Ustka
Wybrzeże Słowińskie należy do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Obok ruchomych wydm są tu także bagna stanowiące prawdziwy raj dla ptactwa wodnego. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych w kraju. Ciekawe miejsca można znaleźć także wędrując w głąb lądu, a pobliski Słupsk należy do najważniejszych miast pomorskich.
**Ustka**
Ta jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich w Polsce położona jest u ujścia Słupi do Bałtyku. Od XIV wieku aż do 1. połowy XIX wieku istniejąca tu osada należała do Słupska.
W XVIII i XIX wieku tutejszy port był ośrodkiem handlu zbożem i spirytusem. Dopiero kiedy w 1878 roku doprowadzono do Ustki kolej, miejscowość stała się nadmorskim kurortem. Choć główną atrakcją są wspaniałe plaże, to na uwagę zasługują także zabytki związane z rozwojem kąpieliska pod koniec XIX i na początku XX wieku.
W 1875 roku powstała poczta, a w 1885 roku neogotycki kościół, w którym zachowały się ciekawe organy z około 1900 roku. Ponaddwudziestometrowej wysokości latarnia morska została wzniesiona w 1892 roku, a dworzec kolejowy, zbudowany w 1878 roku, obecny kształt uzyskał w 1911 roku.
W mieście zachowało się także sporo zabudowy uzdrowiskowej z początku XX wieku. Wielki falochron jest natomiast pozostałością z lat 30., kiedy to zamierzano wybudować w Ustce duży port morski. Szczególną atrakcją miasta jest organizowany co roku w lipcu kilkudniowy festiwal sztucznych ogni.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Gdańsk
Autor: Jacek Friedrich