują 200 m linii brzegowej, a Orłowo i Babie Doły – 100 m.
Sopot
Najpopularniejszy nadmorski kurort w Polsce udostępnia plażowiczom dwa kąpieliska. Sopot - Łazienki Południowe to plaża o linii brzegowej długości 100 m, zlokalizowana w odległości 50 m od mola (po stronie południowej), w kierunku wejścia na plażę nr 23. Drugie miejsce, w którym można bezpiecznie się kąpać to Sopot Kamienny Potok - Koliba, o 100-metrowej linii brzegowej, zlokalizowane między wejściami na plażę o nr 4 i 6. Na obu bezpieczeństwa osób strzegą ratownicy przez cały sezon - od połowy czerwca do połowy września.
Urszula Drukort-Matiaszuk