Wakacje 2021. Węgry zniosły kontrolę na granicach z krajami strefy Schengen
Władze Węgier zniosły w środę, 23 czerwca kontrolę na przejściach granicznych z innymi krajami strefy Schengen – poinformowała węgierska policja na swojej stronie internetowej. Przypomnijmy jednak, że nie ma możliwości turystycznego pobytu na terenie Węgier dla osób, które nie posiadają zaświadczenia o zaszczepieniu uznawanego przez ten kraj.
Komenda Główna Policji podziękowała za cierpliwość, zrozumienie i tolerancję, którymi wykazywali się podróżujący podczas kontroli wprowadzonych 1 września 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa.
Węgry - koniec kontroli na granicach krajów ze strefy Schengen
Policja podkreśliła, że obecnie bez ograniczeń mogą wjeżdżać na Węgry niezależnie od swego obywatelstwa osoby z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii – o ile nie przekraczają granicy w cywilnym ruchu lotniczym.
Wjazd bez ograniczeń jest też możliwy dla osób, które okażą zaświadczenie o szczepieniu lub dokument potwierdzający przejście COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Z osobą spełniającą te warunki może też wjechać osoba poniżej 18. roku życia.
Węgry - polskie zaświadczenia nieuznawane
Przypomnijmy, że obecnie zaświadczenia o zaczepieniu wydawane w Polsce nie są uznawane na Węgrzech.
Osoba okazująca takie zaświadczenie nie może legalnie korzystać z hoteli, części usług sportowych, gastronomicznych, kulturalnych itp.
Jeśli obywatel polski posiada zaświadczenie z innego kraju uznawane na Węgrzech, korzysta z pełni praw.
Cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym mogą przejechać przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami. Nie ma możliwości tworzenia "własnej trasy" np. drogami bezpłatnymi.
Terytorium Węgier należy opuścić jak najszybciej – nie później niż w ciągu 24 godzin. Podróż wyznaczoną trasą (de facto autostradą i drogą dojazdową do autostrady) można przerwać - oprócz miejsc wyznaczonych - tylko w sytuacji wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej.
Nie ma możliwości legalnego noclegu na Węgrzech dla osób podróżujących tranzytem, a wjazd do miast w ramach tranzytu np. na zakupy, zwiedzanie, obiad itp. nie jest możliwy.
Źródło: gov.pl, PAP