Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali zdjęcie nietypowego grzyba. Bywa nazywany "uchem Judasza"

Grzyby potrafią zachwycić nietypowym wyglądem. Tym razem leśnicy z Nadleśnictwa Baligród opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcie grzyba nazywanego "uchem Judasza". Ten gatunek jest popularny w Polsce, ale grzybiarze rzadko go zbierają.

Uszak bzowy Uszak bzowy Źródło: Getty Images, fot: Igor Kramar
d6adbsb
d6adbsb

Uszak bzowy - bo tak brzmi oficjalna nazwa tego gatunku -  bywa nazywany uszakiem judaszowym, uchem Judasza, uchem bzowym oraz grzybem mun. "Grzyb ten jest jadalny, choć u nas rzadko zbieranym" - informują leśnicy.

Wpis zyskał sporą popularność, pojawiło się pod nim dużo komentarzy. "Są bajkowe", "Wygląda jak żelki", "Czapeczka krasnala" - pisali internauci. Nie zabrakło również rad kulinarnych. "Suszone dodaję do strogonowa, sosów i pieczeni", "Zbieram do bigosu i zup" - czytamy.

"Ucho Judasza" jest przysmakiem

Uszak bzowy to kosmopolityczny gatunek grzybów z rodziny uszakowatych. Występuje na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy) oraz na licznych wyspach. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, ale rzadko się go zbiera.

d6adbsb

Mimo że jest niemal pozbawiony smaku, to bywa składnikiem wielu potraw kuchni japońskiej i chińskiej ze względu na chrząstkową konsystencję. Co ciekawe, uszak bzowy ma też właściwości lecznicze - pozytywnie wpływa na odporność organizmu oraz działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwbakteryjnie.

Jak wygląda uszak bzowy?

Średnica owocników tego grzyba to od 2 do 10 cm. Początkowo mają one kształt kielichowaty, później miseczkowaty, tarczowaty i rozpostarty. Jak sugeruje nazwa, przypominają wyglądem ucho. Górna powierzchnia jest brązowa, matowa, delikatnie zamszowa, a czasami oszroniona.

Uszak bzowy Getty Images
Uszak bzowy Źródło: Getty Images, fot: Jaroslav Machacek

Im większa wilgotność tym owocnik jest bardziej galaretowaty i prześwitujący. W okresach suchych owocniki mogą zaschnąć. Wtedy są korkowate lub rogowate, a ich wewnętrzna strona przybiera barwę od czarnobrązowej przez brązowofioletową do czarnosiwej.

d6adbsb

Gdzie szukać uszaka bzowego?

Grzyb ten najczęściej rozwija się na martwym lub osłabionym drewnie (najczęściej na bzie czarnym, klonach i olchach) - nie tylko w lasach, ale również w parkach, zaroślach czy ogrodach. Uszak bzowy rośnie przez cały rok, kiedy przez długi czas utrzymuje się wysoka wilgotność, tworzy całe kępy owocników.

Źródło: Facebook, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Muchomor jeżowaty. Niejadalny grzyb, który występuje w polskich lasach

d6adbsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj