Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Wracają loty międzynarodowe. Od kiedy? Jakie zasady?

Do 16 czerwca obowiązuje w Polsce zakaz lotów międzynarodowych. Podróż samolotem nie będzie już jednak wyglądała tak swobodnie, jak dotychczas. Połowa zajętych miejsc w samolocie, pomiar temperatury czy zasłanianie ust i nosa, to tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas podczas lotu w trakcie pandemii.

W samolocie należy zasłania usta i nos (zdjęcie poglądowe)W samolocie należy zasłania usta i nos (zdjęcie poglądowe)Źródło: Getty Images
d4fjjc0
d4fjjc0

Mieszkańcy krajów UE już mogą przekroczyć granicę z Polską bez kontroli. Kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce już we wtorek, 16 czerwca. Do tego dnia zostanie obowiązuje zakaz międzynarodowego ruchu lotniczego.

Loty międzynarodowe - zasady i obostrzenia

Jak będzie teraz wyglądała podróż samolotem? Na pewno nie tak swobodnie jak kiedyś. Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i pokładach samolotów.

Kolejka do samolotu Getty Images
Kolejka do samolotuŹródło: Getty Images

Podróż samolotem będzie wyglądała inaczej już od wejścia na terminal, gdzie mierzona jest pasażerom temperatura. Na terenie obiektów wyłączane z użytkowania lub z ograniczonym dostępem są takie przestrzenie, jak place zabaw czy palarnie.

d4fjjc0

Jak podaje TVN24, pasażerowie podczas podróży będą zobowiązani do wypełnienia karty lokalizacji podróżnego przed lądowaniem. Obowiązek dostarczenia oraz odebrania wypełnionych kart spoczywa na personelu pokładowym.

Na pokładzie samolotów należy zasłaniać usta i nos oraz zaleca się ograniczanie przemieszczania po pokładzie.

Limit miejsc w samolotach

Ponadto w samolotach obowiązuje limit 50 procent miejsc. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 roku samolotem można przewozić, w tym samym czasie, "nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego". Jednak branża lotnicza domaga się zniesienia tego ograniczenia.

d4fjjc0

Prezesi siedmiu polskich lotnisk regionalnych, właściciele linii lotniczych, szefowie biur podróży i Polskiej Izby Turystyki napisali do premiera list otwarty w sprawie uruchomienia połączeń międzynarodowych i zniesienia limitu połowy dostępnych miejsc w samolotach.

Granice otwarte dla UE

Na stronach internetowych większości przewoźników lotniczych dostępne są już rozkłady lotów z i do Polski. Niektóre linie, jak np. Wizz Air, do latania wracają od razu, inne np. lipca.

- Od wtorku, 16 czerwca ponownie będą realizowane międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy na przygotowanie siatki połączeń – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przed długim weekendem. – Ograniczamy decyzję dotycząca granic na razie do państw Unii Europejskiej. Jak najszybciej potrzebujemy przywrócić kontakty handlowe z krajami Wspólnoty.

d4fjjc0

Warto zaznaczyć, że Polacy wciąż nie będą mogli polecieć i pojechać do każdego kraju UE bez konieczności odbywania kwarantanny. Swoich granic dla obywateli Polski nie otworzyła m.in. Słowacja.

Źródło: TVN24/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Lotniska nie będą już takie same. Zmiany są ogromne

d4fjjc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fjjc0