Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Węgry zniosły kontrolę na granicach z krajami strefy Schengen

Władze Węgier zniosły w środę, 23 czerwca kontrolę na przejściach granicznych z innymi krajami strefy Schengen – poinformowała węgierska policja na swojej stronie internetowej. Przypomnijmy jednak, że nie ma możliwości turystycznego pobytu na terenie Węgier dla osób, które nie posiadają zaświadczenia o zaszczepieniu uznawanego przez ten kraj.

Balaton to jedno z ulubionych miejsc Polaków na wakacjeBalaton to jedno z ulubionych miejsc Polaków na wakacjeŹródło: Getty Images
dbzyprl
dbzyprl

Komenda Główna Policji podziękowała za cierpliwość, zrozumienie i tolerancję, którymi wykazywali się podróżujący podczas kontroli wprowadzonych 1 września 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa.

Węgry - koniec kontroli na granicach krajów ze strefy Schengen

Policja podkreśliła, że obecnie bez ograniczeń mogą wjeżdżać na Węgry niezależnie od swego obywatelstwa osoby z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii – o ile nie przekraczają granicy w cywilnym ruchu lotniczym.

Wjazd bez ograniczeń jest też możliwy dla osób, które okażą zaświadczenie o szczepieniu lub dokument potwierdzający przejście COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Z osobą spełniającą te warunki może też wjechać osoba poniżej 18. roku życia.

Węgry - polskie zaświadczenia nieuznawane

Przypomnijmy, że obecnie zaświadczenia o zaczepieniu wydawane w Polsce nie są uznawane na Węgrzech.

dbzyprl

Osoba okazująca takie zaświadczenie nie może legalnie korzystać z hoteli, części usług sportowych, gastronomicznych, kulturalnych itp.

Jeśli obywatel polski posiada zaświadczenie z innego kraju uznawane na Węgrzech, korzysta z pełni praw.

Cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym mogą przejechać przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami. Nie ma możliwości tworzenia "własnej trasy" np. drogami bezpłatnymi.

dbzyprl

Terytorium Węgier należy opuścić jak najszybciej – nie później niż w ciągu 24 godzin. Podróż wyznaczoną trasą (de facto autostradą i drogą dojazdową do autostrady) można przerwać - oprócz miejsc wyznaczonych - tylko w sytuacji wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej.

Nie ma możliwości legalnego noclegu na Węgrzech dla osób podróżujących tranzytem, a wjazd do miast w ramach tranzytu np. na zakupy, zwiedzanie, obiad itp. nie jest możliwy.

Źródło: gov.pl, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2021. Grecja tylko z paszportem covidowym?

dbzyprl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbzyprl