Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Koronawirus w Chorwacji. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Chorwacja jest jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych w 2020 r. Przed podróżą warto jednak sprawdzić, jak wygląda sytuacja epidemiczna w kraju i jakie zasady obowiązują turystów po przyjeździe. Poniżej garść przydatnych informacji.

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w tym rokuChorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w tym rokuŹródło: 123RF
dfvdyz0
dfvdyz0

Granice Chorwacji są otwarte dla turystów, będących obywatelami Unii Europejskiej od 1 lipca. Obowiązkiem podróżnych, wjeżdżających do Chorwacji jest bezwzględne stosowanie się do wymogów epidemiologicznych, o których informowani są podczas przekraczania granicy. Wytyczne dostają w formie ulotki lub drogą elektroniczną.

Rejestracja przed podróżą

MSZ zaleca przed przekroczeniem granicy skorzystanie z aplikacji https://entercroatia.mup.hr/, która może przyśpieszyć procedury związane z odprawą graniczną. Wówczas na podany podczas rejestracji e-mail zostaną przesłane zalecenia epidemiologiczne.

Wakacje w Chorwacji. Czy obowiązują testy na koronawirusa i kwarantanna

Jak czytamy na stronie "gov.pl". Władze tego kraju nie wymagają okazania na granicy testów na obecność Covid-19. Obywatele Polski, wybierając się do Chorwacji nie muszą także okazywać żadnych dodatkowych dokumentów, potwierdzających zasadność wjazdu do kraju.

dfvdyz0

Po przyjeździe do Chorwacji nie ma obowiązkowej kwarantanny. Samoizolacji muszą się poddać osoby wjeżdżające do Chorwacji z terytorium Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej.

Chorwacja - obostrzenia epidemiologiczne

Wybierając Chorwację jako wakacyjny kierunek, trzeba pamiętać o maseczce ochronnej. Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje w wymienionych niżej miejscach:

  • obiekty handlowe
  • obiekty usługowe, takie jak poczty, dworce czy kantory
  • punkty usługowe, takie jak fryzjer czy kosmetyczka
  • szpitale, kliniki, przychodnie

Chorwacja - ubezpieczenie

Podróżni korzystający z usług medycznych, nieposiadający karty EKUZ (lub innego obowiązującego w Chorwacji ubezpieczenia zdrowotnego) zobowiązani są do pełnej odpłatności za te usługi. MSZ sugeruje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które obejmuje usługę transportu medycznego.

dfvdyz0

Liczba zakażeń koronawirusem w Chorwacji

Jak dotąd w Chorwacji potwierdzono ponad 4600 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 128 osób. Większość aktywnych przypadków zlokalizowana jest w regionie Dalmacji i Zagrzebia. Chorwackie Ministerstwo Zdrowia podaje, że w kraju nie ma aktywnych ognisk chorobowych, a większość przypadków jest "importowana" m.in. z Serbii, Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny.

Źródło: "Gov.pl", Wprost.pl"

Urbex History. Wrak statku w Chorwacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfvdyz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfvdyz0