Turystyczne hity Polski ostatnich 25 lat
Wirtualna Polska rozpoczyna nowy cykl. Pokazujemy w nim, jak zmienił się nasz kraj w ciągu ostatnich 25 lat. Obrady Okrągłego Stołu należą do najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w naszym kraju. Za nimi potoczyła się lawina zmian, które dotknęły niemal wszystkich dziedzin życia. W ostatnim ćwierćwieczu wiele zyskała turystyka. Wystarczyło 25 lat, by Polska stała się atrakcyjnym krajem, docenianym przez turystów na całym świecie. Co więcej, proces wciąż nabiera na sile i nic nie jest w stanie zatrzymać postępu na rynku turystycznym. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem w kraju jest wciąż baza noclegowa, we wszystkich regionach bez przerwy odnawiane są zabytki, pojawiają się nowoczesne muzea i coraz ciekawsze szlaki turystyczne.
Wirtualna Polska rozpoczyna nowy cykl. Pokazujemy w nim, jak zmienił się nasz kraj w ciągu ostatnich 25 lat. Obrady Okrągłego Stołu należą do najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w naszym kraju. Za nimi potoczyła się lawina zmian, które dotknęły niemal wszystkich dziedzin życia. W ostatnim ćwierćwieczu wiele zyskała turystyka. Wystarczyło 25 lat, by Polska stała się atrakcyjnym krajem, docenianym przez turystów na całym świecie. Co więcej, proces wciąż nabiera na sile i nic nie jest w stanie zatrzymać postępu na rynku turystycznym. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem w kraju jest wciąż baza noclegowa, we wszystkich regionach bez przerwy odnawiane są zabytki, pojawiają się nowoczesne muzea i coraz ciekawsze szlaki turystyczne.
Marta Legieć
Nowoczesne muzea
Poznawanie historii i zaprzyjaźnianie się z nauką, przestało być w Polsce nudne. Nasze muzea oraz obiekty naukowe są coraz ciekawsze i nowocześniejsze. Wśród tych, które poszczycić się mogą największą liczbą nagród, jest Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w przeddzień 60. rocznicy powstania. O niesłabnącej popularności tego miejsca świadczą statystyki. Muzeum odwiedza ponad pół miliona osób rocznie. Turyści, również z zagranicy, którzy odwiedzili Warszawę, przyznali placówce nagrodę "Traveller's Choice Attractions Award 2013". Z kolei Muzeum Fryderyka Chopina to jedno z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Pełne interaktywnych rozwiązań wciąga w świat Chopina zupełnie inaczej niż monotonne lekcje muzyki. Wciąż rosnącą popularnością cieszy się otwarte w 2012 roku w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Można tu nie tylko zwiedzać i uczyć się, ale także eksperymentować. Muzeum może się także poszczycić teatrem robotycznym i doskonale wyposażonym planetarium. Według badań, prawie 58 proc. przepytanych gości deklaruje, że wizyta w "Koperniku" zwiększyła ich zainteresowanie nauką. To duży sukces. Nowoczesne, interaktywne muzea znajdziemy również poza stolicą. W Łodzi powstało pierwsze w Europie Środkowej interaktywne Muzeum Włókiennictwa. Nie mniej ciekawe jest Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, jedyna tego typu placówka na świecie. Angażujące wystawy uzbrojone w najnowocześniejsze technologie posiada Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, czy Interaktywne Muzeum Kultury Żydowskiej działające w gmachu dawnej synagogi w Chmielniku.
Zimowe atrakcje
Przez ostatnie lata dużo zmieniło się w górach. Miano zimowej stolicy Polski traci Zakopane na rzecz popularniejszej z roku na rok Białki Tatrzańskiej. Już teraz zimą nie ma tam gdzie wsadzić szpilki. Niespełna dwutysięczna wieś podhalańska rozwija się dzięki inwestycjom (głównie miejscowych) umacniającym coraz większy kompleks narciarski. Jeszcze kilkanaście lat temu stał tam zaledwie jeden wyciąg orczykowy, teraz jest siedem wyciągów krzesełkowych i ponad 12 km tras narciarskich. Wyciągi na Kotelnicy i Bani dziennie przewożą ponad 100 tys. narciarzy. Są już plany, by infrastruktura narciarska Białki Tatrzańskiej *połączyła się z trasami na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Do czołówki
najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków zimowych w Polsce zalicza się również Stacja Narciarska *Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla *w Beskidzie Sądeckim. Zajmuje powierzchnię ponad 100 ha i jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch miejscowości systemem wyciągów - Wierchomlę i Muszynę-Szczawnik. Narciarze doceniają też zmiany, jakie zaszły na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy Zdrój*. Dziś znajduje się tam najdłuższa w Polsce kolej gondolowa, posiadająca 7 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, o przepustowości ok. 7500 osób na godzinę.
Atrakcje pod ziemią
Choć brzmi to dość dziwnie, Polska rozwija się także pod ziemią. Wystarczy pojechać do Wieliczki, by zobaczyć długi ogonek chętnych do zwiedzania wśród, których są Włosi, Koreańczycy, Rosjanie, Francuzi, Niemcy czy mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Przyciągają ich gruntownie odnowione wnętrza z unikatowymi w skali światowej wyrzeźbionymi w soli ołtarzami, posągami i całymi kaplicami podziemnymi z płaskorzeźbami i żyrandolami. Kopalnia soli w Wieliczce to jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Wielicka kopalnia niedawno udostępniła dla turystów kolejne komory i korytarze oraz odnowiony średniowieczny szyb Regis. Równie wiele emocji dostarcza zwiedzanie Guido, zabytkowej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu. To tu, na głębokości 320 metrów, mieści się
najgłębiej położona trasa turystyczna w kopalni węgla kamiennego w Europie. Jest jeszcze zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia, która stanowi najstarszy tego typu obiekt na ziemiach polskich. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Bochnia może się poszczycić także tym, że to właśnie tu znajduje się najgłębiej położona restauracja na świecie - aż 250 metrów pod ziemią.
Co nowego nad wodą?
Kto lubi żeglować, będzie zachwycony tym, co dzieje się nad wodą. Rodzime mariny coraz częściej oferują najwyższą jakość usług dla załóg jachtów. Jak grzyby po deszczu w całej Polsce powstają przystanie dla żeglarzy, kajakarzy i wioślarzy. Imponująca przystań powstała w centrum Bydgoszczy nad Brdą przy Wyspie Młyńskiej. Od niedawna dogodne miejsce do cumowania przy Warcie ma Gorzów, a przy Odrze Opole. Nowoczesną marinę na Nogacie ma Biała Góra. Nad morzem od 2011 roku Sopot jest bogatszy o nowoczesną marinę żeglarską zlokalizowaną na końcu słynnego białego mola. Gdańska marina zlokalizowana jest wzdłuż Nabrzeża Szafarnia na Nowej Motławie. Natomiast nową marinę będzie miała Gdynia, która ma powstać za trzy lata.
W ciepłej wodzie
W Polsce od kilku lat coraz bardziej popularne są termy. W baseny termalne najbogatsze jest Podhale. Największym tego typu ośrodkiem może pochwalić się Bukowina Tatrzańska. Tutejszy nowoczesny kompleks otwarto w 2008 roku. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej *to nieco nowszy obiekt. Otwarta w 2011 roku łączy zalety ustronnego miejsca na relaks z rodzinnym centrum zabawy. Również poza Podhalem w ostatnich latach nie brakowało takich inwestycji. W 2008 roku otwarty został w *Mszczonowie kompleks rekreacyjny, którego funkcjonowanie oparte jest o wody geotermalne. Położone zaledwie 40 km od Warszawy Termy Mszczonów zostały zbudowane z myślą o mieszkańcach centralnej Polski. W województwie łódzkim zajdziemy za to Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. To
również świeża inwestycja - powstały w lipcu 2008 roku. Poza termami, których wody mają właściwości lecznicze, w Polsce powstają także liczne aquaparki. Pochwalić się nimi może coraz więcej nie tylko dużych, ale też średnich i małych miast.
Stare jak nowe
Chyba nikt nie zaprzeczy, że w ciągu ostatnich 25 lat polskie miasta wypiękniały. Z szarych panien przeistoczyły się w piękne, pewne siebie kobiety. Dzięki rewitalizacji miast poprawił się komfort życia mieszkańców, pojawili się inwestorzy, a wraz z nimi turyści. Nie do poznania zmieniła się starówka wBydgoszczy. Dzięki rewitalizacji miasto znów staje się atrakcyjne. Stworzenia nowej, przyciągającej turystów przestrzeni doczekały się też m.in. śródmieście Kalisza, Torunia, poprzemysłowe obiekty Katowic i Chorzowa czy dzielnica Kazimierz w Krakowie. Jak połączyć stare z nowym pokazał Poznań. Tamtejszy Stary Browar *stał się perełką miasta. Dziś to jedno z niewielu centrów handlowych, po którym oprowadza się
wycieczki. Coraz więcej do zaproponowania ma *Łódź. W zrewitalizowanych pofabrycznych budynkach umiejscowiono Manufakturę. Nowoczesny kompleks, który otwarto wiosną 2006 roku, przyciąga gości z całego świata. Obecnie przebudowa centrum miasta to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historiiŁodzi. Proces rewitalizacji polskich miast nie jest zakończony. Rząd chce przeznaczyć 25 mld zł na koleją odnowę tych najbardziej zniszczonych. Pieniądze na ten cel będą pochodziły ze środków unijnych. Nie chodzi przy tym o wymianę elewacji sypiących się kamienic, tylko o wielopłaszczyznową przebudowę.
Szlaki turystyczne
Szczególną atrakcją dla tych, którzy lubią wypoczywać aktywnie są szlaki turystyczne. Bez przerwy powstają nowe, coraz atrakcyjniejsze, pozwalają wypocząć, a przy tym uczą i bawią. W minionym roku ruszył Szlak Przygody - największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce tworzony na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Szlak Przygody swoim zasięgiem obejmuje aż 850 km tras, na których znajdzie się ponad 100 oznakowanych atrakcji. Wszystkie są ściśle związane z historią i kulturą regionu. Natomiast na terenie województwa małopolskiego powstał niedawno Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Podążając nim można dotrzeć do miejsc, które w latach 1914-1915 były areną kluczowych zmagań armii austro-węgierskiej i niemieckiej z armią rosyjską na froncie wschodnim Wielkiej Wojny.
Miłośnicy przyrody doceniają Podlaski Szlak Bociani, który łączy ze sobą trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański. Wkrótce szlak zostanie przedłużony do Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast na Lubelszczyźnie powstała Kraina Rowerowa przy Bursztynowym Szlaku Greenways. W regionie karkonoskim pokonywać można trasy o różnej długości i stopniu trudności - od ścieżek edukacyjnych, na które można wybrać się razem z dziećmi, po wymagające, czarne szlaki dla wytrwałych piechurów. Na terenie gmin Jeżów Sudecki i Jelenia Góra, warto wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną "Jak kropla skałę drążyła". W Szklarskiej Porębie piechurzy znajdą trzy całoroczne szlaki tematyczne. "Magiczny Szlak Ducha Gór" wiedzie wśród wzgórz i zielonych lasów w Dolinie rzeki Kamiennej. Doceniane są nie tylko nowo powstałe szlaki turystyczne. Znany od lat Szlak Orlich Gniazd zdobył Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji
Turystycznej 2012. To nagroda dla wyjątkowych, atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom miejsc.
Hotelowa czołówka
Również w hotelarstwie mamy się czym pochwalić. W tej branży nasz kraj rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Polskie hotele coraz częściej zdobywają prestiżowe, światowe nagrody. Doceniane są też przez turystów z całego globu. W 2012 roku Hotel Krasicki z Lidzbarka Warmińskiego podczas konkursu International Best Hotel Awards, dostał nagrodę za najlepszy obiekt w Polsce, Europie i na świecie. Zwyciężył w kategorii "Best New Hotel Construction&Design" w każdym z kolejnych etapów. Rok później, podczas tego samego konkursu, otrzymał nagrodę _ World Luxury Hotel Award 2013 _. Międzynarodowa kapituła uhonorowała go statuetką w kategorii "Luxury Historical Hotel". Ostatnio "National Geographic Traveler" po raz pierwszy opracował album "The Collection - Luxury Spas 2014", w którym znalazły się najlepsze spa z całego świata. Wśród nich obiekty z grupy hotelowej Dr Irena Eris - Wzgórza Dylewskie i Krynica Zdrój. Zresztą w ostatnich latach regularnie otrzymują
nagrodę "Traveller's Choice" od największego na świecie opiniotwórczego portalu turystycznego TripAdvisor. Nie sposób nie wspomnieć o wyróżnieniu, jakiego doczekał się Gdańsk, który w tym roku znalazł się na trzecim miejscu miast słynących z najlepiej na świecie ocenianych hoteli. Ranking opublikowała wyszukiwarka hoteli trivago.pl. Na początku roku internetowe wydanie brytyjskiego dziennika "The Guardian" opublikowało TOP 40 najbardziej atrakcyjnych destynacji turystycznych na rok 2014. W zestawieniu, na miejscu 31, jako jedyne polskie miasto, znalazł się właśnie Gdańsk. Mamy się czym chwalić!
Marta Legieć