Ukrywali je przed światem. "Prawdziwa światowa sensacja"
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł nie jeden, nie dwa, nie trzy, a aż cztery tygrysy sumatrzańskie! - To największy w ostatnich latach sukces hodowlany i wydarzenie bezprecedensowe, prawdziwa światowa sensacja - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
18.10.2024 | aktual.: 18.10.2024 10:49
Cztery tygrysy sumatrzańskie - trzy samce i samica - przyszły na świat 22 lipca br., a ich narodziny były najściślej strzeżoną przez zoo tajemnicą. Wrocławski ogród zawsze wstrzymuje się z informacjami o przychówkach, gdyż okres tuż po porodzie jest newralgiczny dla młodych, a na szczęśliwe nowiny przychodzi czas, gdy zwierzęta podrosną i zdrowo się rozwijają. Kluczowe było wykonanie tygryskom wszystkich planowanych szczepień przed ich wypuszczeniem na wybieg zewnętrzny. Eksplorowały go po raz pierwszy w środę, 16 października br., wraz z mamą i tatą.
Cudowne wieści z Wrocławia
Tygrysy sumatrzańskie to przedstawiciele jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków, a tak liczne mioty są wielką rzadkością.
Wrocławski ogród zoologiczny jest jedynym w Polsce, w którym hodowane są tygrysy sumatrzańskie. - Młode tygrysy mają ponad osiem kg, dobrze się rozwijają i nie wykazują problemów zdrowotnych - powiedział Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych wrocławskiego zoo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rodzicami maluchów są Nuri i Tengah, którzy wspaniale zajmują się dziećmi. Para tygrysów ma już dorosłą córkę, Suryę, mieszkającą obecnie w Tierpark Cottbus w Niemczech. Jej narodziny były dużą sensacją, a przyjście na świat czterech osobników to niemalże fenomen. - W przypadku tak mnogich miotów, często nie wszystkie kocięta osiągają dorosłość. Tym większa radość, że wszystkie cztery tygryski są aktywne, chętnie jedzą i bawią się ze sobą i z rodzicami - nie kryje radości Sergiusz Kmiecik, p.o. prezesa ZOO Wrocław.
Wyjątkowy gatunek
W tym roku tygrysy sumatrzańskie urodziły się jedynie w czterech ogrodach zoologicznych w Europie. Wrocławskie zoo ma długą tradycję hodowli tego gatunku, sięgającą lat 60. XX w. Praprababcia Nuri (matki czterech tygrysów) o imieniu Abra, również urodziła się w tym ogrodzie.
Tygrysy sumatrzańskie są najmniejszym podgatunkiem tygrysa. Zwierzętom tym grozi wyginięcie. W naturze żyje ich jedynie ok. 400 osobników. Poza kłusownictwem największym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest utrata siedlisk, spowodowana m.in. ekspansją plantacji palmy olejowej i kawy.
Źródło: ZOO Wrocław