Trwa ładowanie...

Wakacje dla dwojga. Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Miejsc w wyjątkowym klimatem w naszym kraju zdecydowanie nie brakuje. Pozwalają choć na chwilę przenieść się do innego świata. Odkryjcie z nami romantyczne oblicze Polski.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wakacje dla dwojga. Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce
Źródło: Wikimedia Commons
d1gv9e0

Atrakcje Polski - Ulica Mariacka w Gdańsku

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast kraju nad Wisłą, a kolorowe kamienice i wyjątkowa historia działają jak magnes także na turystów z zagranicy. Długa i Długi Targ czy deptak nad Motławą robią ogromne wrażenie, ale dla wielu najbardziej magiczny zakątek miasta to niewielka uliczka rozpoczynająca się przy Bazylice Mariackiej. Biegnie do Motławy, nad którą dostaniemy się Bramą Mariacką.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Ulica zamknięta jest dla ruchu kołowego. Jej wielką ozdobą są nie tylko kamienice, ale także przedproża – tarasy poprzedzające wejście do budynku, które zostały zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. Najbardziej magicznie jest na Mariackiej wcześnie rano lub wieczorem, gdy kramy z bursztynem są zamknięte, a po uliczce nie kręcą się turyści.

Atrakcje Polski – Reszel

Reszel to maleńkie miasteczko na Warmii, liczące jedynie 4600 mieszkańców. Na niewielkiej powierzchni znajduje się tu zamek i kościół farny, zbudowane pod koniec XIV wieku, gotyckie mosty, stara plebania z XV wieku czy spichlerz z XVIII wieku. Warto wdrapać się na zamkową wieżę i zobaczyć przepiękny widok na Reszel z lotu ptaka.

WP
Źródło: WP

Atmosfera warmińskiego miasteczka jest wyjątkowa. Gdy wysiądziecie z auta i ruszycie jedną z uliczek, poczujecie się jak w innym świecie. Nawet w środku sezonu panuje tu niczym niezmącony spokój i bez trudu znajdziemy miejsce w jednej z kafejek. Nic dziwnego, bo Reszel jest pierwszym miastem w Polsce, które przystąpiło do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittàslow, promującego zrównoważoną turystykę.

d1gv9e0

Atrakcje Polski – Park w Arkadii

Wyjątkową atmosferę mają też liczne parki i ogrody. Mamy ich w Polsce wiele, ale trudno o bardziej romantyczny zakątek niż niezwykły park w Arkadii w pobliżu Nieborowa w województwie łódzkim. Ogród w stylu angielskim powstał tu na przełomie XVIII i XIX wieku, a jego pomysłodawczynią była Helena Radziwiłłowa.

Wśród soczystej zieleni kryje się tu wiele wyjątkowych budowli. Świątynia Diany, Domek Gotycki, Łuk Kamienny czy Grota Sybilli tworzą z parku niesamowity zakątek. Ogromne wrażenie robi też Akwedukt, który jest rekonstrukcją oryginału z XVIII w.

Atrakcje Polski – Pieniny

Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc są z pewnością góry. Wyjątkową atmosferę skutecznie potrafią zepsuć tłumy, więc radzimy ten kierunek wybrać poza ścisłym sezonem letnim – najlepiej w czerwcu albo wrześniu. Wówczas na szlakach jest względny spokój i nic nam nie będzie przeszkadzało w obcowaniu z przyrodą. Do najpiękniejszych zakątków w kraju należą Pieniny, które dodatkowo zapewniają obłędne widoki na Tatry.

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Madzia71

Na dodatek znajdują się tu również ruiny zamku w Czorsztynie z przepięknym widokiem na góry i Zbiornik Czorsztyński wraz z gotycko-renesansowym zamkiem w Niedzicy. Wisienką na torcie będzie spływ Dunajcem. Na trasie znajduje się kilka ostrych zakoli, a stałym elementem są piękne widoki - ściany górskie sięgają tu 300 metrów.

d1gv9e0

Atrakcje Polski – Kazimierz Dolny

Wymieniając romantyczne zakątki naszego kraju nie można zapomnieć o jednym z najpiękniejszych miasteczek, czyli Kazimierzu Dolnym, położonym w województwie lubelskim. Jest jeszcze mniejszy niż Reszel – ma jedynie 2600 mieszkańców, ale jest równie obfity w zabytki, które tworzą niezwykłą atmosferę. Ruiny zamku, przepiękne kamienice i spichlerze czy kościół farny to tylko najbardziej znane atrakcje. Na rynku znajduje się charakterystyczna studnia. Kazimierz zachwyca także położeniem – najpiękniejsza panorama na miasto i Wisłę roztacza się z Góry Trzech Krzyży.

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Artur Filipczak

Atrakcje Polski – Pałac w Mosznej

Położona ok. 30 km od Opola wieś Moszna kryje jedno z najbardziej bajkowych miejsc w Polsce. Ogromny pałac o powierzchni 8 tys. m kw. posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Wokół zamku krąży wiele legend, m.in. o Białej Damie.

Budowla przetrwała II wojnę światową bez większych strat, niestety armia radziecka w 1945 roku wywiozła z niej większość dzieł sztuki. Spacerując po pałacowym parku, pełnym kilkusetletnich dębów i lip, trudno się nie zachwycić tym niezwykłym miejscem. Koniecznie zarezerwujcie więcej czasu na niespieszną przechadzkę z widokiem na bajkowy pałac.

d1gv9e0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1gv9e0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gv9e0
d1gv9e0