VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy - Zakopane 2008
Juz po raz ósmy w dwóch kościołach Zakopiańskich, rozbrzmiewać będzie w letnie weekendowe wieczory muzyka organowa. W ramach Festiwalu Muzyki Organowej, organizowanego przez Biuro Promocji Zakopanego, do połowy sierpnia gościć będziemy w Zakopanem wybitnych instrumentalistów z Polski i zagranicy.
Juz po raz ósmy (od 21 czerwca do 16 sierpnia) w dwóch kościołach Zakopiańskich, Świętej Rodziny przy ul. Krupówki i Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach rozbrzmiewać będzie w letnie weekendowe wieczory muzyka organowa. W ramach Festiwalu Muzyki Organowej, organizowanego przez Biuro Promocji Zakopanego, do połowy sierpnia gościć będziemy w Zakopanem wybitnych instrumentalistów z Polski i zagranicy.
Organy zawsze budzą swym dostojeństwem zainteresowanie i pewną dozę tajemniczości. Potrafią w niesamowity sposób pobudzić ludzką wyobraźnię a ich brzmienie potrafi przenieść słuchacza w inny wymiar rzeczywistości. Organy to największy, nieporównywalny z żadnym innym instrument muzyczny, zarówno pod względem rozmiarów, ilości dźwięków, jak i różnorodności barw. Chociaż gra na nich jeden tylko człowiek, to w wielu aspektach przewyższają orkiestrę symfoniczna, a ich rozpiętość dźwiękowa wynosi 10 oktaw.
Doskonała atmosfera jaką stwarzają zakopiańskie kościoły, atrakcyjny repertuar koncertów oraz wybitni artyści będą źródłem niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwolą na chwile refleksji i zadumy przenosząc nas w świat wielkich doznań artystycznych, w świat gdzie króluje niepodzielnie muzyka Zapraszam Państwa do uczestnictwa w tym festiwalowym wydarzeniu i odwiedzenia jednego z kościołów w weekendowy wieczór.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
W 1950 roku na Krzeptówkach osiedlili się księża Pallotyni. Rok później zbudowano tam kaplicę, którą metropolita krakowski, arcybiskup Baziak poświęcił 11 października 1959r. Dwa lata później kardynał Stefan Wyszyński przekazał zakopiańskim palotynom figurę Matki Bożej Fatimskiej, otrzymaną od biskupa Fatimy. W tym samym roku poświęcona ona została na Krzeptówkach przez biskupa Karola Wojtyłę. W 1987 roku tuz obok kaplicy rozpoczęto budowę kościoła, będącego votum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na niego w dniu 13 maja 1981 roku. Kościół wybudowano według projektu Stanisława Tylki w ciągu pięciu lat. Wykonawcami całej architektury są górale. W fundamentach kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz zdjęcie Ojca Świętego Jana Pawła II. Pod każdą cegłą kładzioną na fundamentach zamurowano Cudowny Medalik. 7 czerwca 1997 roku Jan Paweł II uroczyście konsekrował kościół. Organy znajdujące się w Sanktuarium na Krzeptówkach wybudowane zostały przez firmę
Vermeulen w roku 1923 w Maastricht w Holandii. Pierwotnie posiadały pneumatyczna trakturę gry i dyspozycje w stylu romantycznym. W roku 1979 zostały przerobione przez firmę Verschueren z Heuthuusen. Wymieniono membrany oraz zmieniono trakturę na elektro-pneumatyczna, równocześnie dokonując zmian w dyspozycji. W 1998 roku dzięki Andrzejowi Guziakowi zostały przeniesione do Sanktuarium i powiększone o głos Bombarde 16’. Organy zostały wyposażone dodatkowo w automat pedału, połączenia: P / MF / FF / TT i wł. registrów.
Kościół p.w. Świętej Rodziny
Pierwszy kamień, pod fundamenty nowego Kościoła położył ks. Józef Stolarczyk – pierwszy proboszcz w Zakopanem w 1877 roku. W budowie brali udział nie tylko rdzenni mieszkańcy, ale i właściciel dóbr na Podtatrzu - Władysław Zamoyski. 16. września 1899 roku Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny został konsekrowany. W okresie międzywojennym dokończone zostało wnętrze neoromańskiego kościoła. Położono miedzianą blachę na dachu, w wierzy wstawiono dzwony, a tylnia cześć Kościoła ozdobiły organy, wybudowane przez Antoniego Sapalskiego w 1854 roku w kościele p. w. M. B. Częstochowskiej (wówczas Św. Klemensa). W 1928 roku ks. proboszcz Jan Tobolak i organista Józef Mistrzyk podjęli decyzje o budowie nowego instrumentu, natomiast organy Sapalskiego zostały przeniesione do Kościeliska, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. W 1928 roku do kościoła Św. Rodziny sprowadzono z niemieckiej fabryki Rieger z Krnova organy Opus 2300. Mają one 33 głosy, 3 manuały C-h3, (2 i 3 zamknięte w szafach ekspresyjnych)
oraz pedał C-f 1 oraz pneumatyczną trakturę gry i uruchamiania registrów. Organy wyposażone są dodatkowo w: automat pedału, crescend, II wolne kombinacje, połączenia: P / mf / F / FF / TT, wł. registrów oraz wł. gł. językowych. W roku 2000 dzięki staraniom ks. Prałata St. Olszówki i ofiarności parafian, został przeprowadzony przez Andrzeja Guziaka kapitalny remont organów.
_ Źródło: Biuro Promocji Zakopanego _