Najbiedniejszy kraj Europy. Atrakcjami dla turystów mógłby obdzielić kilka innych państw
Stolice naszych państw dzieli tysiąc km, ale granice tylko 500. Kulturowo i historycznie momentami jest nam do siebie bardzo blisko. Mołdawia to kraj ciągle niedoceniany turystycznie. Przyczyna jest oczywista: brak dostępu do morza. Jednak krajobrazy, zabytki, kuchnia i gościnność mieszkańców tego kraju potrafią oczarować.
Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.
Mołdawia to państwo "wciśnięte" pomiędzy Rumunię a Ukrainę. Jego stolicą jest Kiszyniów. Obcokrajowcy zaglądają tu stosunkowo rzadko. A szkoda.
- Mołdawia to kraj, który ciągle nie jest szczególnie dobrze znany turystom - mówi w rozmowie z WP Turystyka dr Kacper Dziekan, historyk specjalizujący się w obszarach krajów byłego Związku Radzieckiego. - Myślę, że tym, co może zachęcić turystów do odwiedzenia tego państwa są: klimat, kulinaria oraz niezwykle rozwinięta kultura winiarska. Produkcja win była tu na wysokim poziomie jeszcze w czasach istnienia Związku Radzieckiego, ponieważ komunistyczne władze bardzo wspierały określone dziedziny w poszczególnych republikach, widząc w tym swoje korzyści. Atrakcyjne w Mołdawii są też warunki klimatyczne: przez wiele miesięcy w roku jest tu bardzo ciepło.
Dotrzesz samolotem, samochodem lub pociągiem
Z Polski do Mołdawii można się obecnie dostać bardzo łatwo, ponieważ latają tam samoloty z kilku lotnisk w naszym kraju, a ceny podróży w obie strony zaczynają się od 525 zł. Oczywiście do Mołdawii można też dotrzeć pociągiem, autobusem lub samochodem. Te opcje są o tyle kuszące, że podróż drogą lądową pozwala na podziwianie wspaniałych mołdawskich krajobrazów. A pod tym względem ten kraj położony nad Dniestrem jest wyjątkowy. Równinne krajobrazy poprzecinane dolinami rzek są chyba największą siłą Mołdawii.
- Wcześniej Mołdawia raczej nie była na podróżniczej liście Polaków przede wszystkim dlatego, że dojazd do tego kraju był możliwy wyłącznie samochodem lub pociągiem z wieloma przesiadkami - komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl. - Kraj ten jest ciekawy ze względu na niezwykłe krajobrazy i naturalne piękno, w tym malownicze winnice i rzadkie gatunki flory i fauny.
Rymkiewicz podkreśla, że Mołdawia oferuje unikalne doświadczenia kulturowe, takie jak odwiedzanie tradycyjnych wsi i poznawanie lokalnych zwyczajów oraz degustacja wyśmienitych win produkowanych w regionie.
- Jeśli spojrzymy na zainteresowanie tym kierunkiem, to Mołdawię można zaliczyć do miejsc, które zyskują popularność wśród podróżników szukających zupełnie czegoś innego - dodaje. - W ten sposób wypełnia pewną niszę na rynku.
Dla amatorów kontaktu z naturą i miłośników tradycji
Jeśli lubicie kontakt z naturą, polecamy odwiedzenie wioski Butuceni. To osada położona ok. 50 km od Kiszyniowa, w dolinie rzeki Reut, trochę jakby ukryta przed światem wśród zielonych wzgórz. To tutaj poczujecie najlepiej klimat tradycyjnej Mołdawii, poznacie serdeczność jej mieszkańców, napatrzycie się na cudowne widoki, obejrzycie stare, zabytkowe chaty i doświadczycie smaku niezwykłych, lokalnych potraw, takich jak placindy, wertuty, mamalyga, czorba czy sarmale.
Z wioski spacerkiem dotrzecie do monastyru Orplahei Vechi wykutego w skale.
Twierdza nad twierdzami
Jednym z najbardziej spektakularnych zabytków kraju jest twierdza w Sorokach. Jej budowniczym był Stefan III Wielki, książę mołdawski, którego podczas pobytu w Mołdawii wiele razy zobaczycie na pomnikach i obrazach. Twierdzę w Sorokach Mołdawianie dzielili z Polakami - przez kilkadziesiąt lat, na przełomie XVII i XVIII w. zamek zajmowała polska załoga.