Trwa ładowanie...
dqo17xb

W podróż z Literackim Atlasem Polski

Kto bywał na Stawisku u Iwaszkiewiczów i jak tam trafić? Kim był naprawdę Staś Tarkowski z książki w Pustyni i w puszczy? Takie właśnie sekrety polskiej literatury, wszystkim wielbicielom książek i podróży zdradza Literacki atlas Polski.

dqo17xb
dqo17xb
(fot. Wydawnictwo Bezdroża)
Źródło: (fot. Wydawnictwo Bezdroża)

Kto bywał na Stawisku u Iwaszkiewiczów i jak tam trafić? Kim był naprawdę Staś Tarkowski z książki w Pustyni i w puszczy? Czy książki Güntera Grassa mogą być przewodnikami po Gdańsku? Takie właśnie sekrety polskiej literatury, wszystkim wielbicielom książek i podróży zdradza Literacki atlas Polski. Książka powstała w ramach współpracy Instytutu Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Bezdroża.

Literacki atlas Polski ma strukturę praktycznego przewodnika po Polsce: każdy z rozdziałów odpowiada jednemu województwu i prezentuje najciekawsze, warte zwiedzenia miejsca. Tyle że klucz doboru tych miejsc jest literacki, opisane tu obiekty w ten czy inny sposób łączą się z literaturą - i są to związki zarówno dość oczywiste (dom, w którym urodził się pisarz, muzeum literackie itd.), ale także powszechnie nieznane i zaskakujące - miejsca sportretowane na kartach powieści, scenerie soczystych anegdot itd.

Literatura bowiem często jest zakotwiczona geograficznie - i czyż nie jest wielką przyjemnością zobaczyć na własne oczy miejsce, o którym czytało się w ulubionej powieści?

dqo17xb

Przewodnik jest propozycją zarówno dla tych, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o okolicy w której mieszkają, dla tych którzy planują ciekawe i nieszablonowe wakacje w Polsce, a także dla wszystkich miłośników literatury dla których książki i odkrywanie ich tajemnic to szansa na prawdziwą przygodę.

Jak powstawał Literacki atlas Polski? Otóż zanim powstał tekst książki, tysiące uczniów w całej Polsce, wspólnie z nauczycielami, przystąpiło do przeczesywania historii swoich miejscowości poszukując literackich tropów i śladów. Swoje odkrycia - często naprawdę fascynujące i powszechnie nieznane - opisali i przesłali do Instytutu Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwa Bezdroża. Następnie do pracy wzięli się autorzy poszczególnych rozdziałów i tak powstała ta książka.

Program Literacki Atlas Polski realizowany jest wspólnie przez Instytut Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wydawnictwo Bezdroża. Program rozpoczął się w 2005 roku i obejmuje szkoły na terenie całej Polski.

Idea turystyki literackiej wydaje się zataczać coraz szersze kręgi: ukazał się już przewodnik Świętokrzyski szlak literacki, podobną publikację mieć będzie niedługo także Małopolska. W obu województwach ruszyły prace nad oznakowaniem literackich tras i atrakcji.

_ O \"Literackim Atlasie Polski\" więcej na: www.instytutksiazki.pl oraz www.ceo.org.pl/portal/atlas O Świętokrzyskim szlaku literackim: www.bezdroza.com _

dqo17xb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqo17xb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj