Turyści będą zachwyceni. Wielka pętla beskidzka już otwarta
Dobre wieści płyną do turystów z Beskidów. Szlak górski "The Loop – wielka pętla beskidzka" zostanie oficjalnie otwarty już w sobotę 27 maja br. 250-kilometrowa trasa początek i koniec ma w Bielsku-Białej, a osoby, którym uda się przejść całą, zostaną nagrodzone.
W lutym br. pisaliśmy o trwających pracach, nad utworzeniem 250-kilometrowego szlaku. Wówczas prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy, Marcin Filip, informował, że otwarcie i oznakowanie powinno nastąpić do końca roku. Organizacja zaskoczyła jednak turystów dobrymi wiadomościami.
Wielkie otwarcie atrakcji
Oficjalne otwarcie The Loop nastąpi dokładnie 27 maja br. Piotr Plewiński z Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy poinformował, że trasa przebiega po już istniejących szlakach, a swój początek i koniec ma w Bielsku Białej.
- Wyznaczyliśmy ślady GPX i zaznaczyliśmy je w najpopularniejszych serwisach, wydaliśmy mapę papierową, mamy książeczkę do zbierania pieczątek i mamy stronę internetową. Nie nanosiliśmy nowych oznakowań, by nie dublować istniejących i nie wprowadzać zamętu - powiedział Piotr Plewiński w rozmowie z PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Oficjalna inauguracja szlaku jest elementem programu zorganizowanego w Beskidach po raz pierwszy festiwali "Dziewięćsił", który w weekend odbywa się w Bielsku-Białej, Brennej, Cięcinie, Cieszynie, Istebnej, Szczyrku, Ustroniu, Wiśle oraz Żywcu. To wydarzenie promujące najciekawsze zakątki i kulturę regionu.
Wyjątkowe odznaki
Przejście całej pętli to nie lada wyczyn, bowiem potrzebne będzie aż 14 dni. Dla osób, którym uda się tego dokonać, przewidziane są wyjątkowe odznaki, których nie da się kupić w żadnym sklepie. "Za zwykłe przejście - odznaka brązowa, przejście zimowe - srebrna, przejście w obie strony - złota" - czytamy w mediach społecznościowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy. Aby dostać którąkolwiek z nagród, turysta będzie musiał jednak zebrać potwierdzenia w formie pieczątek w książeczce, że dotarł na każdy z 16 punktów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Nowy szlak prowadzi przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę do Międzybrodzia i na Górę Żar. Finałem będzie przekroczenie rzeki Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powrót na Szyndzielnię.
Źródło: PAP/Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy