Poza miastemLeśnicy pokazali zdjęcie nietypowego grzyba. Bywa nazywany "uchem Judasza"

Leśnicy pokazali zdjęcie nietypowego grzyba. Bywa nazywany "uchem Judasza"

Grzyby potrafią zachwycić nietypowym wyglądem. Tym razem leśnicy z Nadleśnictwa Baligród opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcie grzyba nazywanego "uchem Judasza". Ten gatunek jest popularny w Polsce, ale grzybiarze rzadko go zbierają.

Uszak bzowy
Uszak bzowy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Igor Kramar
oprac. HSZ

Uszak bzowy - bo tak brzmi oficjalna nazwa tego gatunku -  bywa nazywany uszakiem judaszowym, uchem Judasza, uchem bzowym oraz grzybem mun. "Grzyb ten jest jadalny, choć u nas rzadko zbieranym" - informują leśnicy.

Wpis zyskał sporą popularność, pojawiło się pod nim dużo komentarzy. "Są bajkowe", "Wygląda jak żelki", "Czapeczka krasnala" - pisali internauci. Nie zabrakło również rad kulinarnych. "Suszone dodaję do strogonowa, sosów i pieczeni", "Zbieram do bigosu i zup" - czytamy.

"Ucho Judasza" jest przysmakiem

Uszak bzowy to kosmopolityczny gatunek grzybów z rodziny uszakowatych. Występuje na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy) oraz na licznych wyspach. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, ale rzadko się go zbiera.

Mimo że jest niemal pozbawiony smaku, to bywa składnikiem wielu potraw kuchni japońskiej i chińskiej ze względu na chrząstkową konsystencję. Co ciekawe, uszak bzowy ma też właściwości lecznicze - pozytywnie wpływa na odporność organizmu oraz działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwbakteryjnie.

Jak wygląda uszak bzowy?

Średnica owocników tego grzyba to od 2 do 10 cm. Początkowo mają one kształt kielichowaty, później miseczkowaty, tarczowaty i rozpostarty. Jak sugeruje nazwa, przypominają wyglądem ucho. Górna powierzchnia jest brązowa, matowa, delikatnie zamszowa, a czasami oszroniona.

Uszak bzowy
Uszak bzowy © Getty Images | Jaroslav Machacek

Im większa wilgotność tym owocnik jest bardziej galaretowaty i prześwitujący. W okresach suchych owocniki mogą zaschnąć. Wtedy są korkowate lub rogowate, a ich wewnętrzna strona przybiera barwę od czarnobrązowej przez brązowofioletową do czarnosiwej.

Gdzie szukać uszaka bzowego?

Grzyb ten najczęściej rozwija się na martwym lub osłabionym drewnie (najczęściej na bzie czarnym, klonach i olchach) - nie tylko w lasach, ale również w parkach, zaroślach czy ogrodach. Uszak bzowy rośnie przez cały rok, kiedy przez długi czas utrzymuje się wysoka wilgotność, tworzy całe kępy owocników.

Źródło: Facebook, Wikipedia

Muchomor jeżowaty. Niejadalny grzyb, który występuje w polskich lasach

Źródło artykułu:WP Turystyka
poza miastemgrzybyciekawostki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)