Trwa ładowanie...

W sezonie to hit. Turyści chcą, by jeździł codziennie

Z Muszyny do Popradu obecnie można pojechać tylko w sezonach zimowym i letnim, wyłącznie w soboty i niedzielę. Zapotrzebowanie jest jednak dużo większe - jak wynika z internetowej petycji, Polacy i Słowacy domagają się wprowadzenia całorocznego, codziennego połączenia kolejowego na tej trasie.

Pociągi na trasie Muszyna-Poprad są bardzo popularne w sezoniePociągi na trasie Muszyna-Poprad są bardzo popularne w sezonieŹródło: Adobe Stock
d4kf0q8
d4kf0q8

Beliansky Express na trasie Muszyna-Poprad wrócił na tory w 2019 r. po prawie dziewięciu latach przerwy. Celem przywrócenia tego połączenia było ułatwienie podróży pasażerom, promocja regionów w obu krajach i ożywienie ruchu turystycznego. Sprawdziło się na tyle, że w sieci pojawiła się petycja, z której wynika, że funkcjonowanie tego połączenia tylko w sezonach turystycznych to stanowczo za mało.

Autorzy petycji nawiązali do ustaleń z posiedzenia polsko-słowackiej międzyrządowej grupy roboczej ds. transgranicznych połączeń transportowych w 2017 r. Zgodzono się wówczas, że po dwóch, trzech próbnych sezonach połączenie będzie codzienne i całoroczne. Uważają więc, że od 1 czerwca do 30 września br. pociągi powinny kursować codzienne, a od października jeździłyby w weekendy. Natomiast od grudnia 2024 r. lub od 2025 r. relacja Poprad-Muszyna miałaby już funkcjonować każdego dnia, przez cały rok. Pełną treść petycji można znaleźć na stronie petycjeonline.com/muszynapoprad

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Egzotyczny raj. "Budżet musi być dość obfity"

Nie tylko liczba pasażerów jest ważna

Jak relacjonuje słowacka gazeta "SME", pomysł popierają władze regionu preszowskiego na Słowacji, które są zainteresowane regularnymi połączeniami transgranicznymi. Samorząd argumentuje, że uruchomienie codziennych relacji pociągów miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny obszarów przygranicznych obu państw. Decyzja o ich wprowadzeniu nie leży jednak w kompetencji władz regionalnych.

d4kf0q8

Słowackie ministerstwo transportu, które finansuje połączenie Poprad-Muszyna, wyjaśniło w rozmowie z dziennikiem, że pociągi kursujące latem mają promować turystykę krajową.

Dodano również, że nowe rozkłady jazdy przygotowywane są przy wykorzystaniu doświadczeń z poprzednich lat. Rzeczniczka resortu transportu Petra Polaczikova oznajmiła, że zwiększenie częstotliwości przejazdów zależy co prawda od rzeczywistej liczby pasażerów, ale przede wszystkim od możliwości finansowych.

Nowe połączenia autobusowe

Petycja dotycząca połączeń transgranicznych wspomina także o komunikacji autobusowej, w tym o połączeniu Zakopane-Wysokie Tatry-Poprad.

Według burmistrza miejscowości Vysoke Tatry (Wysokie Tatry) Jozefa Sztefaniaka trwają prace nad uruchomieniem w okresie letnim połączenia autobusowego z Polską. Samorządowcy mają też nadzieję na wprowadzenie kursów autobusów na trasie Nowy Targ-Stary Smokowiec.

d4kf0q8
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kf0q8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kf0q8