Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Ile kosztuje komunikacja miejska w Polsce?

Komunikacja publiczna jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów przemieszczania się po mieście podczas urlopu czy weekendowego wypadu. Trzeba jednak przyznać, że w niektórych miastach ceny są tak różnorodne, że niełatwo się w tym wszystkim połapać.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Komunikacja miejska to popularna forma poruszania się po dużych miastachKomunikacja miejska to popularna forma poruszania się po dużych miastachŹródło: 123RF, fot: fotokon
d13p0su
d13p0su

Jak przemieszczać się po mieście, do którego właśnie przyjechaliśmy? Sposobów jest wiele. Niektórzy stawiają na oszczędność i siłę własnych mięśni. Inni wybierają samochody, ale wówczas muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami za parkowanie. Większość turystów jednak stawia na transport publiczny, który niestety nie zawsze należy do tanich.

Warszawa - ceny biletów

W Warszawie system biletowy jest dość prosty. Za bilet komunikacji miejskiej ważny przez 20 minut zapłacimy 3,4 zł (taryfa normalna), na bilet 75-minutowy wydamy 4,4 zł, a na 90-minutowy – 7 zł. Wszystkie te bilety pozwalają na dowolną liczbę przesiadek w ramach wskazanego zakresu czasowego. Z biletów tych można korzystać w autobusach, tramwajach, metrze, a także w pociągach SKM. Korzystną opcją może się okazać też zakup biletu 24-godzinnego. Kosztuje on 15 zł (bilet normalny) i, poza wymienionymi wcześniej środkami transportu, honorowany jest też w pojazdach Kolei Mazowieckich (KM) oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) w ramach oferty "wspólny bilet". Za bilet 72-godzinny zapłacimy 36 zł.

Stolica dysponuje też ciekawą ofertą biletów weekendowych. Za bilet pozwalający na nieograniczoną liczbę przejazdów od 19 w piątek do 8 w poniedziałek trzeba zapłacić 24 zł. Jeszcze korzystniejsze może się okazać nabycie weekendowego biletu grupowego, obowiązującego w tych samych ramach czasowych. Pozwala on na przemieszczanie się pojazdami ZTM, WKD i KM nawet 5 osobom. Koszt: 40 zł.

Kraków - ceny biletów

W Krakowie, podobnie jak w Warszawie, za normalny bilet 20-minutowy zapłacimy 3,4 zł. Bilet jednoprzejazdowy lub 50-minutowy kosztuje 4,60 zł, a 90-minutowy – 6 zł. Bilet 24-godzinny ważny na terenie Krakowa to wydatek 15 zł. Bilet 48-godzinny kosztuje 28 zł, a 72-godzinny – 42 zł. Za 56 zł kupimy bilet pozwalający na korzystanie z komunikacji MPK przez tydzień.

d13p0su

Ciekawą ofertę dla przyjezdnych stanowi również weekendowy bilet rodzinny. Kosztuje on 16 zł i pozwala na podróżowanie od 2 do 7 osób (min. 1 opiekun + 1 dziecko do lat 16, a maks. 2 opiekunów + 5 dzieci w wieku do lat 16). W ramach tej oferty i wskazanej stawki podróżować można w sobotę i niedzielę.

Trójmiasto - ceny biletów

Trójmiasto od lat stara się uporządkować kwestię dotyczącą biletów. Ale mimo podejmowanych prób, do dziś nie ma tu zadowalającego – zwłaszcza dla przyjezdnych – rozwiązania. Turyści często narzekają na jeden z najbardziej złożonych systemów, z jakimi musieli się mierzyć. Mówiąc w skrócie, jest tu wiele podmiotów, które realizują usługi transportu zbiorowego na terenie poszczególnych gmin. Trzeba też uważać, z jakim biletem do jakiego pojazdu się wsiada. W uproszczeniu, bilet ZKM Gdynia nie będzie ważny w gdańskich pojazdach, a bilet ZTM Gdańsk nie będzie honorowany w gdyńskich autobusach czy trolejbusach. Spory problem pojawia się w Sopocie, po którym poruszają się pojazdy realizujące transport dla obu wspomnianych gmin. Dlatego najbezpieczniejszy wariant, to zaopatrzenie się w... bilety metropolitalne MZKZG, które będą honorowane w ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo. Nie musimy się wówczas zastanawiać, czy wsiadając do danego pojazdu, mamy odpowiedni bilet.

W Trójmieście trzeba uważać, jakie bilety się kupuje i czym się jedzie 123RF
W Trójmieście trzeba uważać, jakie bilety się kupuje i czym się jedzieŹródło: 123RF, fot: Andrii Zhezhera

Za normalny bilet jednoprzejazdowy MZKZG zapłacimy 4 zł. Te wydane przez ZTM Gdańsk albo ZKM Gdynia są odrobinę tańsze i kosztują 3,8 zł. Kupując bilet przez jedną z dostępnych aplikacji mobilnych zapłacimy jeszcze mniej, bo 3,6 zł. Za bilet godzinny w Gdańsku i Gdyni (z możliwością przesiadania się do innych pojazdów, zarówno gdyńskich, jak i gdańskich) zapłacimy 4,4 zł. W Gdyni należy mieć na uwadze, że funkcjonują też linie pospieszne. Jak widać, sprawa jest dość skomplikowana, a to jeszcze nie koniec.

d13p0su

W Trójmieście, w przeciwieństwie do Warszawy, na Szybką Kolej Miejską obowiązują inne bilety. Za jednorazowy miejski bilet normalny, ważny w Gdańsku i Sopocie albo Gdyni i Sopocie, zapłacimy 4,4 zł, a za trójmiejski, ważny w Gdańsku, Sopocie i Gdyni – 6,5 zł. Jeśli w czasie pobytu w Trójmieście zamierzamy często się przemieszczać i nie chcemy się zastanawiać, jaki bilet należy kupić, to warto rozważyć zakup biletu metropolitalnego wszystkich organizatorów (ważny także w MZK Wejherowo oraz pociągach Polregio), dostępnego w opcji 24-godzinnej za 25 zł lub 72-godzinnej za 50 zł.

W najbliższych latach turyści przybywający do Trójmiasta poczują, być może, ulgę. Urzędnicy zapowiadają bowiem wdrożenie biletu "Fala", mającego postać elektronicznej portmonetki. Jego wejście ma zakończyć biletową gehennę. Pasażer wyposażony w takie narzędzie będzie się po prostu "odbijał", tak jak to ma miejsce np. w londyńskiej komunikacji, a system, po najkorzystniejszej stawce, będzie wyliczał koszt przejazdu od punktu A do punktu B.

Wrocław - ceny biletów

W stolicy Dolnego Śląska jednorazowy bilet normalny kosztuje 3,4 zł. Funkcjonuje też cała gama biletów czasowych. I tak, za bilet ważny 15 min. zapłacić trzeba 2,4 zł, bilet 30-minutowy to wydatek 3 zł, godzinny - 4,40 zł, a 90-minutowy – 6 zł. Bilet dobowy kosztuje 11 zł, 48-godzinny – 20 zł, a 72-godzinny – 26 zł. Na bilet tygodniowy wydamy 46 zł. Ceny biletów na wrocławską komunikację są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza na tle pozostałej części kraju, ale to już wkrótce się zmieni.

d13p0su

Od początku przyszłego roku Wrocław z jednego z najtańszych pod tym względem dużych miast stanie się jednym z droższych. Od 1 stycznia bilet jednorazowy będzie kosztował 4,60 zł, 15-minutowy – 3,2 zł, 30-minutowy – 4 zł, godzinny – 5,2 zł, a 90-minutowy – 7 zł. Bilet dobowy podrożeje o 4 zł – do poziomu 15 zł, a 48-godzinny będzie kosztował 26 zł. Wzrosną też stawki za bilet 72-godzinny i tygodniowy – po podwyżce będą kosztować one odpowiednio 32 i 52 zł.

Poznań - ceny biletów

Nowe ceny biletów obowiązują od niedawna również w Poznaniu. W największym mieście Wielkopolski za normalny bilet 15-minutowy trzeba zapłacić 4 zł, 45-minutowy – 6 zł, a 90-minutowy 8 zł. Bilet dobowy kosztuje 15 zł, a tygodniowy – 50 zł. Co ciekawe, bilet 24-godzinny skasowany w piątek po 20 (do północy w sobotę) zyskuje funkcję biletu weekendowego, ważnego do północy w niedzielę.

Cenami biletów doganiamy Europę?

Bilety ważne w pojazdach komunikacji miejskiej w polskich aglomeracjach na pewno nie należą do tanich, a mimo tego wiele gmin w ostatnim czasie postawiło na podwyżki cen. Można powiedzieć, że pod tym względem coraz bardziej równamy do Zachodu, a mierząc wszystko siłą nabywczą, cenami biletów w transporcie miejskim tę bogatszą Europę już dawno prześcignęliśmy. Na przykład w Paryżu ceny przejazdów zaczynają się od 1,69 euro (ok. 7 zł), ale za całą podróż w granicach Paryża (bez ograniczeń czasowych czy liczby przesiadek w metrze). W Madrycie za przejazd autobusem zapłacimy od 1,22 euro (ok. 5 zł) za przejazd na dowolnej trasie i w dowolnym czasie.

d13p0su

W Polsce urzędnicy często pozostają nieugięci, a rosnące ceny biletów tłumaczą inflacją, koniecznością przeprowadzenia kolejnych inwestycji oraz... zmniejszającą się liczbą pasażerów w dobie pandemii. Równocześnie decydenci zachęcają i mieszkańców, i turystów do korzystania z transportu miejskiego jako wygodnego i szybkiego sposobu poruszania się po mieście. Trzeba przyznać, że to dość pokrętny sposób promowania komunikacji publicznej jako zrównoważonego środka transportu, mającego pomóc w odciążaniu zakorkowanych centrów miast.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. II

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d13p0su
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13p0su