Urzekające miasto blisko Polski. Zaskakuje na każdym kroku
Poczdam to jedno z najciekawszych miast w Niemczech, które leży ok. 120 km od polskiej granicy. Stolica Brandenburgii zachwyca licznymi zabytkami, ale nie tylko. Podpowiadamy, co szczególnie warto zobaczyć w Poczdamie – mieście, które było świadkiem przełomowych momentów w historii Europy.
Poczdam to miasto, które turyści najczęściej zwiedzają przy okazji pobytu w oddalonym o zaledwie ok. 35 km Berlinie. Na tej trasie kursują m.in. szybkie kolejki miejskie, pociągi regionalne oraz autobusy. Ale uprzedzamy - weekend w Poczdamie może nie wystarczyć na zwiedzenie wszystkich atrakcji rozmieszczonych w różnych dzielnicach miasta. Warto być tu co najmniej kilka dni, by poczuć klimat minionych wieków.
Poczdam atrakcje – zespół pałacowo-parkowy Sanssouci
Rokokowy pałac dynastii Hohenzollernów, budowany w latach 1745 – 1747, to bez wątpienia najważniejszy symbol Poczdamu. W swojej letniej rezydencji król Prus Fryderyk II Wielki przyjmował gości (ponoć bywali tu m.in. francuski filozof i pisarz Wolter oraz polski biskup i poeta Ignacy Krasicki), organizował dysputy filozoficzne i poświęcał się sztuce. Nazwa pałacu odnosi się zaś do określenia "sans souci", czyli beztroski.
Obecnie pałac Sanssouci z pięknymi ogrodami tarasowymi i fontannami udostępniono do zwiedzania. Można w nim podziwiać m.in. bogato zdobione reprezentacyjne sale (np. marmurową czy koncertową), pokoje gościnne, królewską bibliotekę oraz liczne kolekcje obrazów, porcelany i rzeźb.
Ale pałac Sanssouci to niejedyne miejsce, które warto zobaczyć. Na terenie wielkiego parku nie brak innych atrakcji i zabytków. Należą do nich m.in.: grota Neptuna, pałac Neue Kammern, pawilon chiński, rokokowe rotundy, łaźnie rzymskie, Nowa Oranżeria, ewangelicki kościół Pokoju, pałac Charlottenhof, belweder na wzgórzu Klausberg. Tu także można zwiedzić Nowy Pałac powstały po zwycięstwie Prus w tzw. wojnie siedmioletniej. I choć jego pierwszy właściciel - Fryderyk II Wielki - za nim zbytnio nie przepadał i nazywał go nawet ponoć "fanfaronadą", obiekt przypadł do gustu późniejszym niemieckim cesarzom, którzy zlecili przeprowadzenie jego gruntownej modernizacji. W miejscu dawnych apartamentów królewskich mieści się dziś muzeum cieszące się popularnością wśród turystów przybywających do Poczdamu.
Poczdam atrakcje – pałac Cecilienhof
Budynek z urokliwym dziedzińcem, znajdujący się nad brzegiem jeziora Jungfernsee i nawiązujący do stylu angielskiego dworu wiejskiego, został wzniesiony w latach 1913-1917 dla następcy tronu – Wilhelma Hohenzollerna i jego żony Cecylii. Niemiecki architekt Paul Ludwig Troost, słynący także z dekorowania wnętrz statków, zaprojektował większość prywatnych komnat. Co ciekawe, jedną z nich na życzenie księżniczki urządzono na wzór kajuty. Legenda głosi, że w piwnicy pod pokojem miał znajdować się nawet silnik imitujący odgłosy maszynowni na statku, zaś specjalny mechanizm wywoływał ponoć wrażenie lekkiego kołysania.
Pałac Cecilienhof przeszedł do historii jednak z innego powodu. To właśnie tu odbyła się w 1945 r. konferencja poczdamska, której postanowienia stały się podstawą powojennego ładu w Europie. Wzięli w niej udział przedstawiciele koalicji antyhitlerowskiej (tzw. "wielka trójka"): premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, przywódca ZSRR Józef Stalin oraz prezydent USA Harry Truman. Obecnie można tutaj zwiedzić m.in. zajmowane przez nich pokoje oraz salę obrad.
Poczdam atrakcje – studio filmowe Babelsberg
Poczdam nie bez powodu bywa symbolicznie nazywany "niemieckim Hollywood". W 1911 r. powstało tu najstarsze na świecie studio filmowe.
Wyprodukowano tutaj takie hity jak "Metropolis" Fritza Langa oraz "Błękitny anioł" z Marleną Dietrich w roli głównej. Z kolei w latach 1933-1944 kręcono tu filmy propagandowe. W późniejszym czasie powstało m.in. wiele bajek, filmów fabularnych oraz odcinków słynnej serii o Winnetou. Obecnie mieści się tu park rozrywki Filmpark Babelsberg, gdzie można poznać kulisy kręcenia filmów, a także zobaczyć pokazy kaskaderskie. W północnej części dzielnicy znajduje się zaś zespół pałacowo-parkowy Babelsberg.
Poczdam atrakcje – Alexandrowka
Niektóre obiekty w Poczdamie mogą naprawdę zaskoczyć. Któż przykładowo spodziewałby się drewnianych domków w stylu rosyjskim w centrum niemieckiego miasta? Ich obecność można jednak łatwo wyjaśnić. Zostały one bowiem wybudowane na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III, który chciał je udostępnić ostatnim 12 śpiewakom z dawnego 62-osobowego chóru złożonego z rosyjskich żołnierzy.
Osiedle otrzymało nazwę Alexandrowka ku czci zmarłego w 1825 r. cara Aleksandra I Romanowa. Początkowo dachy domów zamierzano pokryć strzechą na modłę rosyjską, ale ostatecznie zdecydowano się na pruskie rozwiązanie i zastosowanie drewnianych dachówek, które później zastąpiono pokryciem łupkowym. W jednym z dawnych gospodarstw mieści się obecnie niewielkie muzeum prezentujące historię kolonii.
Poczdam atrakcje – Dzielnica Holenderska
W Poczdamie można odnaleźć nie tylko wpływy rosyjskie, ale także holenderskie. Znajduje się tutaj, powstała w latach 1733-1742, dzielnica z 134 domami z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego.
Osiedle zamieszkiwane dawniej przez holenderskich rzemieślników ściągniętych do prac przy rozbudowie miasta, jest obecnie uznawane za największy w Europie zespół architektury holenderskiej poza Holandią. Można tu zwiedzić dom architekta Jana Boumana z wystawami dotyczącymi historii dzielnicy.