Trwa ładowanie...
d19j6u5

Ustka

Wybrzeże Słowińskie należy do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Obok ruchomych wydm są tu także bagna stanowiące prawdziwy raj dla ptactwa wodnego. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych w kraju. Ciekawe miejsca można znaleźć także wędrując w głąb lądu, a pobliski Słupsk należy do najważniejszych miast pomorskich.
Share
Ustka
Źródło: Hachette Polska
d19j6u5

**Ustka**

Ta jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich w Polsce położona jest u ujścia Słupi do Bałtyku. Od XIV wieku aż do 1. połowy XIX wieku istniejąca tu osada należała do Słupska.

W XVIII i XIX wieku tutejszy port był ośrodkiem handlu zbożem i spirytusem. Dopiero kiedy w 1878 roku doprowadzono do Ustki kolej, miejscowość stała się nadmorskim kurortem. Choć główną atrakcją są wspaniałe plaże, to na uwagę zasługują także zabytki związane z rozwojem kąpieliska pod koniec XIX i na początku XX wieku.

d19j6u5

W 1875 roku powstała poczta, a w 1885 roku neogotycki kościół, w którym zachowały się ciekawe organy z około 1900 roku. Ponaddwudziestometrowej wysokości latarnia morska została wzniesiona w 1892 roku, a dworzec kolejowy, zbudowany w 1878 roku, obecny kształt uzyskał w 1911 roku.

W mieście zachowało się także sporo zabudowy uzdrowiskowej z początku XX wieku. Wielki falochron jest natomiast pozostałością z lat 30., kiedy to zamierzano wybudować w Ustce duży port morski. Szczególną atrakcją miasta jest organizowany co roku w lipcu kilkudniowy festiwal sztucznych ogni.

Seria: Miasta dla ciekawych

Tytuł: Gdańsk

Autor: Jacek Friedrich

d19j6u5

Podziel się opinią

Share
d19j6u5
d19j6u5