Trwa ładowanie...
d41svqe

Wakacje 2020. Chorwacja to numer jeden wśród Polaków

Samochód zapakowany po brzegi i jazda w stronę słońca! A właściwie to morza, konkretnie Adriatyku. Urlop w Chorwacji jest dla Polaków jak nałóg. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez wyjazdu do tego kraju. - Lato bez Chorwacji jest dla mnie latem straconym. Bo czym byłyby wakacje bez kąpieli w wodospadach, zapachu lawendy i odmieniania błękitu przez wszystkie przypadki? – mówi dziennikarka Anna Jastrzębska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zlatni Rat to plaża na wyspie Brač
Zlatni Rat to plaża na wyspie Brač (Getty Images, DavorLovincic)
d41svqe

Polacy kochają Chorwację. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Kraj nad Adriatykiem ma pewną pogodę i cudowne widoki. Znajduje się tam niemal 1000 wysp, a jak twierdzi dziennikarka Anna Jastrzębska to przynajmniej tyle samo powodów, by ją odwiedzić.

- Lato bez Chorwacji jest dla mnie latem straconym. Bo czym byłyby wakacje bez kąpieli w wodospadach, zapachu lawendy i odmieniania błękitu przez wszystkie przypadki? – mówi dziennikarka Anna Jastrzębska. - Dla mnie na pewno nie w pełni udanym czasem.

Wyspa Galesnjak Getty Images, Biggunsband
Wyspa Galesnjak (Getty Images, Biggunsband)

Tegoroczne wakacje w Chorwacji na pewno będą trochę inne niż zwykle. Może będzie mniej turystów, może będą bardziej ostrożni. Może..., bo tego nie wie nikt.

d41svqe

- Pandemia spowodowała, że goście w tym roku w ogóle zastanawiają się nad wyjazdem gdziekolwiek. Obawiają się nie tyle COVID-19, co jego skutków ekonomicznych – mówi Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. - Liczę na sympatię naszych rodaków do Chorwacji i mam nadzieję, że będzie ich tak dużo jak w latach poprzednich.

Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków

Agnieszka Puszczewicz zapewnia, że Chorwacja się nie zmieniła przez pandemię – jest piękna, jak dotychczas. – Turyści powinni się spodziewać Chorwacji takiej, jak do tej pory – pięknej, przyjaznej i z bardzo gościnnymi mieszkańcami - mówi. - Wszystkie obiekty i cała infrastruktura została otwarta i przygotowana do funkcjonowania w nowych warunkach. Pandemia wprowadziła reżimy sanitarne, które w Chorwacji szczególny akcent kładą na odpowiedzialność społeczną.

d41svqe

Oznacza to, że turyści powinni po prostu zachowywać się odpowiedzialnie. Stosować dystans i zasłaniać nos i usta w sklepach czy środach transportu publicznego.

Chorwacja samochodem

Choć droga z Polski do Chorwacji to ponad 1000 km, to Polacy chętnie ten dystans pokonują samochodem. Na urlop nad Adriatyk często wyjeżdżają wówczas całymi rodzinami na minimum dwa tygodnie.

Jedna z tras wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię, druga przez Słowację i Węgry. Wszystkie te kraje są już otwarte dla turystów z Polski.

d41svqe

- Samochód daje niezależność i swobodę poruszania się na miejscu. Zwiedzania po drodze – dodaje Agnieszka Puszczewicz. - Choć muszę przyznać, że w ostatnich latach obserwujemy sporo gości, którzy wybierają jednak podróż samolotem. Wtedy z Warszawy w Splicie jesteśmy za około 1,5 godziny.

Chorwacja - gdzie jechać?

Turyści z Polski od lat wybierają na swój wypoczynek w Chorwacji miejscowości nadmorskie i wyspy.

d41svqe

Leżące na północy Istria i Kvarner są najbardziej dostępne dla nas, jeśli chodzi o odległość. Turystów przyciągają tu ciepłe wody Adriatyku i malownicze, skaliste zatoczki czy piękne jaskinie. Piękne plaże, piękna przyroda i spektakularne parki narodowe czekają za to w zielonej Dalmacji.

Split Getty Images, Tuomas Lehtinen
Split (Getty Images, Tuomas Lehtinen)

- Jest wiele miejsc w Chorwacji, z których chciałabym nigdy nie wyjeżdżać. Z pewnością zalicza się do nich Split – mówi Anna Jastrzębska. - Tutejsza promenada, słynna Riva, jest kosmopolityczna i elegancka. Wysadzana strzelistymi palmami oraz oblepiona gwarnymi restauracjami i kawiarniami, przesycona jest wakacyjnym klimatem.

Ceny noclegów w Chorwacji są bardzo różnorodne. Obecnie za 7 noclegów rezerwowanych przez biuro podróży zapłacimy ok. 600 zł (bez wyżywienia).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41svqe

Podziel się opinią

Share
d41svqe
d41svqe