Tu nie jedź, jeśli jesteś alergikiem
Alergia to jedna z najbardziej utrudniających życie powszechnych chorób. Jej objawy to problemy z oddychaniem, uczulenia, łzawienie oczu czy męczący kaszel. Warto więc wiedzieć gdzie się nie wybrać na urlop, aby uniknąć spędzenia go w maseczce.
Plac Czerwony i Kreml są warte zobaczenia, zwłaszcza zimą gdy są przykryte śniegiem. Jeśli jesteś alergikiem omijaj jednak stolicę Rosji w miesiącach letnich, kiedy to jest ona przykryta innego rodzaju puchem. Są to przypominające bawełnę "koty", które ścielą się na ulicach. Bardzo uczulające nasiona topoli są wrogiem nr 1 dla każdego, kto ma problemy z pyłkami.
Lima, Peru
Wbrew panującej opinii o nieskazitelnym powietrzu Peru, jego stolica jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Ameryki Południowej. Stężenie trujących związków w powietrzu przewyższa nawet poziom jaki osiągnęły Meksyk czy Rio de Janeiro. Powiększający się wciąż ruch samochodowy spowodował wzrost zachorowań na astmę wśród mieszkańców.
Londyn, Wielka Brytania
Londynu przedstawiać nikomu nie trzeba. To jedno z najbardziej interesujących miast na świecie. W tym roku zdobył także nagrodę dla najbardziej zakorkowanego miasta w Wielkiej Brytanii, z 35% regularnie zapchanych ulic. W połączeniu z bardzo wysokim stężeniem pyłków traw z miejskich trawników, spaliny produkowane w mieście tworzą bardzo niebezpieczną mieszankę. Powoduje ona nasilenie objawów astmy i nowe zachorowania. Dodatkowym zagrożeniem dla alergików są roztocza, które uaktywniają się zimą. A ich ogromne stężenie występuje we wszystkich starych budynkach i muzeach.
Istambuł, Turcja
Uwielbiamy Istambuł za Błękitny Meczet i Wielki Bazar, a także za nocne życie. Jednak te wszystkie atrakcje są naznaczone, zwłaszcza dla wszystkich uczulonych na zwierzęta. Na ulicach, placach, dachach i wszędzie gdzie tylko spojrzymy można odnaleźć koty. Są one elementem miasta, karmione przez mieszkańców zgodnie z islamską tradycją.
Kopenhaga, Dania
W ciągu ostatnich 30 lat stężenie pyłków w mieście i jego okolicach wzrosło o ponad 400%. Spowodowane jest to gwałtownym wzrostem ilości brzóz w Kopenhadze w ostatnich latach. Efekt wzmaga bardzo zanieczyszczone powietrze. Dlatego wszystkim uczulonym na pyłki odradzamy podróż do stolicy Danii, zwłaszcza w okresie wiosny i wczesnego lata.
Tokio, Japonia
Tokio ma do zaoferowania wiele atrakcji. Są to zarówno zabytki, jak i bogate życie kulturalne. W pakiecie dostajemy jednak także bardzo wysokie stężenie pyłków kwiatowych niemalże przez cały rok. Od lutego do kwietnia pyli japoński cedr, od marca do maja japoński cyprys, a od lipca do października ryż.
Dhaka, Bangladesz
Stolica Bangladeszu to skarbnica zabytków związanych z kulturą Mogołów. Niestety jest również najbardziej zakurzonym miastem świata. Według naukowców z Norweskiego Instytutu Badań nad Powietrzem, w tym gęsto zaludnionym mieście najgorsza sytuacja jest zimą. Koncentracja dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu i innych mniej znaczących związków przekracza wówczas dopuszczalne w Europie normy pięciokrotnie.
Bangkok, Tajlandia
Bangkok zachwyca kolorami i ogromną ilością świątyń. Jest jednak także jednym z najbardziej "alergicznych" miast Azji. Według naukowców z ISAAK głównymi winowajcami takiego stanu rzeczy są domowe roztocza, karaluchy oraz pyłki palmy olejowe. Dodając do tego pyłki i zarodniki innych roślin mamy mieszankę wybuchową. A jej objawami jest kichanie, nocne duszności czy wysypka. Na domiar złego stały rozwój i modernizacja w rejonie stolicy Tajlandii mogą obecną sytuację jeszcze pogorszyć.