Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Sinice w Zatoce Gdańskiej. Dwa kąpieliska zamknięte

Dwa kąpieliska w Gdyni zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Kąpiel w takiej wodzie może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego na bieżąco warto sprawdzać informacje na ten temat.

Przed udaniem się na plażę warto sprawdzić, czy można się kąpać w morzu Przed udaniem się na plażę warto sprawdzić, czy można się kąpać w morzu Źródło: Getty Images
d17xcfa
d17xcfa

Sezon kąpielowy w Gdyni rozpoczął się 25 czerwca i nie potrwał długo. Kilka dni później - we wtorek, 29 czerwca Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu dwóch kąpielisk z powodu zakwitu sinic. Nie można się kąpać w Gdyni Redłowie, ani w Gdyni Śródmieściu. - Ledwo zaczęłam urlop i już taka akcja. Jestem załamana - mówi pani Kasia z Warszawy. - Ale woda faktycznie jest syfiasta.

Sinice - gdzie sprawdzać informacje?

Informacje na temat tego, gdzie obecnie nie da się kąpać można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie na bieżąco aktualizowana jest mapa kąpielisk. Adres strony to www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

To narzędzie może być wyjątkowo przydatne podczas planowania urlopu w tym roku. W serwisie można sprawdzić nie tylko jakość wody, ale i zweryfikować infrastrukturę danego miejsca. Obecnie dwa kąpieliska nad Zatoką Gdańską są oznaczone kolorem czerwonym.

Mapa kąpielisk sk.gis.gov.pl
Mapa kąpieliskŹródło: sk.gis.gov.pl

Na mapie zielonym kolorem oznaczono kąpieliska, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli, na czerwono te, w których woda jest niezdatna, a kolor szary informuje o braku przeprowadzonych pomiarów.

d17xcfa

Sinice to zakaz kąpieli

Główny Inspektorat Sanitarny co roku przypomina, że należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, w której nastąpił wykwit sinic, bo wytwarzają one niebezpieczne toksyny.

My także przypominamy, że sinic nie należy lekceważyć, bo mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Kontakt z wodą podczas zakwitu sinic może skutkować wystąpieniem zmian skórnych, swędzeniem oraz łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, bólami mięśni, a nawet gorączką.

Żródło: sk.gis.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sinice w Bałtyku. Woda na miejskiej plaży w Gdyni zrobiła się zielona

d17xcfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17xcfa