Trwa ładowanie...

Wakacje 2023. Dokąd i za ile w tym roku wybiorą się Polacy?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi nadchodzi pora na podjęcie ważnej decyzji - gdzie w tym roku spędzić urlop? Zamiar zagranicznego wyjazdu zadeklarowało 9 milionów Polaków. Co zamierzają robić inni?

Chorwacja od lat jest ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków Chorwacja od lat jest ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków Źródło: Adobe Stock
d2yvgft
d2yvgft

Firma Mondial Assistance, zajmująca się ubezpieczeniami, przeprowadziła badanie w sprawie wakacyjnych planów Polaków.

Aż 65 proc. naszych rodaków przyznało, że wakacje to czas, w którym będą wypoczywać na urlopach. Sześć proc. badanych przyznało, że byli już w tym roku na urlopie. Zaledwie dwa proc. zapytanych Polaków na wolne wybierze się po wakacjach.

56 procent ankietowanych, czyli 11,2 miliona, wyraziło zamiar spędzenia wakacji w kraju. 44 proc. zapytanych, czyli 8,9 miliona wyznało, że planuje wyjechać za granicę.

d2yvgft

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Ola pracuje na luksusowych jachtach. "Żyjemy w nierealnym świecie"

Jakie kierunki najchętniej wybierają Polacy?

Prezes Mondial Assistance, Piotr Ruszowski przyznał, że najchętniej wybierane przez Polaków kierunki podróży nie różnią się zbytnio od tych, które wiodły prym jeszcze przed pandemią. Ulubionym wakacyjnym krajem naszych rodaków od lat jest Chorwacja.

To państwo w badaniach ankietowych wymieniło 18 proc. uczestników. 14 proc. badanych osób wymieniło Grecję, 12 proc. Hiszpanię wraz z Wyspami Kanaryjskimi, a 11 proc. z nich wskazało Włochy. Na piąte miejsce w tym roku awansowała za to Turcja, którą wymieniło 9 proc. ankietowanych.

d2yvgft

Na kolejnych miejscach na liście najchętniej wybieranych krajów znalazły się kolejno: Bułgaria, Wielka Brytania, Niemcy, Albania oraz Cypr.

Wakacje z biurem podróży czy samodzielnie?

Twórców badania interesowało również to, czy Polacy w 2023 r. chętniej wybiorą się na wakacje organizowane przez biuro podróży czy samodzielnie. 58 proc. zapytanych osób wskazało, że woli zorganizować podróż samodzielnie. 42 proc. skorzysta z usług biur podróży.

Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem. 2023 r. jest Grecja Adobe Stock
Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem 2023 r. jest Grecja Źródło: Adobe Stock

Ci, którzy decydują się na wyjazd z biurem podróży, robią to przede wszystkim ze względu na wygodę. 75 proc. badanych zadeklarowało także, że planuje zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem za granicę.

d2yvgft

Ile Polacy planują wydać na wakacje w 2023 r.?

61 proc. ankietowanych planuje na wakacyjny wyjazd przeznaczyć w tym roku mniej niż 2,5 tys. zł. Co czwarty Polak przygotował się na wydatek rzędu 2,5-5 tys. zł. Średnia, jaką ankietowani zamierzają wydać na wyjazd krajowy, wynosi 2256 zł, czyli o 475 zł więcej niż w 2019 r. Średnia deklarowana cena zagranicznego wyjazdu to 3971 zł, czyli 809 zł więcej niż w 2019 r.

Źródło: turystyka.rp, Mondial Assistance

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yvgft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yvgft