Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Sielskie zakątki na urlop w Polsce

Coraz więcej osób na urlop wybiera sielskie miejsca, w których można oderwać się od miejskiego zgiełku. - Wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych jest szczególnie popularny od połowy czerwca aż do końca września - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl. - Za takim wyjazdem przemawia też atrakcyjna cena.

Podlasie to idealne miejsce dla miłośników sielskiego wypoczynkuPodlasie to idealne miejsce dla miłośników sielskiego wypoczynkuŹródło: 123RF
d48ujb4
d48ujb4

W ostatnim roku wiele osób chętnie wypoczywało na wsi i ten trend nadal się utrzymuje.

- Liczba rezerwacji wzrasta zwłaszcza wiosną i latem, gdy turyści mogą spędzać czas na świeżym powietrzu i aktywnie - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl. - Wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych jest szczególnie popularny od połowy czerwca aż do końca września. Za takim wyjazdem przemawia też atrakcyjna cena. Za nocleg w agroturystyce zapłacimy od około 40 zł do 60 zł.

Agroturystyka - tanio i blisko natury

Tanie noclegi to nie jedyny powód, dla którego Polacy wybierają wczasy na wsi. W wielu gospodarstwach można doświadczyć wiejskiego życia. Właściciele zapraszają do pomocy przy pracach w zagrodzie i na polu, zapewniają kontakt ze zwierzętami. Mają też świeże jedzenie, warzywa z grządki, czyste powietrze - prawdziwą sielankę.

d48ujb4

Takie wczasy mają również wymiar sentymentalny, wielu z nas z nas miała przecież dziadków czy rodzinę na wsi, u których spędzała wakacje. Teraz agroturyści wracają do sielskich czasów wczesnej młodości i starają się zapewnić podobne przeżycia swoim dzieciom.

Agrowczasy to nie lada radocha dla dzieci 123RF
Agrowczasy to nie lada radocha dla dzieciŹródło: 123RF

Turyści stawiają na Roztocze

Agroturyści, którzy chcą spędzić urlop blisko natury, stawiają na miejsca, które nie zostały jeszcze odkryte przez masy. Szczególnie wiele do zaoferowania ma wschód Polski. Śmiało można uznać tę część kraju za nieoszlifowany diament o dużym potencjale. Teraz trafiają tam nieliczni, ale wyjeżdżają oczarowani.

Niezwykle atrakcyjna jest bujna przyroda Roztocza. Na pewno warto odwiedzić Zwierzyniec, będący siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. W miejscowości zachowało się sporo budynków, pamiętających czasy ordynacji Zamoyskich, atrakcją są również koniki polskie. Żyją półdziko, stado często można zobaczyć przy stawach Echo.

d48ujb4

Na Roztoczu turyści zachwycają się również przyrodniczymi unikatami. Słynne są między innymi szumy na Tanwi. Są to niewielkie progi skalne, jakie utworzyły się na dnie rzeki, a spływająca z nich woda wydaje charakterystyczny odgłos. Najciekawszy odcinek obejmuje 400 m Tanwi – pomiędzy ujściem potoku Łosieniec i Jeleń. Sama rzeka stanowi popularną trasę kajakową, z którą świetnie radzą sobie nawet początkujący.

Okolice Tanwii Getty Images
Okolice TanwiiŹródło: Getty Images

Podlasie i Suwalszczyzna - na sielskie wakacje 2021

Jeśli szukamy sielskich zakątków na urlop, nie możemy pominąć Podlasia. Tam wszystko kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem na wsi: agroturystyki zagubione wśród lasów, ciche wsie z drewnianymi domami o malowanych okiennicach, przepiękne cerkwie i drewniane krzyże na rozstajach dróg. Takiego kolorytu nie znajdziemy w żadnym innym miejscu.

d48ujb4

Szczególnie piękne są okolice Hajnówki i Białowieży, gdzie wystarczy skręcić z głównej drogi, by znaleźć się w prawdziwym zaciszu. To idealne miejsce na urlop, gdy potrzebujemy oddechu i ucieczki od cywilizacji.

- Rok temu turyści częściej zwracali uwagę na miejsca, które znajdują się poza utartymi szlakami. W minione wakacje podlaskie odnotowało ogromny wzrost zainteresowania w stosunku do lat poprzednich. Wynosił on rekordowe 337 proc. - mówi Kamila Miciuła. - Rezerwacje robiono przede wszystkim w Białowieży, Augustowie i Supraślu, więc jest tu jeszcze naprawdę dużo miejsc, które czekają na swoją szansę.

Sielskim miejscem na urlop jest też Suwalszczyzna. Znajdziemy tu nieskażoną przyrodę – czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty i wspaniałe szlaki turystyczne. Ich całkowita długość to blisko 1000 km. Na Suwalszczyźnie mamy również trasy kajakowe, najsłynniejszy to Szlak Czarnej Hańczy, który dostarczy zarówno dreszczyku emocji, jak też ekscytacji widokami.

Szukając noclegów na urlop na pewno warto wziąć pod uwagę miejscowości leżące w dolinie rzeki Rospudy, takie jak Filipów. Atrakcyjną lokalizacją wyróżnia się wieś Smolniki. Jest to otoczone lasami letnisko, usytuowane na płaskowyżu na krawędzi pradoliny Szeszupy, skąd mamy blisko na szlaki Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wielkanoc i majówka 2021. Gdzie warto pojechać na urlop?

d48ujb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ujb4