W tym mieście tłumy są normą. Zaproponowali alternatywne atrakcje
W czasie zbliżającego się Roku Świętego w Wiecznym Mieście, które już i tak walczy z nadmierną turystyką, spodziewają się ok. 32 mln turystów i pielgrzymów. Władze Rzymu przedstawiły inicjatywę, promującą mniej znane zakątki miasta i jego okolic.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
"Nieoczekiwane trasy w Rzymie" - to nazwa inicjatywy przygotowanej dla turystów przed zbliżającym się Rokiem Świętym. Gotowe są już dwie z siedmiu tras.
Alternatywy dla turystów mających dość tłumów
W obliczu narastającego problemu nadmiernej turystyki, rzymskie władze postanowiły skierować uwagę podróżnych na rzadziej odwiedzane miejsca.
Dwie trasy zwiedzania są już dostępne. Pierwsza prowadzi do stanowiska archeologicznego Gabii, położonego ok. 20 km od Rzymu przy antycznej drodze Prenestina. To niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych Lacjum, którego początki sięgają IX w. p.n.e. W trakcie wykopalisk odkryto tam pozostałości murów oraz świątyni. Miasto rozkwitło w okresie republikańskim, a jego upadek rozpoczął się w I w. p.n.e., po czym teren ten stał się miejscem wydobycia tufu wulkanicznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wideo z Rzymu. "Najgorszy moment na wizytę"
Druga trasa zaprasza do niewielkiego miasteczka San Vittorino, oddalonego o ok. 30 km od centrum Rzymu. Zwiedzający mogą tam podziwiać średniowieczną zabudowę z zamkiem Barberini oraz malownicze wodospady, stanowiące jedną z głównych atrakcji tego miejsca.
Wyjątkowe, ale mniej znane miejsca
Pozostałe pięć tras obejmuje takie miejsca jak rzymska dzielnica Esquilino z zabytkowym Acquario Romano w stylu neoklasycystycznym, rejon rzeki Almone, a także dzielnicę Garbatella z charakterystycznym Gasometro - cylindryczną konstrukcją z żelaza z lat 30. XX w., gdzie odbywają się festiwale i wystawy.
Kolejne szlaki prowadzą przez dzielnicę Tor Marancia, znaną z licznych murali, Park Akweduktów oraz historyczny Fort Bravetta, miejsce egzekucji w okresie włoskiego faszyzmu i niemieckiej okupacji podczas drugiej wojny światowej.
Aby ułatwić zwiedzanie tych miejsc, przygotowano interaktywne tablice informacyjne oraz multimedialne aplikacje przybliżające ich historię. Zaplanowano również zwiększenie liczby kursów komunikacji miejskiej do tych lokalizacji.
- Wszystkie dzielnice stolicy mają skarby historii i kultury, które chcemy przedstawić. Naszym celem jest pokazanie ich światu oraz rzymianom - podkreślił Roberto Gualtieri, burmistrz Rzymu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.