W tym mieście są aż 82 muzea. Podpowiadamy, jak oszczędzić na ich zwiedzaniu
Krakowa nie trzeba specjalnie reklamować. Zachwyca zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów. Urzeka urokliwym rynkiem z kolorowymi kamieniczkami, kultowym Smokiem Wawelskim czy słynnym hejnałem mariackim. Nie można również zapomnieć o muzeach. W tym mieście są aż 82 muzea i oddziały muzealne. Oto nasza subiektywna lista najciekawszych.
Do Krakowa można pojechać bez wcześniej przygotowanego planu. Kręcąc się po uliczkach Starego Miasta, niemalże co krok wpadamy na jakiś zabytek czy nietypowy pomnik. Fani imprezowania znajdą wiele klubów, a miłośnicy natury - parków i innych zielonych terenów rekreacyjnych. Dziś przedstawiamy ofertę skierowaną przede wszystkim do wielbicieli historii i sztuki, którzy lubią oglądać tradycyjne eksponaty lub nowoczesne wystawy.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie liczy 12 oddziałów. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów należą Gmach Główny z Galerią Rzemiosła Artystycznego oraz Galerią Sztuki Polskiej XX i XXI w., Sukiennice z Galerią Sztuki Polskiej XIX w., Dom Jana Matejki czy Muzeum Książąt Czartoryskich ze słynną "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Zwiedzanie warto zacząć od dawnego Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41. To właśnie w tej krakowskiej kamienicy w centrum miasta urodził się, mieszkał, malował i zmarł jeden z najsłynniejszych mieszkańców Krakowa. Dziś możemy obejrzeć tam blisko 6 tys. eksponatów, w tym oczywiście wiele wyjątkowych obrazów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ściąga tłumy do polskiego miasta. Ostatnia szansa, żeby go zobaczyć
Nie zabraknie też opowieści o kulisach życia rodziny Matejków, które za sprawą trudnego charakteru i zaburzeń psychicznych żony malarza z pewnością nie było łatwe. Teodora Matejko podobno potrafiła nawet zniszczyć dzieła męża, nad którymi długo i ciężko pracował.
Kolejne kroki warto skierować do Sukiennic. Na piętrze, tuż nad kramami sprzedawców, mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Zobaczymy tam dzieła takich malarzy jak Marcello Bacciarelli, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Jan Matejko i wielu innych. Nie można też zapomnieć o wyjściu na taras, z którego roztacza się piękna panorama na kościół Mariacki oraz kolorowe kamienice na Rynku Głównym.
Co ważne, we wtorki wstęp na wystawy stałe w głównej siedzibie i oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie jest bezpłatny.
Muzeum Krakowa
Z Sukiennic schodzimy do Rynku Podziemnego, czyli jednego z 19 oddziałów Muzeum Krakowa, który zachwyca połączeniem nowoczesności i tradycji. Oprócz typowych eksponatów bystre oko turysty dojrzy wiele nietypowych instalacji audiowizualnych czy multimedialnych atrakcji zachęcających do interakcji ze zwiedzającymi.
Duże wrażenie wywołuje ruchomy pokaz legendy o Smoku Wawelskim, a także imitacje życia krakowskich kupców na przestrzeni kilku wieków.
Po podziemnej przygodzie warto się trochę rozruszać i wdrapać na wieżę Ratuszową, oferującą niezapomniane widoki. Nie można też pominąć wizyty w klimatycznym dworku Rydlówka znanym z dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Miłośnicy historii powinni również udać się do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, gdzie usłyszą przejmujące opowieści o dramatycznych losach Żydów prześladowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Chcąc trochę zaoszczędzić na zwiedzaniu, warto wcześniej sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej placówki dni darmowego wstępu, które mogą być różne, w zależności od danego oddziału Muzeum Krakowa. Przykładowo, w poniedziałki wejdziemy bezpłatnie do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, we wtorki do Rydlówki i Rynku Podziemnego, a w środy do Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty czy Kamienicy Hipolitów.
Przy tygodniowym lub dłuższym pobycie polecamy jednak zrobić wcześniej precyzyjny plan zwiedzania Krakowa, by zobaczyć jak najwięcej obiektów zupełnie za darmo.
Wawel
Wycieczka po Krakowie nie liczy się oczywiście bez odwiedzin Wzgórza Wawelskiego, u którego podnóży czai się groźny "smok ziejący ogniem", czyli znana rzeźba bawiąca przede wszystkim najmłodszych turystów.
Na starszych czekają z kolei liczne wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu. Należą do nich m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu. Namioty tureckie, Wawel Zaginiony, Wawel Odzyskany.
Na niektóre ekspozycje można wejść bezpłatnie po pobraniu w kasie odpowiedniej wejściówki.
Nowoczesne muzea Krakowa
Oprócz klasycznych instytucji muzealnych, na planie Krakowa pojawia się coraz więcej zaskakujących muzeów spełniających przeróżne oczekiwania turystów, niezależnie od ich wieku. Żywe Muzeum Obwarzanka, Be Happy Museum czy Krakil. Muzeum Iluzji to zaledwie kilka przykładowych miejsc stawiających na naukę poprzez dobrą zabawę.