Trwa ładowanie...
d1jh3ur

USA - Chińczycy kupili symbol Nowego Jorku

Luksusowy nowojorski hotel Waldorf-Astoria zostanie sprzedany Chińczykom. Obiekt, w którym nocowała Marylin Monroe, trafi do towarzystwa ubezpieczeniowego z Państwa Środka za 1 miliard 950 milionów dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA - Chińczycy kupili symbol Nowego Jorku
(cogito ergo imago, Licencja Creative Commons, flickr.com)
d1jh3ur

Luksusowy nowojorski hotel Waldorf=Astoria zostanie sprzedany Chińczykom. Obiekt, w którym nocowała Marylin Monroe, trafi do towarzystwa ubezpieczeniowego z Państwa Środka za 1 miliard 950 milionów dolarów.

Grupa Hilton Worldwide ogłosiła, że sprzeda luksusowy nowojorski hotel Waldorf=Astoria chińskiej grupie ubezpieczeniowej Anbang za 1,95 mld dolarów. Transakcja nie wpłynie jednak na zarządzanie hotelem, którym przez kolejne 100 lat zajmować ma się imperium hotelarskie Hiltonów. Waldorf=Astoria New York zbudowany został w 1893 roku przez kuzynów Williama Waldorfa Astora i Johna Jacoba Astora IV. W 1949 r. prawa do niego nabył Conrad Hilton. Waldorf=Astoria New York to najbardziej znany hotel grupy posiadającej 27 luksusowych obiektów na całym świecie.

Transakcja ma zwiększyć rentowność przeszło 100-letniego hotelu. W czerwcu jego zadłużenie wyniosło 11 miliardów dolarów. Obecnie oferuje gościom luksusowe pokoje ze złotymi klamkami i łazienkami wyłożonymi marmurem. Choć Waldorf=Astoria jest jednym z symboli Nowego Jorku *i *Manhattanu, jest też mocno zaniedbany. Nabywca ma sfinansować gruntowny remont. Do tej pory trudno było utrzymać hotel, bo brakowało chętnych na zajęcie wszystkich pokoi. Zwłaszcza przy cenach noclegów sięgających nawet 2 tysięcy dolarów za dobę (ponad 6 tys. zł).

d1jh3ur

Nieoficjalnie mówi się, że inwestor - chińskie towarzystwo ubezpieczeniowe Anbang - przekształci część pokoi hotelowych w apartamenty. W ten sposób ma odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie mieszkaniowe na nowojorskim rynku nieruchomości.

To nie pierwsze azjatyckie inwestycje w Nowym Jorku. W 2011 r. hotel Carlyle *został sprzedany Chengowi Yu-tung - miliarderowi z Hong Kongu. Rok później nowego nabywcę znalazł inny obiekt na Manhattanie - *hotel Plaza. Kupił go hinduski oligarcha Subrata Roy. Obecnie jest on w więzieniu i zapowiedział sprzedaż obiektu.

IAR/X-news/at/if

Głosuj na największą atrakcję Polski!

Sprawdź ceny przejazdów do interesującego Cię miasta. Zdziwisz się!

d1jh3ur

Podziel się opinią

Share
d1jh3ur
d1jh3ur