Trwa ładowanie...

Tysiące chasydów w niewielkim mieście w Polsce. Pielgrzymki z różnych stron świata

Leżajsk, miasto w województwie podkarpackim, stanie się na najbliższe tygodnie najważniejszym na świecie miejscem dla chasydów. Zjadą ich tam tysiące - z Europy, USA, Kanady i Izraela. Miejsc noclegowych na pewno zabraknie.

Żydzi wybierają się na pielgrzymki do Polski Żydzi wybierają się na pielgrzymki do Polski Źródło: Adobe Stock, fot: Przemek Wisniewski
d7qpuxo
d7qpuxo

Na ulicach miast na Podkarpaciu można będzie w najbliższych dniach zobaczyć tłumy przechadzających się żydów. Przyjeżdżają oni tak licznie do konkretnego miasta, aby wziąć udział w modlitwach z okazji 237. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha.

Chasydzi w Polsce

Jak zapewnił dyrektor Fundacji Chasydów Leżajsk-Polska Michał Konieczny, w Leżajsku spodziewają się ok. trzech tys. osób. Miasto to, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest dla nich jednym z najświętszych miejsc na świecie. Chasydzi przybywają tu nie tylko z okazji rocznicy śmierci przywódcy duchowego, ale także z okazji innych świąt żydowskich oraz w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

Ze względu na ograniczoną liczbę noclegów, ci, którzy kończą modły, opuszczają zwykle Leżajsk, aby ustąpić miejsca kolejnym grupom. Szacuje się, że na szabat, przypadający z piątku na sobotę, pozostanie w mieście ok. 500 chasydów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcą pobić rekord Guinnessa. "Nikt jeszcze tego nie zrobił"

d7qpuxo

Tradycje chasydów

Jest to pierwsza z dwóch tegorocznych pielgrzymek chasydów na grób cadyka. Po raz drugi wierni przybędą do Leżajska pod koniec marca. Wówczas spodziewanych jest nawet ok. 10-15 tys. wyznawców judaizmu. Dwukrotne odwiedziny grobu cadyka mają związek z żydowskim kalendarzem. Cadyk zmarł bowiem w miesiącu adar (21. dnia tego miesiąca, według kalendarza hebrajskiego), który przypada mniej więcej na nasz marzec. Ale co jakiś czas - w latach przestępnych - adar występuje dwa razy, stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach.

Uroczystości religijne odbywają się zazwyczaj w nocy. Przyjeżdżający do Leżajska żydzi uczestniczą w modlitwach przed grobowcem cadyka. Wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich wszelkie prośby. Wszystkie zapisują na karteczkach i składają przy grobie. Modlitwom przy grobowcu cadyka towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.

Przed modlitwą chasydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. Modlitwy i wszelkie obrzędy trwają dwie lub trzy godziny. Po zakończonych modłach żydzi jedzą koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw. W modlitwach uczestniczą także kobiety zbierające się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się także na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu.

Wnętrze ohelu Elimelecha z Leżajska Wikipedia.org
Wnętrze ohelu Elimelecha z LeżajskaŹródło: Wikipedia.org

Elimelech Weissblum z Leżajska był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu, czyli buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie, który narodził się w latach 30. XVIII w. na Ukrainie i terenach Polski południowo-wschodniej.

d7qpuxo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7qpuxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d7qpuxo