Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Gdzie mogą wyjechać Polacy?

Polska zniosła w obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach UE. Nareszcie możemy podróżować za granicę. Sprawdzamy, do jakich krajów europejskich Polacy mogą wybrać się na urlop.

Share
Polacy mogą już wyjeżdżać za granicę
Polacy mogą już wyjeżdżać za granicęŹródło: Getty Images, Peter Cade
d39o7ok

W sobotę, 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Polacy i obywatele UE mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Kontrole graniczne mają teraz wyrywkowy charakter, tak jak to miało miejsce przed pandemią i tymczasowym zamknięciem granic.

Jednak to, że w teorii możemy podróżować po krajach UE. Nie oznacza, że wszędzie wjedziemy bez problemu. Niektóre kraje nie uznały bowiem Polski za "kraj bezpieczieczny" w kwestii koronawirusa. Polacy mogą swobodnie podróżować do krajów unijnych, które tak jak nasz nie wymagają przechodzenia kwarantanny po wjeździe i po powrocie do Polski.

d39o7ok

Większość krajów UE już otworzyła granice, albo robi to w najbliższych dniach. Przed planowaną podróżą warto jednak sprawdzić aktualną sytuację na stronach rządowych krajów.

Austria

Od 16 czerwca Austria zniesie kontrole graniczne dla obywateli ponad 31 krajów. Pochodzący z nich turyści nie będą musieli odbywać dwutygodniowej kwarantanny, ani okazywać przy przekraczaniu granicy testu na obecność koronawirusa.

Austria otworzy granice ze Słowenią, a to ważna informacja dla Polaków, bo umożliwi tranzyt do Chorwacji. Tranzyt przez Austrię możliwy jest bez zaświadczenia lekarskiego bez zatrzymywania się, o ile istnieje możliwość opuszczenia kraju.

d39o7ok

Na liście krajów, z których wjazd do Austrii nie będzie możliwy znalazła się Szwecja, Wielka Brytania, Hiszpania i Portugalia.

Belgia

15 czerwca Belgia otwiera granice dla obywateli z UE, Wielkiej Brytanii i czterech innych krajów Schengen (Szwajcaria, Liechtenstein, Islandia i Norwegia).

Bułgaria

Od początku obywatele większości krajów unijny (w tym Polski), mogą wjechać do Bułgarii bez obowiązku odbywania kwarantanny.

Chorwacja

Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym m.in Polski, mogą przekraczać granicę chorwacką na takich samych zasadach jak przed pandemią. Przy wjeździe należy podać swoje dane, które w rzie potrzeby mogą być wykorzystane przez władze sanitarne.

d39o7ok

Cypr

Od 20 czerwca otwiera się Cypr. Polska nie znalazła się w grupie krajów, których obywatele będą mogli polecieć na Cypr bez żadnych dodatkowych restrykcji. Obywatele naszego kraju oraz Szwajcarii, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech będą musieli uzyskać świadectwo zdrowia potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem.

Shutterstock
CyprŹródło: Shutterstock

Czarnogóra

Rząd Czarnogóry otworzył już granice dla autobusowych przewozów turystycznych, m.in. z Polski. Nie można więc jechać do tego kraju prywatnym samochodem, ale tylko w grupach zorganizowanych autokarami biur podróży.

Czechy

Od 15 czerwca Czesi mogą podróżować po krajach unijnych, a obywatele tych państw przybywać do Czech. Niestety niektórzy muszą się liczyć z restrykcjami. Te dotyczą np. mieszkańców województwa śląskiego, którzy nie mogą wjechać na terytorium Czech. Zamknięte są też przejścia z Czechami na granicy województwa śląskiego.

d39o7ok

Dania

Od 15 czerwca Dania otworzy swoje granice dla turystów z Niemiec, Islandii i Norwegii.

Finlandia

15 czerwca Finlandia znosi ograniczenia w podróży związane z koronawirusem do sąsiednich krajów bałtyckich i skandynawskich, z wyłączeniem Szwecji. Do Finlandii mogą więc wjechać turyści z Norwegii, Danii, Islandii, Estonii, Łotwy i Litwy.

Francja

Także 15 czerwca granice dla obywateli unijnych państw i strefy Schengen otwiera Francja. Przyjeżdżających nie będzie obowiązywała kwarantanna. Od 1 lipca Francja planuje też otwarcie granic dla turystów spoza UE.

Grecja

Od 15 czerwca obywatele 29 krajów świata, w tym Polski, są zwolnieni z odbywania po przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny. Wszyscy turyści mają być poddawani wyrywkowym testom na obecność koronawirusa.

Getty Images
GrecjaŹródło: Getty Images, Fot: Igor Tichonow , EyeEm

Gruzja

Gruzja planuje otwarcie granic 1 lipca.

d39o7ok

Hiszpania

21 czerwca zostanie przywrócony swobodny ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii. Granica lądowa z Portugalią zostanie nadal zamknięta.

Wcześniej, po od 15 czerwca na Baleary mogą już latać turyści z Niemiec.

Holandia

Od 15 czerwca turyści z krajów unijnych mogą wybrać się na urlop do Holandii (poza Szwecją i Wielką Brytanią). Przed wyjazdem należy obowiązkowo dokonać rezerwacji noclegu.

Islandia

15 czerwca granice dla obywateli strefy Schengen otwiera także Islandia. Tutaj turyści będą mieli wybór. Po przyjeździe mogą poddać się testowi na koronawirusa, przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia lub udać się na dwutygodniową kwarantannę.

d39o7ok

Litwa, Łotwa i Estonia

Od 13 czerwca wjazd bez ograniczeń.

Malta

1 lipca granice otwiera Malta. Polska znajduje się na liście krajó, z któych turyści mogą wybrać się tam na urlop.

Niemcy

Od 15 czerwca zniesione są kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych.

Norwegia

Zagraniczni podróżni wciąż nie zostaną wpuszczeni do Norwegii.

Portugalia

Kontrole na dziewięciu przejściach granicznych Portugalii z Hiszpanią obowiązują do 30 czerwca.

Serbia

Granice są otwarte dla turystów.

Słowacja

Granice Słowacji są otwarte dla krajów, które to państwo uznaje za bezpieczne. Na liście nie ma Polski.

Słowenia

Warunkiem wjazdu do Słowenii jest przedstawienie rezerwacji miejsca noclegowego i brak objawów zakażenia koronawirusem.

Szwajcaria

Od 15 czerwca Szwajcaria otworzy granice z krajami UE i strefą Schengen.

Tunezja

Tunezja otwiera granice 27 czerwca. Obcokrajowcy muszą mieć zaświadczenie, że przeszli test na koronawirusa. Na razie jednak dla Polaków urlop w tym kraju jest niemożliway, bo możemy podróżować tylko w UE.

Węgry

Węgry otworzyły granicę z Austrią, Słowacją, Czechami, Słowenią, Serbią i Chorwacją. Obywatele Polski wciąż nie mogą wjechać na teren tego kraju.

Włochy

Granice Włoch są już otwarte dla turystów z zagranicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Granice Polski znów otwarte. Niemcy się cieszą

d39o7ok

Podziel się opinią

Share
d39o7ok
d39o7ok