Trwa ładowanie...

W Kiermusach przyszło na świat nowe Żubrzątko. Płeć jest jeszcze nieznana

Populacja żubrów w Polsce właśnie powitała nowego członka. W Ostoi Żubra w Kiermusach na świat przyszło malutkie Żubrzątko.

W Kiermusach przyszło na świat nowe Żubrzątko. Płeć jest jeszcze nieznanaŹródło: Facebook.com
d1v9g8n

W środę 5 czerwca w zagrodzie w Kiermusach urodziło się żubrzątko. Jego matką jest kilkunastoletnia żubrzyca Kasjopea. Niestety po narodzinach samica bardzo mocno chroni młode, dlatego nie można jeszcze określić płci zwierzaka.

- Kiedy ustalimy, czy jest to samiec czy samica, będziemy szukali żubrowi imienia - mówił Andrzej Żamojda, właściciel Dworku nad Łąkami w Kiermusach na Podlasiu, gdzie jedenaście lat temu założył Ostoję Żubra - pierwszą prywatną hodowlę tego ściśle chronionego gatunku.

Maluch ma się dobrze, stawia pierwsze kroki i zaskakuje opiekunów rosnącym apetytem. Już za 2-3 tygodnie będzie można określić czy mamy do czynienia z samcem czy z samicą.

d1v9g8n

W Ostoi Żubra pierwsze osobniki pojawiły się w 2008 roku. Były to trzy samice, które przeniosły się tam z Puszczy Białowieskiej. Natomiast w 2010 roku do stada dołączył samiec o imieniu Powijak. Przez lata stado regularnie rozmnaża się, a wybrane osobniki są przenoszone do Puszcz Knyszyńskiej i Białowieskiej, by zapewnić różnorodność genetyczną gatunku. Jak dotąd w Kiermusach urodziło się jedenaście żubrząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Sukces polskich naukowców. Żubry będą się rodzić dzięki in vitro

d1v9g8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v9g8n