Paszporty szczepionkowe. Wakacyjny kraj wprowadzi pilotażowo kontrowersyjny unijny certyfikat
Na początku marca Komisja Europejska zdecydowała, że należy wprowadzić paszporty szczepionkowe. Wcześniej certyfikaty miały służyć jedynie do celów medycznych. Obecnie KE pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi bezpieczne przemieszczanie się po UE lub za granicą. Wiadomo już, gdzie paszporty zostaną wprowadzone najszybciej.
09.03.2021 09:41
Minister przemysłu, handlu i turystyki Hiszpanii, Reyes Maroto, podczas konferencji na temat turystyki ogłosiła, że iberyjski kraj ma pilotażowo wprowadzić unijne paszporty - informuje "Rzeczpospolita". Kiedy i gdzie konkretnie wejdą one w życie, jeszcze nie wiadomo. Maroto zdradziła jednak, że do pilotażu mogą być wybrane zarówno regiony w lądowej części kraju, jak i wyspy.
Unijne paszporty szczepionkowe - wejdą w życie do wakacji?
Przypomnijmy, że unijny paszport ma powstać do wakacji. "Jeśli chodzi o pytanie, jak mógłby wyglądać zielony cyfrowy paszport: w marcu przedstawimy wniosek legislacyjny" - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
"Celem jest dostarczenie: dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki i informacji o przejściu COVID-19. Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po Unii Europejskiej lub za granicą - w celach zarobkowych lub turystycznych" - wyjaśniła szefowa KE.
Paszporty szczepionkowe - nie tylko Hiszpania za
Hiszpania od dłuższego czasu opowiada się za wprowadzeniem paszportów szczepionkowych. Na tę decyzję mogła wpłynąć sytuacja Wielkiej Brytanii, która szczególnie ciężko przechodzi pandemię. Należy dodać, że brytyjscy turyści stanowili ok. 20 proc. zagranicznych gości odwiedzających Hiszpanię w czasach przed pandemią (ponad 18 milionów osób w 2019 r.).
Hiszpania nie jest osamotniona w Europie, jeśli chodzi o chęć wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Za tym rozwiązaniem opowiadają się także Cypr, Dania, Czechy, Estonia i Grecja.
Paszporty szczepionkowe - kontrowersje
Paszporty szczepionkowe wzbudzają skrajne emocje. Inne państwa UE, takie jak Francja i Rumunia, uważają, że paszporty szczepionkowe mogą być dyskryminujące, ponieważ w większości krajów szczepionka jest dobrowolna, a kampanie szczepień są nadal na wczesnym etapie.
Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia. WHO m.in. podkreśla, że wciąż za mało wiemy o COVID-19. Na ten moment nawet nie ma pewności, czy osoby zaszczepione nie będą przenosić wirusa.
Źródło: Rzeczpospolita