Wakacje 2021. Paszport covidowy coraz bliżej
O paszportach szczepionkowych mówi się od paru miesięcy. W marcu Komisja Europejska na poważanie zajęła się tematem. Przewodnicząca Ursula von der Leyen zdradziła wówczas, że unijne paszporty powinny być gotowe jeszcze przed wakacjami. Już wiadomo, czy się to uda. Kiedy paszporty covidowe wejdą w życie i na czym będą polegać?
Pod nazwą paszport covidowy czy szczepionkowy kryje się nic innego jak ujednolicony europejski system, dzięki któremu każdy będzie mógł gromadzić wszelkie informacje o sobie dotyczące COVID-19. Cyfrowy dokument będzie zarówno zaświadczeniem o szczepieniu, jak i pozwoli na przedstawienie wyników testów.
Wakacje 2021 - paszport covidowy
"Celem jest dostarczenie: dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki i informacji o przejściu COVID-19. Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po Unii Europejskiej lub za granicą - w celach zarobkowych lub turystycznych" - wyjaśnia Komisja Europejska.
Z ostatnich wiadomości wynika, że paszport zostanie wprowadzony w drugiej połowie czerwca. UE chce, żeby wszedł w życie nie później niż 25 czerwca.
Polska gotowa na paszporty covidowe
– Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – powiedział "Rzeczpospolitej" wysokiej rangi urzędnik z Kancelarii Premiera.
Paszport covidowy - kontrowersje
Paszporty szczepionkowe budzą wiele kontrowersji. Za wprowadzeniem dokumentu opowiada się wiele europejskich krajów, szczególnie tych żyjących z turystyki. Za tym rozwiązaniem są m.in Grecja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Bułgaria, Cypr, Dania, Czechy czy Estonia.
Inne państwa UE, takie jak Francja i Rumunia, początkowo miały wiele zastrzeżeń. Podstawowym argumentem było to, że paszporty szczepionkowe mogą być dyskryminujące, ponieważ w większości krajów szczepionka jest dobrowolna, a kampanie szczepień są nadal na wczesnym etapie.
Źródło: Rzeczpospolita, PAP