Trwa ładowanie...
d41owlt
wielka brytania
05-12-2006 09:16

W.Brytania/ Królowa zdemokratyzowała swój arystokratyczny akcent

Brytyjska królowa Elżbieta II podczas swego długiego panowania stopniowo "demokratyzowała" swój arystokratyczny akcent - informuje pismo "Journal od Phonetics" na podstawie analizy przemówień bożonarodzeniowych królowej od 1952 r.

d41owlt
d41owlt

_ Brytyjska królowa Elżbieta II podczas swego długiego panowania stopniowo \"demokratyzowała\" swój arystokratyczny akcent - informuje pismo \"Journal od Phonetics\" na podstawie analizy przemówień bożonarodzeniowych królowej od 1952 r. _

Z analizy fonetycznej wynika, że Elżbieta II powoli i niezauważalnie poddawała się generalnej tendencji przechodzenia od akcentu klas wyższych do standardowego brzmienia angielszczyzny.

Autor badania, profesor fonetyki na Uniwersytecie w Monachium Jonathan Harrington, nie sądzi, by zmiana akcentu królowej miała charakter świadomy.

\"Badanie wykazuje raczej, że wszyscy uczestniczymy w zmianach fonetycznych, czy tego chcemy, czy nie. Królowa zmieniła wymowę odpowiednio do społeczności południowo-wschodniej Anglii, gdzie mieszka\" - powiedział.

Według historyka i biografa królewskiego Kennetha Rose\'a królowa \"obniżyła głos o oktawę, dzięki czemu jej angielszczyzna zbliżyła się do standardowej angielszczyzny\".

Rose podkreśla jednak, że nawet w ramach rodziny królewskiej zawsze były różnice w akcentach - jak mówi, królowa matka \"była uosobieniem +lady+ z klasy wyższej(...), podczas gdy Jerzy V brzmiał bardziej jak niezbyt okrzesany wiejski +dżentelmen+\".

PAP/EFE

d41owlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41owlt