EgzotykaTunezja - Śladami dawnych cywilizacji

Tunezja - Śladami dawnych cywilizacji

Tunezja to wypoczynek nad morzem i na pustynnych oazach. To kraina o bogatej historii, pełna niezwykłych zabytków i wyjątkowych smaków. Tunezja to turystyka odpowiedzialna i ekologiczna.

Tunezja - Śladami dawnych cywilizacji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

15.05.2017 | aktual.: 16.05.2017 10:26

Wśród krajów Magrebu to Tunezja wiedzie turystyczny prym. Od czasów systemowych zmian w 2011 roku kraj kwitnie gospodarczo, a turystyka osiąga poziom najbogatszych państw świata. To najbardziej liberalny ze wszystkich krajów arabskich, choć prawie w 100% muzułmański. Tunezja leży nad Morzem Śródziemnym i graniczy z Algierią i Libią. Turyści bez problemu mogą porozumieć się z Tunezyjczykami po francusku, który jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach. To pozostałość po czasach kolonialnych. W większości miejsc turystycznych powszechnie znany jest również angielski.

Tunezja oferuje przede wszystkim wypoczynek nad morzem. Ale każdy region ma swoją niepowtarzalną specyfikę. Najpopularniejszym tunezyjskim kurortem jest Hammamet. To miasto, gdzie tradycja miesza się ze współczesnością. Jego największą atrakcją, oprócz plaż czy pól golfowych są dwie medyny – stara, historyczna i nowa, supernowoczesna.

Dobrym wyborem na wakacje może też być Susa. Miejscowa medyna jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. U jej wejścia wznosi się Wielki Meczet wybudowany w IX wieku. Świątynia pozbawiona jest minaretu, najprawdopodobniej dlatego, że tuż obok wznosi się wieża ribatu – muzułmańskiego klasztoru. Z przepięknej mariny, gdzie cumują najdroższe jachty świata, słynie Port El-Kantaoui, jedna z dzielnic Susy, która ze względu na swoje turystyczne walory traktowana jest jako odrębne miasto. Do rozwoju tej dzielnicy przysłużył się były Prezydent Tunezji Habib Burgiba, reformator i zwolennik liberalnego państwa arabskiego, którego pomniki spotkacie na każdym kroku.

Obraz
© Materiały prasowe

Dżerba, wyspa na Morzu Śródziemnym, połączona z kontynentem groblą to jedno z ulubionych miejsc europejskich turystów. Współcześnie wybudowane hotele stylizowane są na tzw. menzle. To miejscowy typ osiedla o charakterze obronnym, z wysokim murem, małą liczbą drzwi, okratowanymi oknami. Wokół wznosi się gęsty mur z agaw, figowców i aloesów.

Oczywiście hotele są jedynie stylizacją tych warownych domostw. Ale Dżerba to przede wszystkim dziesiątki kilometrów piaszczystych plaż, nowoczesne lotnisko i zupełnie inna niż na kontynencie kuchnia (m.in. kuskus z jęczmienia z suszonym mięsem czy mała rybka o niezwykłym smaku zwana ouzaf). Dżerba szczyci się również bogatym życiem kulturalnym. To tam właśnie latem odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki i teatru Djerba Ulysse. A domy Dżerby od 2014 roku zdobione są muralami znanych międzynarodowych streetartowców.

I wreszcie Monastyr ze swoim przepięknym, wybudowanym w XVIII wieku ribacie, wielką fortecą uznawaną za jedną z najwspanialszych konstrukcji religijno-militarnych całego Magrebu. To w tych sceneriach nakręcono wiele filmów, w tym Żywot Briana w reżyserii Monthy Pythona. Ale Monastyr to również doskonale zaopatrzony i nowocześnie wyposażony ośrodek turystyczny. Tu też mieści się Mauzoleum Habiba Burgiby.

Artykuł sponsorowany

afrykaegzotykatunezja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)