Trwa ładowanie...
29-01-2015 11:06

Trzy Korony - jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce

Miłośnicy pieszych wędrówek górskich z pewnością znają Trzy Korony. Zapierający dech w piersiach widok, który rozpościera się ze szczytu góry zdecydowanie rekompensuje trud wyprawy. Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, należący do Masywu Trzech Koron.

Trzy Korony - jeden z najpopularniejszych szczytów w PolsceFot: PAP/Grzegorz Momot gm/gr
d1lhdoe
d1lhdoe

Całość zbudowana jest z wapieni rogowcowych. W partię szczytową Trzech Koron wchodzi pięć turni. Najwyższa to Okrąglica (982 m n.p.m.), na której znajduje się punkt widokowy z barierkami, zwany glorietką. Pozostałe to Płaska Skała, na południowy wschód od Okrąglicy, Nad Ogródki, na południowy zachód od Okrąglicy, Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło), wysunięta ku południu pod Okrąglicą oraz Pańska Skała.

Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 pojawiła się w dokumentach nazwa Kronenberg (przetłumaczona na polski jako Korona), natomiast od 1860 roku funkcjonuje obecna nazwa. Trzy Korony odwiedzane są turystycznie już od XIX wieku. Jan Nepomucen Rostworowski w 1831 r. pisał: „Kto raz te miejsca poznał...ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty”, natomiast W 1842 r. H. Kratter powiedział: „Nie ma (...) gościa, który by nie odwiedził tych szczytów ze strony dostępnej (...) i nie napasł się stąd najpiękniejszym i najmilszym widokiem Karpatów”. Pierwsza trasa turystyczna na szczyt została wyznakowana w 1906 roku, natomiast w 1929 roku Trzy Korony zostały wykupione przez polski rząd od prywatnych właścicieli. Krajobraz ze szczytem Trzech Koron został wykorzystany w 2007 roku w kręconym na Słowacji filmie _ Volkodav. Ostatni z rodu Szarych Psów. _

Na temat Trzech Koron krąży wiele lokalnych legend. Jedno z podań głosi, że okoliczna ludność ukrywała się na szczycie góry podczas najazdów tatarskich na Polskę w XIII wieku. Według innej opowieści swą siedzibę na Trzech Koronach miał również Aleksander Kostka Napierski – przywódca powstania chłopskiego na Podhalu w XVII wieku. Krążą także legendy, iż ze szczytu Trzech Koron miał startować na zbudowanej przez siebie maszynie latającej niejaki brat Cyprian - żyjący w XVIII wieku zakonnik z klasztoru kamedułów w Czerwonym Klasztorze.

fot. tadekz - Shutterstock
fot. tadekz - Shutterstock

Równie ciekawa co lokalne podania jest historia schroniska Pod Trzema Koronami - zbudowane w latach 1929 – 1930 wielokrotnie zmieniało właścicieli. Początkowo należało do Komisji Turystyki Województwa Śląskiego i figurowało pod nazwą „Schroniska Śląskiego”. Podczas II wojny światowej budynek został przemianowany przez Niemcy na strażnicę graniczną i tę rolę pełniło także w pierwszych latach po wojnie. Później pełniło rolę pensjonatu dla żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. W roku 1965 właścicielem obiektu stała się krakowska Huta im. Lenina, a od roku 1973 przeszedł w ręce PTTK.

d1lhdoe

Trzy Korony to obecnie jeden z najpopularniejszych szczytów górskich w Polsce. Rocznie odwiedza go około 60 tysięcy turystów. Przy polanie Szopka znajduje się charakterystyczna skała, nazywana za sprawą swojego kształtu Kopą Siana. Mierzy ona 837 m n.p.m. Alternatywna nazwa dla przełęczy Szopka to _ Chwała Bogu _ - oznacza ona wdzięczność za to, że po stromym podejściu udało się wreszcie wejść na szczyt, natomiast nazwa Przełęczy Koszarzyska wywodzi się od słowa „koszar”, które w języku wołoskim oznaczało zagrodę dla owiec. Wybierając się w pieszą wędrówkę po górach należy pamiętać o czyhających tam niebezpieczeństwach, bowiem w lipcu 2002 roku w grupę turystów na tzw. Siodle pod Trzema Koronami uderzył piorun. Rannych zostało pięć osób.

_ Więcej informacji na temat inspirujących miejsc na świecie prezentuje Megan McCormick w swoim programie „Obleżyświat” na antenie Travel Channel. Prowadząca odwiedza m.in. Barcelonę, Turcję czy Nigerię i opowiada o najsłynniejszych miejscach oraz budowlach każdego z państw. Program można oglądać na antenie Travel Channel codziennie o 6:00. _Tekst: Travel Channel/ if/udm

d1lhdoe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lhdoe